BAYREUTH – Předposlední turnaj letošního seriálu ITTF Pro Tour 2006 ve stolním tenisu – German Open v německém Bayreuthu přinesl zajímavou podívanou. I přes neúčast první garnitury čínských a korejských reprezentantů a absenci několika evropských hvězd (nestartovali např. Samsonov, J.-P. Saive či Borošová) se rozhodně bylo na co dívat.
Do Oberfrankenhhaly si našlo cestu téměř deset tisíc diváků, které potěšil zejména Timo Boll. Pětadvacetiletý reprezentant Německa dokázal podruhé ve své kariéře vyhrát German Open a neměl to vůbec lehké. Ve čtvrtfinále ho hodně potrápil Petr Korbel, ale nejtěžší Bollovy chvíle přišly ve finále. V utkání s Číňanem Hou Yingchao prohrával 1:3 na sety a 2:5. Zdálo se, že Boll zůstane těsně pod stupněm nejvyšším. Ale Timo se nevzdal, i v tak napjaté chvíli dokázal vytáhnout několik „superúderů“ a zápas nakonec otočil. Největší hvězdou turnaje však byla Wang Yue Gu ze Singapuru. Nejprve společně s Li Jia Wei vyhrála čtyřhru žen, aby pak ve finále dvouhry překvapivě zdolala svoji mezinárodně zkušenější spoluhráčku z reprezentace Li Jia Wei 4:2.
Na letošním German Open se představilo celkem patnáct stolních tenistů z České republiky. Nejvýraznější stopu podle očekávání zanechal Petr Korbel. Jeho postup do čtvrtfinále dvouhry mužů asi nikoho nepřekvapil. Nad mladým Japoncem Sakamotem zvítězil hladce 4:0, ve druhém kole pak zdolal Švéda Fredrika Hakanssona 4:3, když poslední set vyhrál 11:1!
Výborně si v hlavní soutěží vedl také Josef Plachý. Pětatřicetiletý hráč francouzského TTC Caen s jistotou vyhrál kvalifikační skupinu, ve druhém kole pak překvapil domácího reprezentanta Jörga Rosskopfa. V „bekhendovém koncertu“ měl nečekaně navrch český stolní tenista. Po vítězství 4:2 si Plachý otevřel cestu do osmifinále, kde ho čekal vynikající Chen Weixing z Rakouska. Ten však byl nad síly českého hráče, jenž měl naději na úspěch jen ve třetím setu. Za stavu 10:7 však promarnil tři setboly a Chen se vrátil na vítěznou notu.
Z pětice českých stolních tenistek si v kvalifikaci účast v hlavní soutěží vybojoval trojlístek Iveta Vacenovská, Hana Bartošová a Dana Hadačová. Smolařkou kvalifikační soutěže byla devatenáctiletá Kateřina Pěnkavová, kterou o postup do hlavní soutěže připravila nepřízeň japonských rozhodčích. Mladá česká reprezentantka totiž v rozhodujícím sedmém setu utkání s Xu Yan ze Singapuru zahrála za stavu 10:9 míček evidentně na hranu stolu, ale ani jedna z japonských rozhodčích „prasátko“ neviděla a do hlavní soutěže tak postoupila asijská soupeřka…
V prvním kole dvouhry žen bohužel ani jedna z českých reprezentantek neuspěla. Jen Iveta Vacenovská a Dana Hadačová uhrály proti Elke Wosikové respektive Nicolettě Stefanovové set, ale to bylo v zápasech s favorizovanými soupeřkami všechno. Český stolní tenis tak v Bayreuthu žádnou díru do světa neudělal. Několik dílčích úspěchů (potěšilo vítězství Šimončíka nad Mizutanim nebo výhra Hadačové nad Lovasovou) nezakrylo šeď průměru, kterým se stolní tenisté z České republiky v Bayreuthu prezentovali. Šance k nápravě se naskýtá hned tento týden na posledním turnaji letošního seriálu Pro Tour ve Varšavě. A fanouškům stolního tenisu z České republiky lze jen přát, aby se podobný turnaj v nejbližší době hrál i v Praze, neboť současný Pro Tour je opravdu velmi zajímavou a divácky atraktivní soutěží.