K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Josef Dvořáček slaví šedesátiny

Josef Dvořáček slaví šedesátiny

Tak už ho ta šedesátka dostihla! Koho? No přece Josefa Dvořáčka, skvělého hráče světové třídy 70. a 80. let minulého století. Právě dnes, 20. března oslaví 60 let několikanásobný medailista z mistrovtví světa a Evropy. Nechybělo mnoho a právě on mohl být naším dalším evropským šampiónem v singlu vedle Ilony Voštové a Milana Orlowského…

Josef Dvořáček vyrůstal v Moravských Budějovicích a ke stolnímu tenisu ho přivedli v šesti letech jeho rodiče, všestranní sportovci. Oba hráli i velký tenis a tak nebylo divu, že malý Pepa se stejně dobře oháněl s tenisovou raketou jako pingpongovou pálkou. Později převážila ta pro menší míček, i když tenisovou nikdy neodložil. Už jako žák a dorostenec hrál divizi na Dynamo Jihlava. Hned po devítiletce odešel jako výrazný talent do Prahy a už ve svých 14 letech startoval v I. lize za Stadion Žižkov a měl možnost sledovat, jak jeho klub vyhrál slavně Pohár veletržních a kongresových měst. Po roce přestoupil do Sparty, kde se tak sešla skvělá sestavě Milan Orlowski, Jaroslav Kunz, Pavel Ovčařík a on pod vedením Ludvíka Vyhnanovského.

Začal sbíral také medaile na juniorských ME (dvě zlaté a jedna bronzová). V 19 letech získal svoje první zlato na mistrovství republiky dospělých – v deblu s Janem Chmelíkem. To již přestoupil na sever Moravy do Baníku Ostrava. O rok později na domácím šampionátu 1973 v Havířově byl opět mistrem ve čtyřhře – tentokrát s Vlašimákem Tondou Dvořákem. Ačkoliv hrál druhou ligu, byl nominován na MS do Sarajeva a světe div se, hned si přivezl senzační bronz za mix s Alicí Grofovou. Ani páté místo družstva nebylo k zahození.

Nebylo však všechno růžové v jeho sportovním životě. Stolní tenista s vysokou postavou, robustní, byl často kritizován trenéry, že je pomalý, ba přímo neohrabaný a jeho hra je nemoderní. Povahou dobrák, ale také obrovský bojovník, se nevzdával a chtěl dokázat, že se jeho kritici mýlí. O rok později na ME v Novém Sadu sice vybojoval v družstvu bronz, ale kritika neustávala a byl vyřazen z užšího kádru reprezentace. Ústa všem pochybovačům zavřel o několik let později. V severokorejském Pchjongjangu na MS 1979 „chytil“ životní formu. Bronz v družstvu s Orlowským a Panským podtrhnul skvělým postupem v singlu až do čtvrtfinále. Za rok na evropském šampionátu v Bernu ho dělil jediný krůček od titulu ve dvouhře. Prohrál ve finále s „trávařem“ Johnem Hiltonem z Anglie. Pepa končil v reprezentačním dresu v 32 letech na ME 1984 v Moskvě a odvezl si bronz za družstva a skapl favorita Waldnera. Uzavřel účet tří bronzových a dvou stříbrných medailí na ME a tří bronzových na MS.

Doma byl třikrát mistrem republiky s Baníkem Ostrava (1980 – 82), třikrát ve dvouhře (1980, 1983, 1984) v éře Orlowského, čtyřikrát v deblu a jednou v mixu. V pozdějších letech hrál soutěže v Německu a působil jako trenér stolního tenisu a tenisu. Bydlí v Horním Němčí u Větřní v západních Čechách.

Pepo, vedení ČAST a redakce webu ping-pong.cz Ti přeje hodně zdraví a sportovního elánu do dalších let.


Josef Dvořáček ve vrcholné formě na mistrovství Evropy v Bernu 1980.


Ve smíšené čtyřhře s Blankou Šilhánovou a bronz na ME 1982 v Budapešti.


Už jako veterán na evropském šampionátu v Praze 1997.


Na oslavě padesátin Pavla Ovčaříka ve Slaném společně s dalším bývalým spoluhráčem MIlanem Orlowským před osmi roky.