Hráčky Břeclavi po osmi letech vybojovaly mistrovský titul

Rozhodující finále s Hodonínem vyhrály 5:3 a celou sérii 2:1

Byla to úchvatná podívaná. Jen těžko by se dalo vymyslet dramatičtější vyvrcholení ženské extraligové sezony. Hráčky Gumotexu Břeclav porazily ve třetím finálovém utkání Hodonín 5:3 a celou sérii ovládly 2:1. Po osmi letech se tak radovaly ze zisku poháru a zlatých medailí.

V zápise vedená hned první dvouhra jasně ukázala, že oba celky jsou na rozhodující finále správně nažhavené a o dramatické momenty nebude nouze. Aneta Širučková svedla s Ukrajinkou Solomiyou Brateykovou třetí pětisetovou bitvu v boji o titul. V rozhodujícím setu už prohrávala 8:10, jenže se nevzdala. Čtyřmi body za sebou poslala domácí tým do vedení. „Během tohoto týdne jsem s ní hrála třetí zápas a předchozí dva jsem v pěti setech prohrála. Za toho stavu 8:10 jsem byla smířená s tím, že to prohraju i potřetí. Ale povedlo se to otočit. Máme to dobře rozehrané, budeme se snažit dál v tomto duchu pokračovat a uvidíme, co to přinese,“ řekla po zápase velmi šťastná Aneta Širučková.

To už totiž věděla, že její spoluhráčka Karin Adámková v úvodním svém vystoupení doslova rozstřílela obranářku Markétu Ševčíkovou. Byl to úplně jiný zápas než před třemi dny v Hodoníně, břeclavská jednička hrála skvěle takticky, připravovala si trpělivě útok a nekompromisními tvrdými údery pak nedala Ševčíkové šanci.

Na první bod si tak hostující celek musel počkat až do další dvouhry, kdy proti sobě nastoupily dvě nejzkušenější hráčky Dana Čechová a Natália Partyková. Bývala česká reprezentantka sice začala lépe a vyhrála první set, jenže pak Polka ve službách Hodonína vývoj zápasu otočila a snížila na 1:2.

Veledůležitý bod zařídila po dramatickém průběhu Karin Adámková, když Solomiya Brateyková prohrála další pětisetovou bitvu. Adámková měla na své straně veliké štěstí, počastovala svoji soupeřku řadou prasátek a po proměněném mečbolu si pořádně oddychla. „V prvním setu jsem se necítila dobře na nohou. Možná to bylo tím zápasem s obranářkou Ševčíkovou, možná vědomím, že předchozí zápasy jsem to měla s Miou o dost jednodušší. Teď to byl těžký boj, ale je pro nás určitě lepší, že rozhodující zápas hrajeme v domácí herně,“ hodnotila zisk třetího bodu Karin Adámková.

Rozhodnuto ještě zdaleka nebylo. Natália Partyková opět snížila výhrou nad Anetou Širučkovou a s napětím čekala, zda některá ze spoluhráček přidá další bod. Bohužel, nepřidala. Dana Čechová si poradila s Markétou Ševčíkovou a o další bod pro Hodonín se musela postarat opět Natália Partyková. Vydřela výhru nad Karin Adámkovou v pěti setech.

Schylovalo se k dramatické koncovce. Domácí družstvo sice vedlo 4:3, jenže Dana Čechová po vyhraných dvou setech ztrácela pohodu v duelu s Brateykovou. Ukrajince se podařilo vyrovnat a na vedlejším stole se mezitím rozehrála poslední dvouhra mezi Širučkovou a Ševčíkovou. Už se ovšem nedohrála. Dana Čechová zmobilizovala síly a pátý set vyhrála. Společně se svými spoluhráčkami se mohla radovat z mistrovského titulu. „Když to není komplikované, nebaví mě to,“ komentovala svoji poslední dvouhru s úsměvem na tváři. Ve čtvrtém setu vedla už 8:1, přesto ho prohrála. „Neudržela jsem tam nervy, když jsem si myslela, že se to nějak uhraje. Ono se to ale neuhraje, tohle může být ponaučení pro všechny ostatní. Já jsem se ale cítila dobře a věděla jsem, že když to půjde do pátého setu, nic moc se neděje.“

Dana Čechová už před finále prohlásila, že končí s kariérou a lepší závěr si asi vymyslet nemohla. „Říkala jsem si, že takhle to asi má být. Přece neztratím nervy v tolika letech při rozhodujícím setu. Už jsem podobně těžkých zápasů odehrála v kariéře tolik, že mi to dodalo sebedůvěru.“

Zatímco domácí hráčky slavily zisk mistrovského titulu, trenér Hodonína Jaroslav Mikeska vyzdvihl úroveň finálové série a speciálně poslední utkání, v němž jeho hráčky prohrály. „Tohle se divákům muselo líbit. Byly vyrovnané zápasy a tohle utkání bylo vrcholem celé sezony. V prvním finále byla Břeclav doma lepším týmem, dnes velikou roli hrálo i štěstí. Ale musím pogratulovat soupeřkám k zisku titulu a svým hráčkám poděkovat za předvedenou hru.“

Extraliga žen, play off 2020/2021

Výsledky 3. finále

MSK GUMOTEX Břeclav ZFP GROUP – SKST Stavoimpex Hodonín A 5:3

Aneta ŠIRUČKOVÁ – Solomiya BRATEYKOVÁ 3:2 (8,-7,-6,11,10), Karin ADÁMKOVÁ – Markéta ŠEVČÍKOVÁ 3:0 (4,8,5), Dana ČECHOVÁ – Natália PARTYKOVÁ 1:3 (8,-4,-4,-5), Karin ADÁMKOVÁ – Solomiya BRATEYKOVÁ 3:2 (-14,9,1,-11,9), Aneta ŠIRUČKOVÁ – Natália PARTYKOVÁ 0:3 (-5,-3,-8), Dana ČECHOVÁ – Markéta ŠEVČÍKOVÁ 3:0 (6,6,6), Karin ADÁMKOVÁ – Natália PARTYKOVÁ 2:3 (-3,5,-7,12,-5), Dana ČECHOVÁ – Solomiya BRATEYKOVÁ 3:2 (9,9,-9,-8,5). Konečný stav série: 2:1.