K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Jak je těžké správně namixovat mix


Na ME v Budapešti budou poprvé stát Polanský se Štrbíkovou spolu na jedné straně stolu

Po devíti letech se do programu „velkého“ mistrovství Evropy vrací soutěž smíšené čtyřhry. Pro řadu těch nejlepších hráčů nezajímavá soutěž, ovšem pro jiné ideální šance na úspěch. Po šampionátu v roce 2007 byl mix vyřazen z programu a hrál se několik let samostatně. V Budapešti se opět nejlepší deblisté těší na boje o medaile v rámci hlavního programu.

Mistr Evropy v této soutěži z roku 1986 Jindřich Panský, který na šampionátu v Praze společně s Marií Hrachovou nenašli přemožitele, tvrdí, že byla hloupost mix v programu rušit. Je to divácky atraktivní disciplína a také mezi hráči má mnoho příznivců. „Já osobně bych smíšenou čtyřhru nikdy z programu nevyřazoval. A stejně tak bych zachoval mistrovství Evropy jako bývalo z minulosti. Tedy společně soutěže družstev a jednotlivců. Když už se ale z nejrůznějších důvodů obě soutěže rozdělily, je dobře, že se na šampionátu jednotlivců bude hrát i mix. Ocení to určitě především diváci,“ říká současný kouč české mužské reprezentace.

Přiznává, že není jednoduché vytvořit kvalitní pár, protože smíšená čtyřhra je velmi specifická disciplína. A na otázku, kdo je pro mix důležitější, zda muž nebo žena, odpovídá jednoznačně. „Oba jsou důležití. To je jasné. Muž by sice teoreticky měl dělat více bodů, ale žena mu musí často finální úder připravit. Během zápasu to navíc často bývá i naopak, žena tvoří tlak a její partner jen pomáhá. Jeden bez druhého se prostě neobejdou.“ Jako příklad uvádí nasazený pár číslo jedna na turnaji v Budapešti Srba Alexandra Karakaševiče a Litevku Rutu Paškauskieneovou. Oba jsou čtyřnásobní mistři Evropy ve smíšené čtyřhře, a přestože je jim dohromady už 77 let, budou patřit opět k největším favoritům na titul. „Karakaševič je excelentní deblista. Je levák, má skvělou hru zápěstím nad stolem a skvělý cit pro míček. Jeho partnerka se dokáže s touto hrou ztotožnit, takže jejich souhra je obdivuhodná.“ Srbsko-litevský pár to rozhodně letos nebude mít jednoduché, protože do soutěže se například přihlásili Rakušané Robert Gardoš s Liu Lia, nebo manželský pár Joao Monteiro s bývalou rumunskou hvězdou Danielou Monteirovou-Dodeanovou.

Před třemi lety se úspěchu ve smíšené čtyřhře dočkal také český pár Renáta Štrbíková, Antonín Gavlas, kteří v rumunském Buzau vybojovali titul mistrů Evropy. Na šampionátu v Budapešti bude zkušená česká reprezentantka hrát s Tomášem Polanským, který si naopak odbude velkou premiéru. „Moc se na mixa těším. Ještě nikdy jsem ho na tak velkém turnaji nehrál. Patřím mezi hráče, které čtyřhra ohromně baví a tohle bude zase nová a věřím, že skvělá zkušenost. Prakticky vůbec jsme ho spolu netrénovali. Zkusili jsme jeden tréninkový zápas po příjezdu na šampionát. Ale to by neměl být problém. Základní principy jsou stejné, jako u klasické čtyřhry a vše záleží na tom, jak si spoluhráči sednou přímo u stolu.“ Osmnáctiletý český reprezentant věří, že si s o osmnáct let starší spoluhráčkou budou vyhovovat. „Obecně si myslím, že je důležitější, když je ve smíšené čtyřhře herně lepší muž. Dělají se mu snáz body. Ale je to jen teorie, nakonec je stejně rozhodující, co bude platit na soupeře.“

Českou dvojici v prvním předkole smíšené čtyřhry čeká večer prvního dne šampionátu nizozemsko-švédský pár Rajko Gommers, Jennifer Johnssonová. Druhý český pár na turnaji Tomáš Konečný, Hana Matelová má v prvním předkole volný los a do bojů o postup do hlavní soutěže zasáhne až ve středu.

 

Utkání předkola smíšené čtyřhry Tomáš Polanský, Renáta Štrbíková – Rajko Gommers (Niz.), Jennifer Johnssonová (Šv.) můžete od 21 hodin sledovat na: http://www.laola1.tv/watch/livestream/ittf-european-championships-table-2-lde

Oficiální stránky mistrovství Evropy: http://www.ettc2016.com/en/

Výsledkový servis na stránkách ITTF: http://www.ittf.com/competitions/competitions2.asp?Competition_ID=2691&category=Cont