Ve dnech 8.1. – 10.1. 2010 se konal v maďarském Kecskemetu další ze série turnajů ETTU v rámci Olympijského projektu 1st Joola Hungarian Mini Cadet Open. Z České republiky si účast zaplatili a v dresech ČR startovali tito mladí hráči : Tomáš Polanský/Ústí nad Labem/, Patrik Sommer /Sušice/,Klára Špačková /Litoměřice/,Barbora Kapounová / Ústí nad Orlicí/,Veronika Kmeťová a Barbora Blechová / obě Dubňany/. Trenéři Michal Hájek a Kamila Adámková.
Do soutěže družstev dívek se přihlásilo 34 družstev ze 14 států. Byly rozděleny do 11 skupin. Obě naše družstva dívek měla tříčlennou skupinu a v ní po jedné výhře a jedné porážce obsadily shodně druhé místo a v další části turnaje na ně zbyl boj o konečné umístění 12 – 22.místo. Družstvo A – Kapounová,Špačková nakonec uhrálo 17.místo po těsné porážce v posledním zápase 2:3 s Litvou A. Družstvo B – Kmeťová,Blechová naopak po vítězství v posledním zápase nad Litvou B obsadilo 18.místo.
V sobotu po jednom kole zápasů družstev o konečné umístění, začala soutěž dvouher ve skupinách.Úspěšnost našich děvčat byla 50 %, když z prvního místa postoupila Barbora Kapounová a ze druhého místa ve skupině Veronika Kmeťová. Pozitivní bylo, že si obě naše hráčky dokázaly poradit s nepříjemným materiálem soupeřek. Klárce Špačkové se již od rána nějak nedařilo a i její čtyřčlenná skupina byla velmi vyrovnaná a její výkon tak stačil jen na 3.místo ve skupině. Barbora Blechová měla taky jednu z těžších skupin a nepoznala chuť vítězství. V neděli pokračoval program vyřazovacími boji, jak hlavní soutěže, tak soutěže útěchy. V hlavní soutěži velmi dobře rozehrála zápas Barbora Kapounová, ale ani vedení 2:0 a ve čtvrtém setu tři mečboly jí nestačily k vítězství nad italskou obranářkou a postupu mezi 16 nejlepších. Veronika Kmeťová naopak prohrávala na sety 0:2, ale zápas nevzdala a bojovala do posledního míčku a nakonec nadějné Lotyšce podlehla 2:3. Obě děvčata předvedla pěknou hru, která je do budoucna může posunout dopředu a je třeba je za jejich výkon pochválit. Barbora Blechová obsadila v útěše 2.místo a Klára Špačková 3.místo, když obě prohrály s Italkou. Dokázaly tak, že možná při větším štěstí na los mohly také pomýšlet na postup ze skupiny.
Děvčata přijeli podpořit i rodiče a i pro ně byl turnaj zajímavým obrázkem o naší výkonnosti a výkonnosti v dalších státech Evropy. Viděli , že u nás děvčata nemají konkurenci, ale tady bylo každé vítězství velice cenné.
Soutěže chlapců se zúčastnilo 42 družstev. Naše družstvo ve složení Tomáš Polanský a Patrik Sommer postoupilo ze základní skupiny z 1.místa. V dalších bojích se naši chlapci probojovali až do semifinále, ve kterém prohráli s Polskem 1:3, čímž si vybojovali cenné bronzové medaile.
V soutěži jednotlivců vyhráli oba hráči své skupiny přesvědčivě, bez jediného zaváhání. Ve vyřazovacích bojích pak Patrik Sommer prohrál v utkání o postup mezi 16 nejlepších nešťastně se Španělem Carulou 2:3 a Tomáš Polanský prohrál v osmifinále s pozdějším vítězem Polákem Wereckim 1:3.
Z pohledu trenéra Michala Hájka šlo o velmi důležité srovnání s nejlepšími evropskými nadějemi. Naši hráči mohli vidět rozdíly u svých vrstevníků z vyspělých stolnětenisových zemí, a to jak v oblasti přípravy na utkání (rozcvičení, rozehrání), tak v přístupu k samotnému utkání. Toto srovnání bylo velmi významné i pro trenéry. Opravdu zaostáváme za Evropou již i v této kategorii, a to ne z pohledu výsledků, ale z pohledu fyzické a pohybové vybavenosti hráčů a úderové techniky. Právě z těchto důvodů je velmi potřebné účastnit se podobných akcí a snažit se zachytit tyto nedostatky, co nejdříve. Tím nelze snižovat úspěch dvou našich nadějí.
Závěrem je třeba poděkovat všem účastníkům naší výpravy za bojovnost a přístup k turnaji.
Kamila Adámková a Michal Hájek