Hendikepovaní stolní tenisté uspěli na Costa Brava Para Open 2020

Vozíčkář Jiří Suchánek si s největší pravděpodobností zajistil účast na paralympiádě

Na začátku března, těsně před zákazem ITTF pořádat kvůli pandemii koronaviru jakékoliv mezinárodní turnaje do 30. dubna, startovalo několik českých stolních tenistů na Costa Brava Para Open 2020 ve španělském městečku Platja d’Aro. Mezi vozíčkáři to byli v TT2 Jiří Suchánek a v TT3 Petr Svatoš. Z řad stojících v TT6 Petr Hnízdo, v TT8 Vít Špalek v TT9 David Půlpán a v TT10 Ivan Karabec.

V jednotlivcích se nejvíce dařilo Jiřímu Suchánkovi v TT2, který se probojoval až do semifinále. V něm po velmi dobrém výkonu podlehl světové dvojce, polskému hráči Rafalovi Czuperovi. Nicméně i přes tuto prohru Jirka nasbíral několik důležitých bodů do světového žebříčku.

Petru Svatoši (TT3) bohužel unikl postup ze skupiny o dva míčky, když v klíčovém utkání podlehl Colinu Judgemu z Irska 2:3. Toto utkání mělo několik infarktových stavů. Ve druhém setu vedl Petr 10:2 a set nakonec vyhrál až těsně 14:12. V rozhodujícím pátém setu Petr naopak prohrával už 0:7 a dokázal stav srovnat na 9:9, ale bohužel nedokázal dotáhnout drtivý finiš do vítězného konce.

Petr Hnízdo (TT6) předvedl ve skupině nadprůměrný výkon a vítězstvím nad hráčem z Egypta Ibrahimem Hamadtouem si připsal důležitou výhru, díky které dosáhl na své první body do světovém žebříčku. Je třeba zmínit fakt, že egyptský borec je pravděpodobně jediným hráčem na světě, který drží pálku v ústech a hraje tak veškeré svoje údery.

Vít Špalek (TT8) bohužel ve tříčlenný skupině nedokázal po průměrném výkonu nad výše nasazenými soupeři zvítězit, a tak ve skupině obsadil třetí místo.

David Půlpán (TT9) měl ve skupině oba pozdější finalisty, a sice naturalizovaného čínského hráče, hájícího barvy Austrálie (Lin Ma) a Joshuu Staceyeho z Velké Británie. S těmito dvěma soupeři neměl David moc šancí, takže se spíše soustředil na čtvrtého hráče skupiny, Holanďana Barta Van Der Zandena, se kterým podal výkon z kategorie lepší průměr, nicméně utkání prohrál po dramatickém průběhu 2:3 na sety.

Ivan Karabec v TT10 prohrál ve skupině s pozdějším vítězem Luka Bakičem z Černé Hory 1:3, ale nakonec si zajistil postup do play off z druhého místa. Tam ovšem v prvním kole nestačil na Španěla Jose Manuela Ruiz Reese 0:3.

Soutěž družstev

Ve sloučené kategorii TT1-TT2 nastoupil Jiří Suchánek s ruskými spoluhráči Rasulem Nazirovem a Dmitryjem Lavrovem. Ve skupině si postupně poradili 2:0 se soupeři z Itálie (Crosara, Falco a Chiarini) a 2:1 na zápasy s britsko-španělskou dvojicí Matthews/Rogriguez. V semifinále se utkali s korejsko-argentinskou dvojicí Kang-Bustamente Sierra. V rozhodující dvouhře porazil Jirka Suchánek jednoznačně 3:0 na sety Argentince a mohl se spoluhráči slavit postup do finále.

V něm už čekal známý polský pár Czuper/Jakimczuk. Tentokráte klukům poprvé nevyšla čtyřhra a prohráli těsně 2:3. Nicméně Jirka následně porazil poměrně jednoznačně Jakimczuka a srovnal stav na 1:1. Nazirov v rozhodující bitvě svedl velice vyrovnaný souboj s jasným favoritem Czuperem, ale bohužel prohrál 1:3. Je potřeba zmínit, že vítězstvím nad Jakimczukem si Jirka pravděpodobně zajistil postup na paralympijské hry do Tokia 2020.

Ve sloučené kategorii TT3-TT4 bojovali Petr Svatoš s Maciejem Nalepkou (Pol.). Postoupili až do finále, kde změřili se sousedy ze Slovenska (Mihálik/Trávníček). Byť prohra ve finále 0:2 vypadá jednoznačně, průběh byl vyrovnaný, když v úvodní čtyřhře naši podlehli 1:3 a následně Maciej pohrál 11:13 v pátém setu s Trávníčkem.

Ve sloučené kategorii TT6-TT7 spojil síly Petr Hnízdo s Martinem Robertem Perrym (GBR) a bohužel ze skupiny nepostoupili. Podobně dopadli také v kategorii TT8 Vít Špalek s australským spoluhráčem Nathanem Pellisierem. Postoupit do play off se nepodařilo ani ve sloučené kategorii TT9-TT10 jedinému ryze českému družstvu David Půlpán/Ivan Karabec.