Vážení stolní tenisté,
Všichni víme, že alfou a omegou také pro náš sport – stolní tenis je dostatek peněz, které potřebujeme pro chod klubu, oddílu či jiné formy sportovní organizace. Financují se v drtivé většině z více zdrojů. Jeden z významných peněžních toků do českého sportu – příjem z loterijní společnosti Sazka – postupně vysychal, až se loni úplně zastavil v souvislosti s vlastnickými změnami v Sazce.
Velkou spásou pro český sport v celé jeho šíři je však novela loterijního zákona, podle něhož zisk z loterijních a sázkových her jde ze dvou třetin do rozpočtu obcí a třetina do státního rozpočtu, z něhož by se tato suma měla převést do sportu prostřednictvím příslušného ministerstva. Nás však nyní více zajímá příjem obcím a je na nás, funkcionářích, abychom svým aktivním konáním získali pro stolní tenis ve svém klubu a oddíle finanční prostředky.
Podle odhadů se jedná o více než 6 (slovy šest) miliard korun, což je o 4,3 miliardy Kč více než v roce 2011! (Dalším příjmem obcí jsou správní poplatky z výherních hracích přístrojů na svém území a nově také z videoloterijních terminálů – JTHZ). Je však na rozhodnutí zastupitelů jednotlivých měst a obcí, jak s těmito penězi naloží. Zda se použijí např. na opravu kulturního zařízení nebo vybudování chodníků, zkrášlení parku či na mládežnický sport. A tady se musíme chopit iniciativy my, stolní tenisté ve svých městech a obcích a přimět radní svých bydlišť, aby věnovali více finančních prostředků (tedy o mnoho více než v minulosti) našemu klubu či oddílu a především na rozvoj stolního tenisu mládeže. Buďme si vědomi a jisti, že „fronta“ dalších sportů na městském či obecném úřadě bude svou velikostí odpovídat sportovním aktivitám v místě vašeho sídla. A to nemluvíme o dalších „nesportovních“ organizacích, spolcích, klubech aj. Prostě natažených dlaní bude více než dost, ale na druhé straně prostředků na rozdělení, jak již bylo výše napsáno, je neporovnatelně více než v minulosti. Na uváděném příkladu v příloze u města Prachatic došlo k navýšení o 50 procent. Dá se předpokládat, že ve vašich obcích a městech toto bude obdobné.
Podle oficiálních údajů se dosud tyto finance na obcích dávaly na sport z více než poloviny. Dalo by se však diskutovat, jak účelně se vložily do „kolonky“ sportu – zda např. na vybudování hřišť, kde děti nesportují nebo na pořádání akcí, které nemají návaznost a nic nepřinesou pro pravidelné sportování. My jako organizovaní sportovci a členové ČAST disponujeme argumenty, jak přesvědčit vedení radnic, městských a obecním úřadů o účelnosti vložených financí do stolního tenisu. Současně by toto měl být i impulz pro výchovu mládeže v klubech a oddílech, kde se tak ještě neděje nebo nedostatečně. Mládežnický stolní tenis, pravidelná činnost, pořádání turnajů a kempů a vše s tím spojené by měly dostat všude zelenou.
Prosíme, podrobně si přečtěte přílohy. Vysvětlují přehledně a názorně problematiku příjmu a dělení financí z hazardu a dalších sázkových činností a dávají vám návod a informace pro jednání s představiteli měst a obcí o podpoře vašeho sportu.