Ind Achanta zastavil Širučkovu jízdu v Dauhá

Český reprezentant se mezi šestnáct nejlepších neprobojoval, odvedl však skvělou práci

Až do posledního míčku rozhodujícího pátého setu nebylo jasné, kdo z dvojice Pavel Širuček a Sharath Kamal Achanta postoupí mezi šestnáct nejlepších na turnaji WTT Contender v katarském Dauhá. Z vítězství 3:2 se nakonec radoval zkušený Ind, ovšem český hráč se rozhodně nemá za co stydět.

Už samotný postup do hlavní soutěže mezi dvaatřicet nejlepších byl signálem, že je Pavel Širuček ve vynikající formě. A souboj s dvaatřicátým hráčem světového žebříčku, který má letité zkušenosti z německé Bundesligy, to potvrdil.

Širuček do zápasu vlétl jako uragán a brzy vedl 5:0. Zdálo se, že mu nic nemůže zabránit v tom, aby úvodní set zápasu získal. Vypracoval si za stavu 10:7 tři setboly, jenže pak Achanta předvedl, jak je herně vyspělý a stále rychlý za stolem. Odvrátil setboly, pak si sám čtyři vytvořil, a protože ani Širuček nic nevzdával a opět byl míček o vítězství v setu, musel Achanta o důležité dějství dál bojovat. Vyhrál ho nakonec 17:15, což český hráč při odchodu od stolu komentoval slovy: „Dám mu to tam, pak tam a on vždycky přejde.“ Potvrdil, že Ind v rozhodujících momentech minimálně chyboval a byl všude.

Psychicky povzbuzený Achanta navíc hned v úvodu druhého setu získal rychle tři míčky za sebou a Pavel Širuček si vyžádal oddechový čas. Dostal se zpět do hry, srovnal na 3:3, jenže Ind i dál udržoval mírné vedení. Až do stavu 8:8, kdy pak Širuček skóre otočil. Tentokrát už setbolovou šanci nepustil a srovnal.

Třetí set byl jasně v režii jeho soupeře, který se opět dostal do vedení. Vzhledem k tomu, že i hlavní soutěž tohoto turnaje se hraje jen na tři vítězné sety, potřeboval český hráč opět nějakou vzpruhu. Tu mu možná nechtěně nabídl hlasatel u stolu číslo jedna. Na začátku čtvrtého setu představoval aktéry zápasu tak hlasitě, že na dalších stolech se přestalo hrát. Český reprezentant se zdravě naštval a neohroženě kráčel za ziskem setu.

Po návratu ke stolu však opět předváděl svoje mistrovství Achanta. Chyboval minimálně a skvěle četl hru. Získal až pětibodový náskok, a když Širuček z 2:7 snížil na 4:7, vzal si oddechový čas. Český hráč se snažil být aktivní, nicméně dokázal skóre v rozhodujícím dějství dvěma odvrácenými mečboly snížit pouze na rozdíl jediného bodu. Za stavu 10:9 pak Achanta zápas ukončil a postoupil do osmifinále.

Český hráč vzal pochopitelně porážku sportovně. „Samozřejmě mě to mrzí, ale tohle je sport. Jednou 9:11 v rozhodujícím setu prohraješ, pak zase 11:9 vyhraješ. Jsem ale celkově spokojený. Když budu konkrétnější k zápasu. V prvním setu za stavu 10:7 jsem měl vyhrát. On se na začátku trochu rozkoukával, ale pak hrál dobré údery a otočil to. Má vynikající systém a hrál opravdu dobře. Těžko jsem hledal cestu, jak to narušit. V těch předchozích zápasech jsem cítil, že jsem trochu dominoval. Teď jsem musel zahrát fakt dobrý balon, abych udělal bod. Prohrál jsem nakonec o dva body, vyrovnanější to být nemohlo. Ale musím uznat, že byl o ten kousíček lepší, klobouk dolů před jeho hrou a postoupil do dalšího kola zaslouženě,“ poslal z Kataru po skončení zápasu zprávu Pavel Širuček.

WTT Contender, Dauhá

Výsledky českých hráčů a hráček

Dvouhra mužů, 1. kolo: Sharath Kamal Achanta (Indie) – Pavel ŠIRUČEK 3:2 (15,-9,6,-8,9).