K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Extraliga mužů chystá na novou sezonu zásadní změny


Systém multiball by měl přinést výrazné zrychlení i v české nejvyšší soutěži

Letošní ročník extraligové sezony je v plném proudu a konkrétně v mužské nejvyšší soutěži schází dohrát ještě pět kol do konce základní části. Už nyní se však ve většině klubů hovoří o tom, co bude v příští sezoně.

Asociace profesionálních klubů totiž odsouhlasila několik změn, které zásadním způsobem soutěž změní. A většina zástupců je přesvědčena, že změní k lepšímu. Především je pravděpodobné, že se soutěž rozšíří opět na deset týmů, jako tomu bylo například před dvěma lety. „Odsouhlasili jsme možnost navýšení na maximálně deset týmů. Zda jich tolik opravdu bude, to samozřejmě uvidíme až podle přihlášek před novou sezonou,“ vysvětluje předseda APK a současně také šéf TTC Ostrava 2016 Petr Korbel. „Mělo by zůstat stávajících osm klubů, které hrají v letošním roce, a k nim mohou postoupit z I. ligy zbývající dva. Nemusí jít přitom o nejlepší dva týmy letošního ročníku, v případě, že by některý z nich neměl zájem, má šanci postoupit tým na třetím nebo i čtvrtém místě. V pořadí pátý už tuto možnost mít nebude. Teoreticky se samozřejmě může stát, že nikdo z elitní čtyřky I. ligy nebude extraligu chtít hrát, takže bychom zůstali u stávajícího počtu osmi. Na jednání APK však jasně zaznělo, že konkrétně kluby z Havlíčkova Brodu a Hodonína chtějí nejvyšší soutěž hrát, věříme, že to tedy dobře dopadne.“

Další významné změny se týkají snahy zkrátit dobu jednotlivých utkání. Už s ohledem na probíhající jednání o vysílání přímých přenosů vybraných duelů v televizi. Přesně po deseti letech se bude opět hrát na jednom stole do tří vítězných bodů. Naposledy se tímto modelem, známým například z Ligy mistrů, hrálo v ročníku 2010/2011. Další změnou pak bude zavedení systému „multiball“, tedy použití sběračů míčku. I toho je už běžnou praxí v Lize mistrů, ale také například v nejvyšší polské soutěži.

Bývalý zkušený reprezentant Petr Korbel zavedení systému „multiball“ schvaluje, protože ví, že půjde o značné zrychlení jednotlivých zápasů. Změna herního systému se mu však příliš nelíbí. „Na jednání APK jsem s touto změnou nesouhlasil já a zástupce TJ Ostrava KST Miroslav Bindač. Oba si totiž myslíme, že hráči odehrají během sezony méně zápasů. To je zejména pro ty mladé veliká škoda. Samotným tréninkem jejich výkonnost nestoupne. Potřebují odehrát co nejvíc těžkých utkání, řešit herní situace pod tlakem, hrát náročné koncovky zápasů a podobně. Musíme však respektovat názor většiny a rozhodnutí APK. Čas ukáže, zda to byl krok správným směrem.“

Podle něj by se totiž dal ušetřit čas během utkání i jinde. Především dodržováním pravidel o přestávkách mezi zápasy a mezi jednotlivými míčky. „Podle pravidel má k dalšímu zápasu v utkání nastoupit hráč ihned (výjimku tvoří případy, kdy hráč právě dohrál předchozí zápas. Pak má nárok na pětiminutovou přestávku. Tato situace nastává například v extralize žen, kde se hraje na dvou stolech – pozn. aut.). Běžně to však trvá čtyři pět minut. To je při počtu pěti zápasů téměř půl hodiny na jedno utkání. Pak také pravidlo o časovém limitu pro podání v daném zápase. Servírující hráč má podávat do deseti vteřin po skončení předchozí výměny. I tady jsou přestávky mnohem delší. Je to však věcí rozhodčích, jak k podobným zdržovacím praktikám přistupují,“ dodává Petr Korbel.

Jeho slova potvrzuje i ředitel soutěží České asociace stolního tenisu Miroslav Henžel. Podle něj bude nový herní systém zkouškou pro všechny strany. Kluby, hráče, trenéry a samozřejmě i rozhodčí. „Je pravda, že někteří hráči budou mít na svém kontě menší počet extraligových zápasů, ovšem je otázka, jak moc atraktivní byla a jsou více než čtyřhodinová utkání pro fanoušky. Proto dochází k těmto změnám. Veliký tlak bude na rozhodčí, kteří budou muset striktně dodržovat zejména pravidlo multiball. Vůbec největší časové ztráty jsou totiž od ukončení míče do začátku nové výměny. Pro řízení soutěže jako takové změny, které schválila APK, nic zásadního nepřinesly. Pokud bude deset týmů, bude se hrát základní soutěž opět jen dvoukolově a pak přijde na řadu play off. To by byla jediná změna oproti letošnímu ročníku,“ říká Miroslav Henžel.

Předseda Mediální komise ČAST Martin Kučera ještě připojuje jeden názor. „Z hlediska mediálního je to krok správným směrem ke zatraktivnění pro diváky. Ať už z řad stávajících fanoušků a nebo i těch, kteří aktuálně stolní tenis nesledují. Naším cílem je, aby měla extraligová utkání spád a diváky v hernách i u televizních obrazovek bavila.“

Nová sezona bude tedy pro české kluby v mužské nejvyšší soutěži výrazně jiná. Zda se avizovaný menší počet zápasů v jednotlivém utkání projeví na růstu mladých hráčů, opravdu ukáže až čas. Nicméně, jedno srovnání nabízí Bodové pořadí nasazovacího žebříčku za rok 2019 už nyní. Stačí se podívat na počet odehraných zápasů některých mladých hráčů. Například junior František Onderka z TJ Ostrava KST jich zvládl za rok celkem 111, Vlastimil Buben ze Sokola PP Hradec Králové 2 jen o dva méně, Michal Blinka z Liberce 81, Radek Skála z HB Ostrov 80, havířovský Radim Bako 60. Většina z nich zkušenosti sbírá také v I. lize. Samotný počet extraligových zápasů se u jednoho hráče totiž jen stěží vyšplhá k padesátce.