International Slovak Open Malacky

Prvenství Barbory Březinové a Nely Hanákové ve čtyřhře

Ve dnech 6. – 8. března 2015 se v Malackách uskutečnil 5. ročník mezinárodního turnaje mladšího a nejmladšího žactva International Slovak Open Malacky. Letošního ročníku se zúčastnilo též 6 chlapců a 6 dívek z ČR a v konkurenci 156 hráčů a hráček z patnácti zemí se neztratili.

V soutěžích družstev mladších žáků jsme měli dva zástupce, Rudolfa Slezáka z KST Zlín a Matěje Kadlece z SK Dobroměřice, kteří startovali se zahraničními spoluhráči. V kategorii družstev nejmladšího žactva startovala dvě družstva, Ondřej Květon (Sokol Pocinovice) s Martinem Skotnicou (SK Frýdlant nad Ostravicí) a Filip Karel (TJ SB Světlá nad Sázavou) s Antonínem Barošem (TJ Rožnov pod Radhoštěm). Obě družstva postoupila ze základní skupiny, když O. Květon s M. Skotnicou ve skupině porazili Ligue Ile de France 2 a F. Karel s A. Barošem postoupili z druhého místa po porážce 2:3 od TTV Niedersachsen. Ve čtvrtfinále přešli O. Květon a M. Skotnica po bojovném výkonu přes STK Spartak Subotica ze Srbska v čele s obranářem Cokicem (loňským vítězem turnaje v Linci). F. Karel, A. Baroš na narazili ve čtvrtfinále na rumunský tým ISK Szekelyudvarhely B. Přestože kluci prohrávali po čtyřhře 1:2 a Filip Karel v další dvouhře s Karacsonym prohrával již 0:2, dokázal zabojovat a po vítězství 3:2 srovnal stav na 2:2. V závěrečné dvouhře dokázal Toník Baroš přidat rozhodující bod a posunul tak družstvo do semifinále, ve kterém na sebe narazila obě naše družstva. Ve vzájemném zápase byli úspěšnější O. Květon s M. Skotnicou a postoupili tak do finále. Ve finále se střetli s Ligue Ile de France 1. Přestože prohráli 0:3, sehráli velmi pohledné utkání, plné pěkných výměn. Obzvlášť v zápase Ondry Květona s Kouraichim chybělo málo, aby se Ondra dostal do pátého setu. V rozhodujících momentech se však projevovala větší jistota mladých Francouzů. Ondra s Martinem tak obsadili výborné 2. místo a Filip s Toníkem skončili též na pěkném 3. místě.

Druzstva_nejmladsich_zaku_-_Skotnica,_Kvetoň,_Karel,_Baros a

Pohled na stupně vítězů v soutěži družstev nejmladších žáků

V soutěžích mladších žákyň sice postoupily Martina Nováková (SKP Ústí nad Labem) s Klárou Malíkovou (KST Hluk) ze skupiny z prvního místa, ale bohužel v osmifinále narazily na pozdější vítězky, na družstvo Maďarska 1. Mezi nejmladšími žákyněmi jsme měli opět dvě družstva, Štěpánka Vrzalová (KST Zlín) s Lucií Bačinovou (SK Dobré) nepostoupily ze základní skupiny, Barbora Březinová (SK Frýdlant nad Ostravicí) s Nelou Hanákovou (Sokol Vsetín) postoupily ze základní skupiny již přímo do semifinále, kde dokázaly porazit družstvo Slovenska A 3:1 a probojovaly se tak podobně jako chlapci do sobotního večerního finále. Ve finále již nestačily na družstvo Litvy A a po porážce 0:3 obsadily velmi pěkné 2. místo.

V sobotu byly zahájeny soutěže jednotlivců. Mezi mladšími žáky postoupil Ruda Slezák ze skupiny, kde na něj čekal druhý nasazený Slovák Diko. Přestože Ruda prohrál 0:3, podal velmi pěkný výkon. V kategorii nejmladších žáků postoupili do druhého stupně Filip Karel, Ondra Květon a Martin Skotnica. Martin Skotnica prohrál v 1. kole s Francouzem Zemmalem, Ondra Květon nestačil v osmifinále na Rumuna Pinzara a nejdál se probojoval Filip Karel, který sice bojoval již v osmifinále se Slovákem Šventem, ale poté, co ve čtvrtfinále zvítězil v pětisetové bitvě nad Francouzem Kouraichim, kdy vedl již 2:0 na sety a 9:7, aby nakonec zvítězil v koncovce pátého setu. Filip tak postoupil do nedělního „finálového“ bloku, kde v semifinále svedl souboj s Maďarem Huzsvárem. Filip sice prohrál první set, ale ve druhém setu našel hru na svého soupeře a srovnal na 1:1. Rozhodující okamžik nastal za stavu 3:1 ve druhém setu, kdy měl soupeře pod tlakem, Filip zahrál míč na hranu, rozhodčí přiznal bod nejprve Filipovi, ale poté své rozhodnutí změnil. Soupeř se vrátil zpět do zápasu a zvítězil tak nakonec 3:1. I tak Filip obsadil výborné 3. místo.

V soutěži mladších žákyň postoupily jak Martina Nováková, tak Klára Malíková ze skupiny. Martina Nováková bohužel narazila na svou věčnou soupeřku Pham z Maďarska, se kterou hrála jak ve družstvech, tak ve čtyřhře a nyní i ve dvouhře. Přestože měla dva sety velmi dobře rozehrané, prohrála nakonec 0:3. Klára Malíková prohrála v osmifinále se Španělkou Miramontes 1:3. V kategorii nejmladších žákyň postoupily ze skupiny Barbora Březinová a Štěpánka Vrzalová. Smůlu měla Nela Hanáková, která nepostoupila díky horšímu poměru míčků, ale to že patřila do hlavní soutěže potvrdila vítězstvím v soutěži útěchy. Smůlu měla též Štěpánka Vrzalová, která byla jako vítězka skupiny chybně nalosována proti další vítězce skupiny a pozdější vítězce turnaje Polce Wrzosek . Štěpánka vstoupila do zápasu velmi odvážně a vedla již 2:0 na sety, soupeřka se však přizpůsobila a zvítězila nakonec 3:2. Šanci na postup do bojů o medaile měla i Barča Březinová, která se však ve čtvrtfinále nedokázala vyrovnat s podáním Slovenky Svitanové a prohrála 1:3.

Ctyrhra_nejmladsich_zakyň_-_Brezinova,_Hanakova a

Čtyřhra nejmladších žákyň: Barbora Březinová s Nelou Hanákovou na nejvyšším stupni

V soutěžích čtyřher měli velkou šanci na medaili Ondra Květon s Martinem Skotnicou, kteří prohráli ve čtvrtfinále s francouzským párem Jellouli, Zemmal, které porazili v soutěži družstev. V kategorii nejmladších žákyň se probojovaly Barbora Březinová s Nelou Hanákovou přes dva slovenské páry až do finále. Do finále nastoupily proti favorizovaným Maďarkám Adamik, Kenesey. Zpočátku působily trochu zakřiknutým dojmem, ale po vybojovaných koncovkách druhého a třetího setu byl čtvrtý set již zcela v jejich režii a po velmi pěkném výkonu zaslouženě zvítězily v soutěži čtyřher.

Jak již jsem zmínil na začátku, myslím si, že se naše mladé naděje v Malackách neztratily. Jedno první místo, dvě druhá a dvě třetí místa a vítězství v soutěži útěchy považuji za vynikající výsledek a chtěl bych všem zúčastněným poděkovat za kvalitní výkony, které na turnaji podávali, a za vzornou reprezentaci našeho stolního tenisu.