Jančařík nakonec na medaili na ME nedosáhl

Nad síly českého hráče byl Němec Dimitrij Ovtcharov

Sen o medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě se Lubomíru Jančaříkovi rozplynul ve čtvrtfinále. Český reprezentant prohrál s Němcem Dimitrijem Ovtcharovem 3:4, na svůj výkon na šampionátu může však být právem pyšný. Vyhrál pět těžkých zápasů, porazil nasazenou pětku Simona Gauzyho z Francie a prohrál po boji s dvojnásobným mistrem Evropy a bývalou světovou jedničkou.

Zápas měl Ovtcharov zpočátku pevně pod kontrolou. Jančařík marně hledal recept na jeho signály, na jistou, ale přitom velmi důraznou hru. Po dvou prohraných setech svitla českému hráči naděje ve třetím setu, kdy vedl 8:7. Tohle vedení ještě do vítězného konce nedotáhl. V dalším setu ovšem v koncovce uspěl. Snížil na 1:3 a Ovtcharov znejistěl. „Nedělalo mi to vůbec problém, že jsem prohrál tři sety za sebou. Věděl jsem, že se ho potřebuji chytit, aby se on začal bát. Toho jsem docílil,“ řekl k úvodní fázi čtvrtfinálového duelu Lubomír Jančařík.

Nervozita a možná i strach na straně Ovtcharova se projevily hned v dalším dějství, které Jančařík vyhrál 11:7. Opět se povzbuzoval po každém vyhraném míčku a jeho herní jistota byla zpět. Jenže Ovtcharov je velmi zkušený hráč a často se pohybuje na hranici fair play. Po pátém setu se odešel do šatny převléknout a opět se maximálně soustředil. K jeho smůle už hrál Jančařík jako vyměněný. Vytvořil si v šestém setu čtyři setboly a ten poslední proměnil. O postupujícím musel rozhodnout až sedmý set. V něm Jančařík vedl už 5:1, ovšem Ovtcharov ukázal své mistrovství. Udržel pevné nervy a nakonec se radoval z postupu on. „Asi to tak mělo být, ale samozřejmě mě to mrzí. Nemrzí mě stav 5:1 v sedmém setu, protože on tam dal prase a pak zahrál pět skvělých míčků. To on umí, a proto je tak dobrý. Mrzí mě stav 8:8 a můj servis. Tam jsem mohl být trochu přísnější. To je ale kdyby.“

Podle Lubomíra Jančaříka byl souboj s Ovtcharovem psychicky jednozněčně nejtěžším zápasem na turnaji. „On je extrémně nepříjemný hráč. Pořád zdržuje, jde si vyměnit tričko ve chvíli, kdy je pod tlakem, rozhodčí ho neustále napomínají a pro mne to znamená držet pozornost víc, než v jiných zápasech. Ani tohle ale nehrálo roli v tom smyslu, že jsem zkrátka měl šanci vyhrát. Bohužel jsem rozhodující set nedotáhl do konce. Já jsem tam ale neudělal nic špatně, žádné velké chyby si nejsem vědom. On se prostě uvolnil a zahrál koncovku skvěle,“ dodal český reprezentant.

Do semifinále dvouhry mužů se kromě Ovtcharova probojoval i jeho krajan Timo Boll, dále pak Portugalec Marcos Freitas a Švéd Mattias Falck. Medaile v soutěži žen si z Varšavy s jistotou odvezou semifinalistky Margaryta Pesotská z Ukrajiny, Rumunka Elizabeta Samarová a Němky Petrissa Soljaová a Shan Xiaona.

Mistrovství Evropy jednotlivců, Varšava

Výsledky českých hráčů

Dvouhra mužů, čtvrtfinále: Dimitrij Ovtcharov (Něm.) – Lubomír JANČAŘÍK 4:3 (7,7,9,-9,-7,-9,8).