Helena Sommerová skončila třetí na turnaji Eurominichamps

Neoficiálního mistrovství Evropy mladšího žactva se zúčastnilo celkem devět českých nedějí

Ve dnech 25. – 27.srpna 2017 se na předměstí Štrasbourgu v Schiltigheimu uskutečnil 13.ročník „neoficiálního mistrovství Evropy  mladšího žactva“ Eurominichamps 2017. Mezi 370 účastníky z 32 zemí  nechyběla ani výprava reprezentace České republiky. Žákyně 2005: Helena Sommerová (SK DDM Kotlářka Praha), Monika Pařízková (SKST Liberec), Michaela Dosedělová (KST Jirkov), žákyně 2006: Kateřina Pisárová (KST Rakovník), Adéla Sazimová (SK Dobré), žáci 2005: Daniel Košťál (SKST Baník Havířov), Matyáš Lebeda (TJ Sokol PP Hradec Králové 2), žáci 2006: Martin Šíp (SK DDM Kotlářka Praha), Jindřich Morávek (TJ Jiskra Strážnice), trenéři: Pavel Steffek, Martin Pytlík, Radek Košťál a Martin Linert.

Část výpravy (Daniel Košťál, Matyáš Lebeda, Martin Šíp, Monika Pařízková, Kateřina Pisárová pod vedením trenérů Pavla Steffka a Martina Linerta) dorazila do Schiltigheimu již 17.srpna, kdy se v termínu 17. – 24.srpna podobně jako v loňském roce zúčastnila v místě konání turnaje ve sportovní hale Gymnasia de Malteries přípravného kempu právě před turnajem Eurominichamps spolu s výpravami Francie a Belgie. O den později se k výpravě připojila i Helena Sommerová, která se přesunula přímo z kempu ITTF Hopes v Luxembourgu.

Tréninkový kemp probíhal pod vedením francouzských trenérů z celostátního programu vyhledávání talentů Damiena Loiseau, Stéphane Huclieze, Guillaume Simonina a Jérome Richerta. Naši hráči a hráčky měli možnost vyzkoušet si způsob přípravy svých vrstevníků ve Francii. Program byl v první části kempu velmi náročný, každý den hráči absolvovali dva tréninky po 3 hodinách zaměřené na zvýšení tréninkových objemů, úderovou jistotu, podání a jeho příjem. Naši hráči a hráčky zvládli náročný program bez větších potíží a dokázali se tak kvalitně připravit na turnaj Eurominichamps.

Turnaj Eurominichamps má náročný kvalifikační klíč, kdy v kategorii chlapců byla kvalifikace hrána ve čtyřech stupních, vždy ve skupinách, a to první a druhý stupeň ve čtyřčlenných skupinách, kdy hráči na 1. – 3.místě postoupili do dalšího stupně a třetí a čtvrtý stupeň ve tříčlenných skupinách, kdy hráči na 1. a 2.místě postoupili do dalšího stupně. V kategorii děvčat byla kvalifikace hrána ve třech stupních, též ve skupinách, a to první stupeň ve čtyřčlenných skupinách, kdy hráčky na 1. – 3.místě postoupily do dalšího stupně a druhý a třetí stupeň ve tříčlenných skupinách, kdy hráčky na 1. a 2.místě postoupily do dalšího stupně. Z kvalifikace postupovalo do hlavní soutěže v každé kategorii 32 hráčů a hráček, kteří dále hráli progresivním k.o. systémem o konečné umístění. Ostatní hráči a hráčky byli postupně zařazováni do soutěže útěchy, která byla hrána též v několika stupních, kdy nejlepších osm hráčů a hráček dohrávalo též o konečné umístění.

Do závěrečného nedělního programu o konečné umístění v hlavní soutěži i v soutěži útěchy se nakonec probojovala pětice našich hráčů a hráček. V kategorii žáků ročníku 2006 obsadil Martin Šíp 3.místo v soutěži útěchy (celkově 35.místo). Martin prohrál o postup do hlavní soutěže 9:11 v pátém setu s Tomem Clossetem z Belgie. V kategorii žákyň ročníku 2006 se probojovala Kateřina Pisárová do hlavní soutěže, když se kvalifikovala z prvního místa ve skupině díky lepšímu skóre setů ze vzájemných zápasů, když v rozhodujícím zápase zvítězila po velmi pěkném výkonu nad běloruskou obranářkou Gridinovou 3:0 na sety. V hlavní soutěži prohrála v 1.kole s Francouzkou Pujolovou 8:11 v pátém setu a nakonec obsadila při své premiéře velmi pěkné 24. místo. V kategorii žáků ročníku 2005 prohrál Matyáš Lebeda o postup do hlavní soutěže 7:11 v pátém setu s Francouzem Barabanem z regionu Grand Est, když vedl 2:1 na sety a ve čtvrtém setu prohrál 9:11.

V soutěži útěchy obsadil 6.místo (celkově 38.místo). V kategorii žákyň ročníku 2005 zvítězila Michaela Dosedělová v soutěži útěchy, čímž si částečně kompenzovala zklamání z toho, že nepostoupila do hlavní soutěže, když v rozhodujícím zápase o postup prohrála s Běloruskou Khanchukovou 9:11 v pátém setu. Velmi blízko k postupu do hlavní soutěže měla i Monika Pařízková, která v rozhodujícím zápase s Portugalkou Goncalvesovou vedla již 2:0 na sety a 10:8 a nevyužila čtyři mečboly. Poté již znervózněla a prohrála 2:3.

Naší největší nadějí byla Helena Sommerová, která měla v této kategorii nejvyšší ambice. Úvodní dvě skupiny zvládla bez zakolísání  a pouze ve třetím stupni kvalifikace nestačila na ruskou obranářku Danilovou, když vedla 1:0 a 10:8 a po boji prohrála 1:3. Klíčové utkání bylo mezi posledními šestnácti, kde narazila na svou velkou soupeřku domácí Charlotte Lutzovou, se kterou opakovaně trénovala na přípravném kempu před turnajem. Helča svou soupeřku v průběhu kempu dvakrát porazila a podobné to bylo i na turnaji, když po vyrovnané bitvě zvítězila 3:1. Ve čtvrtfinále porazila Bělorusku Radzionavou 3:1, když pouze nezvládla třetí set, ve kterém vedla 4:0 a prohrála 6:11. V semifinále narazila na Rusku Beresnevou, se kterou prohrála 1:3. V závěrečném zápase se Španělkou Sanchezovou zvítězila 3:0, když rozhodujícím okamžikem byla koncovka druhého setu, ve kterém prohrávala již 4:8, dokázala dorovnat a v koncovce zvítězila. Tímto vítězstvím Helča vybojovala vynikající 3. místo a zařadila se tak k Šimonu Bělíkovi, vítězi ročníku 2015, mezi naše úspěšné medailisty z turnaje Eurominichamps. Medaile nejlepším hráčům v hlavní soutěži i v soutěži útěchy předávali mistři světa ve smíšené čtyřhře z roku 1977 Jacques Secrétin a Claude Bergeret.