K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

ITTF World Hopes Week & Challenge 2013

ITTF World Hopes Week & Challenge 2013

Ve dnech 9. – 16.června 2013 se ve Schwechatu uskutečnil 3.ročník projektu ITTF World Hopes Week & Challenge, který se v letošním roce týkal hráčů a hráček ročníků 2001 a 2002. Českou republiku reprezentovali Jan Valenta (TSM Grast Kladno) a Niamh Štricová (STC Slaný), která na poslední chvíli nahradila původně nominovanou Zdenu Blaškovou (TJ Libín Prachatice), spolu s trenéry Tomášem Vrňákem a Martinem Linertem.

Akce se konala v novém komplexu Multiversum, který se skládá z mnoha hal, učeben, sálů či restaurace. Krásné prostředí dodalo celému kempu vlastní kouzlo. Ubytování bylo asi 15 minut pěšky v příjemném hotelu, obědy a večeře byly přímo v akademii WSA.

Tréninky probíhaly pod vedením trenérů WSA (Werner Schlager Academy) – Richarda Prauseho, Dirka Wagnera, Tamary Boros, Aye Umemury, Dmitrije Levenka, Daniela Habessona, ale též pod vedením dalších hostujících trenérů – Jarka Kolodziejczyka (trenéra reprezentačního družstva mužů Rakouska) či Petera Teglase (trenéra reprezentačního družstva žen Maďarska).V komplexu WSA společně trénovalo 35 hráčů a 24 hráček z celého světa (Austrálie, Brazílie, Egypta, Hong-Kong, Írán, Jordánsko, Mexiko, Srí Lanka, Singapur, USA a samozřejmě mnoho států z Evropy). Mezi chlapci bylo pouze sedm hráčů z ročníku 2002, ale mezi děvčaty již tento ročník tvořil téměř polovinu.

Od pondělí do čtvrtka byl program stejný, dvouapůlhodinový trénink jak dopoledne, tak i odpoledne. Po atraktivních rozcvičkách vždy následoval klasický trénink, který byl zaměřený zejména na jistotu úderů (v rovných kombinacích) a závěrečný úder (v kombinacích se servisem). Tréninků se aktivně účastnili i další osobnosti jako mistr světa Werner Schlager, čínský trenér Li Xiao Ding, rakouský reprezentant Stefan Fegerl či ITTF Hopes kouč Dejan Papič. Tréninky byly velkým přínosem nejen s ohledem na kvalitu trenérů, ale zejména díky pestré nabídce a vysoké úrovni sparingpartnerů. Během tréninků také probíhala praktická ukázka nácviku servisu (W. Schlager) či zásobníku (Li Xiao). Po sehrání miniturnaje v koncovkách (od stavu 8:8) byli chlapci rozděleni do dvou výkonnostních skupin (J. Valenta byl v 1.), dívky zůstaly v jedné společné tréninkové skupině. Večer bylo možno trénovat individuálně, čehož jsme dvakrát využili.

Pro trenéry byly po celý den připraveny přednášky, jejichž lídrem byl vždy někdo z výše jmenovaných. Z nich bychom vyzdvihli přednášky Li Xiao Dinga týkající se přípravy čínských hráčů a hráček a plánování tréninkové sezóny, J. Kolodziejczyka o komunikaci kouč – hráč a R. Prauseho o herním vývoji T. Bolla.

Od pátku do neděle byl sehrán turnaj, a to nejprve turnaj smíšených družstev, kdy náš tým po dvou porážkách v základní skupině s kombinovaným družstvem Litvy a Španělska a se Švédskem vždy 1:2 nepostoupil ze základní skupiny. V soutěži jednotlivců se hrálo ve skupinách po 6 resp. 5, kdy první čtyři hráči a první tři hráčky postupovali do hlavní soutěže, která byla již hrána vylučovacím systémem a ostatní hráči a hráčky byli zařazeni do soutěže útěchy.Podrobné výsledky naleznete na:

 http://www.ittf.com/competitions/competitions2.aspCompetition_ID=2241&category=Hope,

proto se zde nebudeme v tomto směru více rozepisovat, pouze bychom lehce shrnuli jejich vystoupení. Po tréninkové stránce nelze našim nadějím nic vytknout. Co se týká turnaje, Honza Valenta odehrál ve skupině velmi slušné zápasy, kdy dokázal porazit některé hráče, s kterými na předchozích akcích prohrával, bohužel v prvním kole hlavní soutěže si neporadil s houževnatým Tunisanem Bourasem, i přesto, že byl mnohými trenéry pasován do role favorita. Nifi Štricová začala ve velkém stylu, a to vítězstvím nad kvalitní litevskou hráčkou Alon v týmové soutěži. V další části soutěží se zřejmě dostavila únava z tréninků i z cizího prostředí, což se projevilo na jejích dalších výkonech. 

Jedinou výtkou směrem k organizátorům akce tak zůstává závěr turnaje, kdy většina účastníků (kromě čtvrtfinalistů dvouher) dohrála již v sobotu dopoledne. Pro většinu zúčastněných tak skončila celá akce již po sobotním obědě a byli postaveni pouze do role diváků. Je to veliká škoda, protože děti mohli sehrát další zápasy s hráči, se kterými se běžně nesetkají. Minulý rok ve Švédsku se hrálo do poslední chvíle a každý to ocenil.

Jsme velmi rádi, že jsme se mohli ITTF Hopes zúčastnit a načerpat nové zkušenosti a informace. Věříme, že pro děti byl kemp přínosem, a to nejen po stránce sportovní. Jak Honza, tak Nifi reprezentovali náš stolní tenis velice důstojně.

Tomáš Vrňák
Martin Linert