Juniorky ani kadeti klíčový boj o osmifinále nezvládli

"Zradily nás koncovky klíčových setů, v nichž naše hráčky propadly," řekl trenér juniorek Aleš Sviták

Soutěže družstev na MEJ v Záhřebu se přehouply z bojů v základních skupinách do play off. Zatímco junioři a kadetky už si zajistili postup do osmifinále druhý hrací den, kadeti a juniorky čekaly klíčové duely po postup mezi šestnáct nejlepších. Ani jeden český tým v tomto boji neuspěl. Kadeti prohráli se Španělskem 0:3, juniorky se Slovinskem 1:3.

Kadeti si doposud ve druhé výkonnostní skupině počínali suverénním způsobem a neztratili ani jeden zápas. V boji o postup do osmifinále nastoupili proti Španělku a prohráli 0:3. „Nemyslím si, že by soupeř byl lepší, ale rozhodně byl odvážnější a v koncovkách měli Španělé pevnější nervy,“ konstatoval po utkání trenér Kamil Koutný. V prvním zápase nestačil Tomáš Martinko na španělskou jedničku Miguela Francizca Luize, dělal příliš mnoho nevynucených chyb a prohrál 0:3. Podobně beznadějně vypadal zpočátku také duel Jana Valenty se Sergiem Grauem.

Český hráč musel odvracet ve třetím setu tři mečboly, ale dokázal se zkoncentrovat a nakonec set vyhrál. Hned v tom následujícím absolutně ovládl hru a zdálo se, že by utkání mohl vyrovnat. „Honza opravdu skvěle zabojoval, jenže nakonec doplatil na vlastní nervozitu. V rozhodujícím setu prohrával 5:9, dokázal vyrovnat na 9:9 a měl servis. Bohužel, právě v tom okamžiku mu chybělo více odvahy na lepší zakončení a zápas prohrál. Podobné to pak bylo i ve čtyřhře, kde naši hráči v pátém setu dokonce vedli 10:6, ale zápas ztratili,“ dodal trenér Koutný. Jeho svěřenci tak mají jedinou možnost, jak se vrátit po roce zpět mezi elitu. Nesmí už v dalším průběhu turnaje ztratit ani jedno utkání a obsadit konečné sedmnácté místo.

Do podobné situace se po prohře se Slovinkami dostaly také české juniorky. Utkání sice začaly výborně, když Stanislava Slezáková porazila slovinskou jedničku Tamaru Pavcnikovou, jenže další české hráčky už na toto vítězství nenavázaly. Zradily je především koncovky klíčových setů, v nichž neměly dostatek psychických sil. „Jsem zklamaný. Měli jsme natrénováno, hráčky byly na šampionát dobře připravené a věřil jsem, že se to pozitivně promítne na jejich výkonu. Bohužel, promarněné koncovky už v průběhu turnaje se nakonec podepsaly i pod prohrou v tomto důležitém utkání,“ shrnul nevydařené vystoupení českých juniorek trenér Aleš Sviták. „Dobrý výkon v utkání podala pouze Stanislava Slezáková, která vyhrála první dvouhru, zbylé dvě hráčky se nedokázaly zkoncentrovat v rozhodujících momentech a prohrály.“

Do osmifinále soutěží družstev na MEJ v Záhřebu tak zasáhnout pouze dva české týmy. Kadetky navíc v pozici nasazených..

Mistrovství Evropy juniorů Záhřeb ZAGREB-EYC-LOGO_RGB_78cc4_f_1010x0

Výsledky českých reprezentantů a reprezentantek

Družstva juniorky, baráž o postup do osmifinále: Slovinsko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:1. Tamara Pavcnikova – Stanislava Slezáková 1:3 (-8,4,-4,-7), Ana Tofantová – Kateřina Čechová 3:2 (-7,9,-2,6,11), Aleksanda Vovková – Nikita Petrovová 3:2 (-8,6,6,-11,6), Tamara Pavcnikova – Kateřina Čechová 3:0 (5,6,3).

Družstva kadeti, baráž o postup do osmifinále: Španělko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:0. Miguel Francizco Luiz – Tomáš Martinko 3:0 (9,6,12), Sergi Grau – Jan Valenta 3:2 (9,9,-12,2,9), Sergi Grau, Alberto Lillo – Jan Valenta, Filip Siwiec 3:2 (5,-9,-8,11,14).