Jančařík otočil zápas s Karakaševičem a vybojoval postup

Český reprezentant přiznal, že si vzpomněl na olympijskou kvalifikaci a nevzdal ani jeden balon

Kvalifikace dvouhry mužů na evropském šampionátu dopadla z pohledu českých barev velmi podobně, jako v případě žen. S jedním nepříjemným rozdílem. Tomáš Tregler a Lubomír Jančařík si vítězstvím ve skupině zajistili postup do hlavní soutěže, Tomáš Konečný však skončil po prohře s Ukrajincem Jevgenem Pryščepou druhý a s turnajem se nakonec rozloučil.

Papírově nejtěžšího soupeře měl Lubomír Jančařík. Zkušený Srb Aleksandar Karakaševič to dlouho potvrzoval, vedl nad českým reprezentantem už 3:1 na sety a svým nepříjemným bekhendem kráčel za vítězstvím. Jančařík však sebral všechnu sílu na obrat, vyhrál koncovku pátého setu a v dramatickém závěru si zajistil postup. „Spoustě hráčů se proti Karakaševičovi nehraje dobře. On má takový zvláštní systém, pořád chce rychle hrát, což je hodně nepříjemné. Věděl jsem, že musím bojovat o každý míček a že se to kdykoliv může zlomit na jednu či druhou stranu. Což se ostatně v zápase potvrdilo,“ řekl po výhře Lubomír Jančařík.

Klíčový moment přišel v pátém setu, kdy prohrával 1:3 a byl krůček od vyřazení. „Trochu mi to připomnělo olympijskou kvalifikaci na hry v Riu, kdy jsem s ním ve Švédsku prohrával 7:10 v sedmém setu a nakonec jsem vyhrál. Proto ani teď jsem neskládal zbraně. Taktiku jsme změnili hned po prvním setu, kdy jsem nevěděl, jak mu mám přijmout. On má tak propracovanou návaznost na servis, že se proti tomu těžko něco hraje. Hledal jsem se v tom a asi se to povedlo. Moc si tohoto vítězství vážím, protože to byl určitě nejtěžší zápas ve skupině. Včera s litevským obranářem to taky byla dřina, zvlášť v tomhle vedru, ale klíč k postupu byla výhra nad Karou,“ dodal.

Tomáš Tregler už měl postup jistý před posledním zápasem se Slovincem Deni Kozulem. Chtěl však skupinu vyhrát bez porážky a pustil se do svého soupeře na centrálním stole pořádně zostra. Vedl už 3:0 na sety, ale pak se najednou karta jako kdyby obrátila. Slovinec vyhrál tři další sety a Treglerovi dalo hodně práce, aby se nakonec po boji radoval z vítězství.

Stejně dobře se bohužel nevedlo Tomáši Konečnému, který proti Ukrajinci Pryščepovi marně hledal recept. Ve čtvrtém setu sice zabojoval, ale porážce nezabránil. Navíc, na jury mítinku před začátkem turnajem bylo upřesněno, že osmnáct hráčů, kteří obsadí ve skupinách druhou příčku a budou mít šanci bojovat o postup v předkole, se bude losovat. Tomáš Konečný mezi těmito vylosovanými bohužel nebyl a turnaj tak pro něj skončil.

Po skončení bojů ve skupinách soutěží dvouher přišla na řadu předkola čtyřher. Z nich do hlavní soutěže postoupil pouze pár Lubomír Jančařík, David Reitšpies, když vyřadil litevskou dvojici Medardas Stankevičius, Rimas Lesiv. druhý mužský pár Pavel Širuček, Tomáš Tregler prohrál s Portugalci, Karin Adámková s Anetou Kučerovou nestačily na mladé ambiciózní Rusky Tajlakovovou s Kolishovou.

První hlavní soutěží, která se rozehrála na konci dne, byla smíšená čtyřhra. V ní měl český pár Pavel Širuček, Hana Matelová velikou smůlu na vylosování, protože v úvodním kole nastoupil proti nasazeným jedničkám Mattiasi Falckovi a Matildě Ekholmové ze Švédska. Čiči měli skvělý vstup do zápasu, vyhráli první set a v tom druhém měli za stavu 10:7 výhodu tří setbolů. Zkušená švédská dvojice však tento moment ustála, šňůrou pěti bodů set vyhrála a pak už byla lepším párem. Širuček s Matelovou měli setbol i ve čtvrtém setu, jenže opět ho proměnit nedokázali a na turnaji skončili.

Mistrovství Evropy jednotlivců 2018, Alicante

Logo_ME_Alicante_10x0

Soupeři českých hráčů a hráček v kvalifikaci

Dvouhra mužů:

Skupina 5: Lubomír JANČAŘÍK – Aleksandar Karakaševič (Srb.) 4:3 (-7,5,-7,-10,12,9,8).

Skupina 17: Tomáš TREGLER – Deni Kozul (Slovin.) 4:3 (8,4,5,-3,-11,-5,7).

Skupina 18: Jevgen Przyščepa (Ukr.) – Tomáš KONEČNÝ 4:0 (5,7,9,11).

Čtyřhra mužů, předkolo: Diogo Carvalho, Diogo Chen (Portug.) – Pavel ŠIRUČEK, Tomáš TREGLER 3:1 (7,-6,10,4), Lubomír JANČAŘÍK, David REITŠPIES – Medardas Stankevičius, Rimas Lesiv (Lit.) 3:0 (9,4,8).

Čtyřhra žen, předkolo: Mariia Tajlakovová, Anastasia Kolishová (Rus.) – Karin ADÁMKOVÁ, Aneta KUČEROVÁ 3:1 (-7,6,7,7).

Smíšená čtyřhra, 1. kolo: Mattias Falck, Matilda Ekholmová (Šv.) – Pavel ŠIRUČEK, Hana MATELOVÁ 3:1 (-4,10,3,11).