K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Exhibice v Macau s řadou novinek začíná už zítra


Na šestnáct hráčů a stejný počet hráček čeká nové prostředí, systém i počítání setů

Dlouho očekávaná ukázka toho, jak by měly vypadat největší světové turnaje pod hlavičkou WTT v příštím roce je tu. V čínském Macau startuje ve středu 25. listopadu exhibiční pětidenní turnaj, na který bylo pozváno šestnáct hráčů a stejný počet hráček.

Jde sice o exhibici, ale její celková dotace je 800 tisíc dolarů a především si na ní budou moci nejlepší stolní tenisté a tenistky světa vyzkoušet nový „layout“, s nímž přišli organizátoři. Kurt ve tvaru oktagonu, černý stůl se žlutými hranami a také černý povrch podlahy. Už samotná vizualizace hracího prostředí, která je na stránkách ITTF, naznačuje, že se marketingoví specialisté odvážili velmi razantně upravit „obvyklé“ prostředí pro stolní tenis. Jak se bude líbit, to ukáže až čas.

Ale nejde jen o vizuální stránku. Organizátoři připravili i velmi zajímavý herní systém k.o. a počítání míčků v jednotlivých setech. Šestnáct hráčů v každé kategorii bylo rozděleno podle nasazení. Nejlepší čtveřice naskočí přímo až do čtvrtfinále (bude ovšem první dva dny hrát tvůj miniturnaj o nasazení), hráči na pozici pět až osm začnou v osmifinále (nazvané druhá fáze) a zbylá osmička si o čtyři volná místa v osmifinále zahraje v prvním kole (první fázi).

Zajímavé bude i počítání míčků v setech. V první a druhé fázi se bude hrát do tří vítězných setů do jedenácti bodů. V prvních čtyřech přitom bude následovat tzv. rychlá smrt. Hráč, který získá za stavu 10:10 následující bod, vyhrává set. Teprve až v případném rozhodujícím pátém setu musí být rozdíl dva míčky. Zápasy elitní čtveřice o nasazení pro čtvrtfinále budou kratší. Hrát se bude na tři vítězné sety do osmi bodů. Opět s rychlou smrtí za stavu 7:7.

Odlišná budou i tři závěrečná kola. Čtvrtfinále se bude hrát na tři vítězné sety, semifinále na čtyři a finále dokonce na pět. Ve všech případech platí rychlá smrt za stavu 10:10 a pouze rozhodující set se bude hrát „klasicky“ na rozdíl dvou míčků.

Systém je na první pohled možná trochu složitý, ovšem díky zápasům o nasazení elitního kvarteta pro čtvrtfinále, nabídne hned od prvního dne zajímavé souboje hráčů a hráček, kteří patří k největším favoritům na celkové vítězství.

A kdo ze světové elity má šanci při této premiéře být osobně? Budou to pochopitelně především domácí hráči a hráčky Číny. Startovat ovšem nebude světová jednička Fan Zhendong a mezi ženami mistryně světa Liu Shiwen. Poprvé po restartu se naopak objeví olympijská vítězka Ding Ning. Chybí bochužel kompletní reprezentace Japonska, jinak nabídne podnik v Macau to nejlepší, co současný stolní tenis má.

 

WTT Macao 2020

Seznam účastníků (podle nasazení)

Dvouhra mužů: 1. Xu Xin, 2. Ma Long, 3. Lin Gaoyuan (všichni Čína), 4. Hugo Calderano (Braz.), 5. Lin Yun-Ju (Taiwan), 6. Mattias Falck (Švéd.), 7. Wang Chuqin (Čína), 8. Jeoung Youngsik (Kor.), 9. Liam Pitchford (Angl.), 10. Jang Woojin (Kor.), 11. Wong Chun Ting (Hongkong), 12. Zhao Zihao (Čína), 13. Robert Gardos (Rak.), 14. Gustavo Tsuboi (Braz.), 15. Ahmed Saleh (Egypt), 16. Fang Bo (Čína).

Dvouhra žen: 1. Chen Meng, 2. Sun Yingsha, 3. Wang Manyu, 4. Ding Ning (všechny Čína), 5. Cheng I-Ching (Taiwan), 6. Feng Tianwei (Singapur), 7. Wang Yidi, 8. Chen Xingtong (obě Čína), 9. Doo Hoi Kem (Hongkong), 10. Jeon Jihee (Kor.), 11. Adriana Diazová (Portor.), 12. Petrissa Soljaová (Něm.), 13. Suh Hyowon (Kor.), 14. Bernadette Szoczová (Rum.), 15. Zhang Lily (USA), 16. Liu Weishan (Čína).

Kompletní informace o turnaji najdete ZDE