Ivan Karabec vyhrál turnaj v Thajsku

Město Pattaya, ležící na východním pobřeží Thajského zálivu, hostilo další turnaj světového seriálu hendikepovaných stolních tenistů pod názvem PTT Thailand Open 2014. Do Thajského království se vypravila i skupinka českých reprezentantů ve složení Ivan Karabec, Daniel Horut a Zbyněk Lambert. Češi se v Thajsku představili ve výborněm skvěle, Ivan Karabec vyhrál singl skupiny M10, navíc spolu s Nizozemcem Heijnenem skončil v soutěži družstev na druhém místě. Také Lambert s Horutem dokráčeli v družstvech skupiny M7 až do finále, kde podlehli Ukrajině 1:3.

Malá česká výprava se na pobřeží Thajského zálivu vypravila letecky přes Dubaj a Bangkok, odkud následovala ještě dvouhodinová cesta do vyhlášeného přímořského střediska Pattaye. “V podstatě až na místě jsem zjistil, že absolutní špička do Thajska nedorazila. Byl jsem nasazen jako hráč číslo 1, což byla pro mě úplně nová role. Po vítězství v základní skupině se mi dařilo v semifinále i ve finále, kde jsem porazil turnajovou dvojku Bakara z Malajsie 3:0. Jsem rád, že se mi podařilo potvrdit pozici nejvýše nasazeného hráče a celý turnaj vyhrát,“ říká Ivan Karabec.

Dalším českým reprezentantům se v singlu tolik nedařilo. Daniel Horut v kategorii M7 nepostoupil ze základní skupiny. Zbyněk Lambert se probojoval ve čtvrtfinále, kde prohrál s Japoncem Inouem 1:3.

Zbyněk Lambert prohrál ve čtvrtfinále singlu skupina M7 s Japoncem Inouem 1:3

V soutěžích družstev se reprezentanti České republiky hned dvakrát prosadili na stupně vítězů. V obou případech z toho byly stříbrné medaile. Ve skupině TM7 našli Daniel Horut a Zbyněk Lambert přemožitele až ve finále. Ze zlata se radovali Ukrajinci Popov a Karp. Také Ivan Karabec hrající v TM10 s Nizozemcem Tonnim Heijnenem vybojoval druhé místo. Ve finálovém utkání česko-nizozemský pár prohrál s Ukrajinci Viktorem Diduchem a Jurijem Ščepanskim 1:3. Pro Ivana Karabce měl finálový duel s Ukrajinci zvláštní nádech. Za Ukrajinu totiž nastoupil známý hráč z české extraligy a bývalý ukrajinský reprezentant Viktor Diduch, který přišel kvůli rakovině o část nohy: “Bylo to hodně zvláštní utkání, i když šlo o soutěž družstev, která pro mě nebyla tak důležitá. Utkal jsem s Viktorem za stavu 2:1 pro Ukrajinu. Bylo, bohužel jasné, že i když vyhraji, můj spoluhráč Heijnen nemá za stavu 2:2 šanci Ukrajince Ščepanského porazit. Tak jsem k zápasu přistupoval trochu laxně, měl jsem také hodně divné pocity, protože jsem celý život znal Viktora jako zdravého a špičkového stolního tenistu, který šel kde komu vzorem svou bojovností a velkými tréninkovými dávkami, což mu ostatně zůstalo. Po první prohrané sadě 9:11 jsem druhý set vyhrál lehce 11:3. I ve třetí sedě jsem kontroloval hru a vedl 6:1, pak 8:4 a 10:8, ale jedním ležérním míčkem a následující chybou jsem nechal Viktora srovnat na 10:10 a nakonec jsem prohrál 11:13. Další set jsem nezachytil začátek (1:5, 2:6), pak jsem sice snížil na 6:8, ale velmi nabuzený Viktor už šanci nepustil a zvítězil. Zařval na celou halu tak silně, že všichni skoro přestali hrát. Mně chyběla potřebná motivace a větší vůle po vítězství. Ale klobouk dolů před Viktorem,“ popisuje utkání s Viktorem Diduchem český stolní tenista Ivan Karabec.

Ivan Karabec na původním snímku z dějiště turnaje PTT Thailand Open 2014

Přes finálovou prohru v soutěži družstev to byl pro Ivana Karabce velice úspěšný turnaj. Český reprezentant získal v Thajsku důležité body potřebné pro případný start na paraolympiádě v Rio de Janeiro. Jde o poměrně složitý kvalifikační systém. Jen v roce 2014 musí každý hráč, který se do Ria chce podívat, splnit kvótu 80 bodů. “Z tohoto pohledu mohu být spokojen. Start na turnaji v Thajsku splnil účel. Získal jsem 40 bodů, stejně jako v květnu na Slovak Open. Tím jsem kvótu 80 bodů pro letošní rok splnil,“ vysvětluje Ivan Karabec. Nicméně o jeho případném startu v Riu se rozhodne až v roce 2015. “Vypadá to, že budu muset nahrát 180 bodů, což znamená minimálně pět turnajů. Je to hodně náročný systém,“ dodává Ivan Karabec.

Mistrovství světa hendikepovaných stolních tenistů se hraje od 5. do 15. září 2014 v čínském Pekingu. Turnaj v Thajsku byl vlastně poslední prověrkou před touto vrcholnou akci letošního roku. A zvláště Ivanu Karabcovi se generálka na MS v Číně vydařila.