K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Junioři odcestovali na světový šampionát do Afriky


Největší hvězdou českého týmu je samozřejmě Tomáš Polanský

Na svoji definitivně poslední akci v mládežnické kategorii odletělo úspěšné družstvo českých juniorů. Tým kolem Tomáše Polanského, který se v roce 2013 radoval v Ostravě z titulu mistrů Evropy kadetů a letos v Záhřebu vybojoval stříbro na MEJ v juniorské kategorii, změří síly s nejlepšími hráči světa na MS juniorů v jihoafrickém Kapském městě.

Společně s trenérem Markem Kláskem odcestovalo kvarteto Tomáš Polanský, Patrik Klos, Jiří Martinko a Vlastimil Buben. Jediná česká hráčka, která se na šampionát nominovala, Markéta Ševčíková přiletí později až na soutěž jednotlivců. Turnaj startuje 30. listopadu soutěží družstev a skončí 7. prosince. Závěrečná příprava týmu probíhala ve Vlašimi, ovšem tým nebyl kompletní. „Tomáš Polanský měl povinnosti ve škole a připravoval se individuálně v Ostravě. S jeho profesionálním přístupem ovšem nemám strach, že by cokoliv podcenil a vím, že je na svoji poslední juniorskou akci dobře připraven,“ řekl před odletem trenér Marek Klásek.

V soutěži družstev se představí celkem dvacet týmů z celého světa a Češi jsou devátí nasazení. Je to škoda, protože osmička nejlepších nemusí hrát první fázi a je přímo nasazena až do play off. „Je to podobné jako vloni, kdy jsme také museli hrát v základní skupině. Sice jsme se s Austrálií pořádně zapotili, ale nakonec se nám podařilo postoupit. V play off jsme nakonec prohráli po boji s Německem. To ale bylo vloni, myslím si, že letos je naše družstvo silnější, jedničkou je totiž třetí nejlepší junior Evropy Tomáš Polanský. Proto věřím, že i letos ze skupiny postoupíme,“ odhaduje ambice svého týmu kouč juniorů.

Podle jeho slov si hráči věří, ovšem na druhé straně se nemusí stresovat. Účast na vrcholném podniku této kategorie si sami vybojovali senzačním výsledkem v Záhřebu a v Kapském městě rozhodně nejsou žádnými velkými favority. „Je to tak, mohou se ukázat, potvrdit, že patří k evropské špičce a poprat se o co nejlepší umístění v konkurenci silných asijských týmů. A podobné to samozřejmě bude i v soutěžích jednotlivců.“

Ve dvouhře je Tomáš Polanský nasazen přímo do hlavní soutěže rovněž jako devítka, ostatní budou muset hrát kvalifikaci. Patrik Klos i Jiří Martinko budou do kvalifikačních skupin nasazeni jako dvojky, Vlastimil Buben jako trojka. Trenér Marek Klásek věří, že se někomu z nich do hlavní soutěže postoupit podaří. „Je to trochu nevyzpytatelné, protože že bude hrát míčky Butterfly G40+. Nepatří mezi naše nejoblíbenější a určitě by hráči potřebovali s nimi trénovat víc než jen jeden týden. Ovšem myslím, že v podobné situaci bude i řada jiných hráčů. Co se týče konkrétních ambicí Tomáše Polanského, tak u něj věřím, že potvrdí svoje nasazení a v hlavní soutěži něco vyhraje. Nemusím snad zdůrazňovat, že konkurence je vysoká. Na druhou stranu, turnajovou jedničkou sedmdesátý hráč světového žebříčku dospělých Japonec Tomokazu Harimoto. To není nic, s čím by se Tomáš nemohl teoreticky poprat. Je úderově výrazně jistější a hlavně silnější, než před půl rokem. Tvrdý trénink v Německu se na jeho hře projevuje prakticky od začátku sezony. Bude to tedy hodně zajímavé.“

Co se týče šancí jediné české zástupkyně na šampionátu v Kapském městě, trenér Marek Klásek volí diplomatickou odpověď. „Netroufám si odhadnout její možnosti, ale obecně u obranářů platí, že víc než konkrétní umístění na žebříčku, je důležité, jak jeho hra vadí či nevadí soupeři. Pokud tedy bude mít Markéta štěstí při losování, může si na svůj účet klidně připsat nějaký zajímavý úspěch.“ Markéta Ševčíková bude hrát rovněž kvalifikaci a ve skupině bude druhou nasazenou hráčkou.

Připomeňme si, že v loňském roce na šampionátu ve Francii čeští junioři obsadili v soutěži družstev 11. příčku. V jednotlivcích postoupil Tomáš Polanský v singlu do druhého kola mezi třicet dva nejlepších, kde prohrál s Polákem Patrykem Zatowkou 2:4. Dařilo se ovšem páru Patrik Klos, Jiří Martinko, který postoupil do osmifinále a podlehl až francouzské dvojici Can Akkuzu, Romain Ruiz 1:3. Nejlepšího výsledku dosáhl Tomáš Polanský v mixu, kde společně s indickou spoluhráčkou Archana Girish Kamathovou postoupili až do čtvrtfinále. V boji o medaili podlehli čínskému páru Xue Fei, Chen Ke 1:4.

 

Více informací o turnaji nejdete zde: http://ittf.com/World_Events/2016WJTTC/2016_WJTTC_singles_Seeding.pdf