GPD Prague Open: Jahoda vyřadil Širučka, Korbel vypadl s Hořejším

Nedělní program závěrečného dne GPD Prague Open začal časně dopoledne prvními zápasy osmifinále dvouhry mužů Elity. Na dvou stolech v Aréně Sparta se postupně vystřídalo osm dvojic. A hned v první došlo k velkému překvapení, když Martin Jahoda vyřadil reprezentanta Pavla Širučka a později byli diváci svědky dalšího nečekaného výsledku poté, co Petr Korbel podlehl Miroslavu Hořejšímu.

Po skončení prvního zápasu osmifinále se radoval, i když to nedával moc najevo, 26letý stolní tenista SKST Liberec Martin Jahoda. Přitom průběh jeho utkání s králodvorským Širučkem tomu dlouho nenapovídal. Jahoda, jenž bude od nové sezóny hrát českou extraligu, prohrával 0:2 na sety a vypadalo to na jeho hladkou prohru. Ale ve třetím setu těsně vyhrál a najednou začal Širučkovi vadit jeho blok a kontr a dost bodoval po úderech sendvičovou stranou. V dlouhé koncovce čtvrté sady neproměnil Jahoda řadu setbolů, naopak za stavu 14:15 po jeho servisu už šel podat soupeři ruku na znamení porážky. Jediný Širuček však registroval, že míček škrtal o hranu stolu a bod přiznal Jahodovi. Dáváme Pavlovi palec nahoru! Liberecký stolní tenista pak vyhrál set 18:16 a šlo se do závěrečného dějství. Vypadalo to dlouho, že Širuček si už vítězství pohlídá, když vedl 7:3 a 8:4, ale zápas končí až posledním míčkem. Jahoda snižoval, až se dostal k vyrovnání 9:9 a poté dvě výměny proměnil v body a tedy nečekané vítězství. Po zápase nám k životnímu skalpu řekl: „Myslím si, že po vedení 2:0 Pavel zvolnil a umožnil mně dostat se více do hry. Asi mě malinko podcenil a nechal více hrát. Já jsem potom trefil některé těžké míčky z forhendu, které mně vyšly, a dostal jsem se do hry.“

Za chvíli skončil na vedlejším stole duel prvního nasazeného Dmitrije Prokopcova s Bai He. Dima, trojnásobný vítěz Prague Open, hrál nejprve dobře, jistě a měl navrch proti chybujícímu, hlavně z forhendu, Číňanovi se slovenským pasem. Ale když neproměnil dva mečboly ve čtvrtém setu a prohrál, měl už pátou sadu v režii Bai He.

V dalších osmifinálových utkáních jistě postoupili mezi poslední osmičku obhájce loňského prvenství Polák Lucjan Blaszczyk (s Čekičem), Tomáš Konečný (hladce porazil přemožitele Košťála Ukrajice Sitaka), Luboš Jančařík (odvedl Krmaschovi loňskou porážku), Tomáš Tregler (výborně si poradil s Vráblíkem 3:0) a Antonín Gavlas (s Polákem Bakem musel dost bojovat).

Miroslav Hořejší vyřadil čtyřnásobného vítěze turnaje Petra Korbela ve třech setech. Osmatřicetiletý hráč slovenského SKTM Banská Štiavnica hrál velmi koncentrovaně, jako obvykle těžil s nebezpečného servisu a rychlých drajvů. Korbel snížil na 1:2, ve čtvrtém setu však opět stále vedl Hořejší. „Vítězství si samozřejmě hodně cením, i když je pravda, že Petr se teď vrátil ze Španělska a týden netrénoval. Zkazil míče, které normálně proměňuje a to ho asi nahlodalo. Já jsem naopak dal důležité body. Mně pomáhají turnaje série Challenger v Německu, kde hraji těžká střetnutí a cítím zápasové tempo, což mi pomáhá v klíčových okamžicích. I když před utkáním jsem měl obavy, protože jsem před deseti dny zlomil prkno a na nové jsem si ještě pořádně nezvyknul. Včera mi to hodně létalo, ale bylo tady velké vedro. Dneska je tady chladněji a příjemněji,“ říkal po utkání Mirek Hořejší.

Ženy odehrály v Elite čtvrtfinále. Loňská vítězka Eva Ódorová ze Slovenska prohrála 1:3 s Kateřinou Pěnkavovou. Hráčka našeho Hodonína a česká reprezentantka byla spokojená: „Evu jsem porazila vůbec poprvé. Tady na Prague Open jsem s ní v minulých letech dvakrát vypadla, až dneska to vyšlo. Ale důležitější bude, jakou formu budu mít za týden na Czech Open.“ Do semifinále kromě Kačky postoupily favorizované Dana Hadačová (po výhře 3:0 nad Harabaszovou), Slovenka Barbora Balážová (také hladce nad Němkou Muhlbachovou) a Renáta Štrbíková (vyřadila reprezentační kolegyni Matelovou).