Helenka Sommerová na STIGA MASTERS MINIMES 2016

Páté místo v nabité konkurenci je pro mladou hráčku velikým úspěchem

Ve dnech 22. – 23. října se v belgickém Blegny konal 11.ročník turnaje Stiga Masters Minimes 2016. Na turnaji startovalo 12 hráčů a 14 hráček kategorie mladšího žactva, a to ročníku 2005 a mladších, na základě výsledků na srpnovém turnaji Eurominichamps ve francouzském Schiltigheimu. Českou republiku reprezentovala Helenka Sommerová z SK DDM Kotlářka Praha.

Úvodní den soutěží byly sehrány kvalifikační skupiny. Na úvod narazila na Němku Lauru Kaimovou, se kterou dokonce v pátek po příletu do Belgie trénovala a v tréninkovém zápase ji porazila 3:0. Ale turnaj je něco jiného. Čekala nás bitva o každý míček a rozhodovalo se až v pátém setu. Helenka vedla již 6:2 a soupeřka byla „na kolenou“, bohužel stačilo jedno prasátko a jeden uspěchaný míček a vše bylo jinak. Za stavu 9:9 Helenka uspěchala dva míčky a zápas skončil vítězstvím Němky.

Ve druhém zápase na nás čekala Francouzka Loa-Line Freteová, vítězka letošního Eurominichamps. Se soupeřkou hrající s trávou na bekhendu se naše hráčka setkala již během společného soustředění ve Štrasbourgu a co se týká tréninkových zápasů, tak s ní měla celkem pozitivní bilanci. Úvod prvního setu byl v režii Helenky a měla i několik setbolů, bohužel pospíchala se zakončením a výsledkem byla porážka 14:16. I ve druhé dvouhře se nakonec rozhodovalo v pátém setu, kdy do stavu 4:6 byl vývoj setu vcelku vyrovnaný, poté však Helenka znervózněla, začala opět spěchat, což se s materiálovou hráčkou nevyplácí a nakonec prohrála 7:11, tedy opět 2:3.

K podobnému výsledku se schylovalo v dalším zápase s další „starou známou“ z kempu ve Štrasbourgu Belgičankou Soléane Anciauxovou. Rozhodovalo se v pátém setu. Naše hráčka vedla 4:3, pak vedla Belgičanka 8:5, ale po timeoutu Helenka zabojovala a obrátila vývoj zápasu. Vyhrála 3:2 na sety. Další zápas s Rumunkou Borokou Mikeovou, pátou hráčkou z Eurominichamps vypadal zpočátku téměř jednoznačně v náš prospěch. Po dvou vyhraných setech sice soupeřka zabojovala, vyhrála a snížila na 1:2, ale další set byl již opět v naší režii, což znamenalo výhru 3:1.

Sommerová IMG_1532

Helenka Sommerová měla v belgickém Blegny často důvod k radosti.

Jako další nás čekala druhá z Francouzek Charlotte Lutzová (pozdější vítězka turnaje). I s ní měla Helenka celkem pozitivní bilanci z tréninkových zápasů ve Štrasbourgu. I tentokrát to vypadalo velmi dobře Helenka vyhrála první set vcelku s přehledem 11:5. O výsledku zápasu se rozhodovalo ve druhém setu, kdy Helenka vedla již 5:1, nakonec však v koncovce neproměnila několik setbolů a prohrála. Pak už ve vyrovnaných setech měla pokaždé navrch Francouzka, která vyhrála 3:1.

Poslední soupeřkou prvního hracího dne byla Italka Chiara Rensiová. Opírala se o kvalitní forhendový topspin, se kterým měla Helenka problém a první set skončil výsledkem 9:11. V dalším průběhu však nepustila Italku do topspinové hry, sama byla více aktivní a nakonec zvítězila 3:1 na sety. V základní skupině tak s bilancí 3 vítězství a 3 porážky obsadila 4. místo.

V nedělním osmifinále se utkala s další Italkou Miriam Bene Carnovaleovou, kterou porazila v boji o 17. místo letos v Schiltigheimu. Druhý den zahájila úspěšně, když vyhrála bez větších potíží 3:0. Soupeřka měla problém s příjmem podání a i v samotné hře měla česká hráčka jednoznačnou převahu. Ve čtvrtfinále se utkala s Ruskou Anastasii Beresnevou. Tentokrát měla problém s příjmem podání ona a Ruska jí oboustrannou topspinovou hrou k ničemu nepustila. Zápas skončil výsledkem 0:3. V boji o 5. – 8. místo nás čekala již podruhé Rumunka Boroka Mikeová. Na rozdíl od prvního zápasu jí nic nedovolila a díky podání a jistému bloku soupeřku porazila 3:0. I v zápase o 5. místo šlo o reprízu zápasu ze skupiny, kdy Helenka vyzvala k odvetě Francouzku Loa-Line Freteovou. Vítězstvím 3:2 si vybojovala 5. místo, které vzhledem k účasti osmi hráček z devíti nejlepších účastnic letošního turnaje Eurominichamps je třeba považovat za vynikající výsledek.

Myslím si, že je možno vystoupení Helenky Sommerové na turnaji Stiga Masters Minimes považovat za úspěšné a doufám, že pro ni bude motivací v dalším tréninkovém úsilí.