Jančařík má letenku do Tokia na dosah

Po výhře nad Liamem Pitchfordem stojí v cestě další vynikající hráč Ukrajinec Kou Lie

Hrál na olympijských hrách 2016 v Rio de Janeiru. Nyní má doslova na dosah letenku také na turnaj do Tokia. Lubomír Jančařík postoupil na světové olympijské kvalifikaci jednotlivců v katarském Dauhá do finále své skupiny, což znamená, že ho od vysněného cíle dělí už jen jedno vítězství.

V semifinále porazil patnáctého hráče světového žebříčku Angličana Liama Pitchforda 4:2 a ve finále ho čeká Ukrajinec Kou Lei. Ten je na žebříčku pětapadesátý.

Zápas s favorizovaným Angličanem začal český hráč výrazně lépe než předchozí souboj. Vyhrál první set a byl správně nažhavený. Jenže přišla sprcha v podobě prohry ve druhém setu 2:11. Jako by se ale nic nestalo, Jančařík dál trpělivě útočil Pitchfordovi na střed těla a zvládl koncovku setu. Když však Angličan opět srovnal, bylo jasné, že zápas rozhodnou maličkosti. „Tušil jsem už před zápasem, že to bude nahoru dolů, nic snadného ani pro jednoho z nás. Byl to ovšem o poznání klidnější souboj než ten předchozí s Roblesem. Něco tak šíleného jsem nezažil dlouho. Překvapilo mě, že Pitchfordovi nevadil můj servis, posílal mi jeden banán za druhým, pokaždé s jinou falší. Takže jsem si musel opět pomáhat bekhendovým servisem,“ řekl po zápase šťastný Lubomír Jančařík.

Pátý set měl jednoznačný průběh, český hráč neustále mírně vedl, a nakonec šel opět do vedení. O to vyrovnanější byl set šestý, který vyústil opět v dramatickou koncovku. Jančařík si vytvořil výhodu dvou mečbolů, které ovšem Pitchford odvrátil. Až při tom třetím pomohlo českému hráči prasátko, kdy míček dopadl na hranu stolu. Sice se nejprve musel soupeři sportovně omluvit, pak ale padl na kolena a radoval se z postupu. „To prase bylo potřeba, jinak nevím, jestli bych další mečbol zvládl. Ale to ke stolnímu tenisu patří, mám obrovskou radost z postupu.“

O svých šancích proti Ukrajinci asijského původu řekl totéž, co před semifinálovým zápasem. „Všechno je možné. Už dlouho jsem s ním nehrál, ale šance jsou na obou stranách. Teď už v turnaji nezůstal žádný slabý soupeř. Musím se dobře vyspat a připravit se na tuhý boj,“ dodal.

Zajistit si místo v olympijském turnaji v první fázi kvalifikace je pochopitelně jasný cíl českého hráče. V případě prohry sice stále zůstane ve hře ve druhé fázi, tam by ho ale čekaly další tři nebo čtyři mimořádně těžká utkání.

Světová olympijská kvalifikace, Dauhá

Výsledky českých hráčů a hráček

Dvouhra mužů, semifinále: Lubomír JANČAŘÍK – Liam Pitchford (Angl.) 4:2 (6,-2,11,-9,7,10).