Juniorky v osmifinále na Číňanky

Na MS juniorů v Chile se dařilo především našim juniorkám. Všechny dokázaly postoupit ze skupin mezi nejlepších 32 hráček světa a tři z nich i do osmifinále. Z juniorů se mezi 32 nejlepších probojovali Lubomír Žiga a Tomáš Konečný.

Dopoledne proběhly poslední zápasy dvouher ve skupinách.

Trenér juniorů Pavel Steffek:
Podle očekávání postoupili mezi posledních 32 Tomáš Konečný A Lubomír Žiga, oba ze druhého místa. Luboš měl před svým posledním zápasem jistotu postupu a bojoval o první místo ve skupině. S Japoncem Kishikawou vedl 2:0 na sety, ale častečným strachem o vítězství nakonec přišel. Přesto zaslouží pochvalu, byl zatím nejblíže k našemu vítězství nad Asiatem. Tomáš Konečný bez nejmenších problémů porazil Argentince Alta 3:0 a budeme s napětím očekávat, koho nám přidělí los.
Ani zbývající hráči nezklamali. Jakub Kleprlík zuaznamenal druhé vítězství ve skupině, tentokrát nad Švédem Ahmanem 3:1 a skončil na třetím, nepostupovém místě. Honza Urbánek nestačil na Japonce Tokiyoshiho s výsledkem 1:3, největší rozdíl mezi hráči byl v příjmu podání.
Odpolední blok začneme deblem, dále singl o postup do osmifinále a nakonec se hraje osmifinále mixu, kde nastoupí Žiga s Harabaszovou. Držte nám palce.

K výkonu juniorek napsal jejich trenér Petr Nedoma:
V závěrečných dvouhrách měla naše děvčata výhodnou pozici a všechny postoupily ze skupiny. Kačka přehrála Brazilku, trochu jí dělal problém rytmus hry a příjem, rád bych, kdyby se více prosazovala forhendem. Celkově měla zápas pod kontrolou.
Iveta hladce porazila Venezuelku. Martina hledalal rytmus, nakonec byla vždy o dva míčky leší, ale hra byla neurovnaná. Na Lenku zřejmě přešly problémy Martiny ze včerejška, proti Tchajwance byla nekoncentrovaná, měla problémy s příjmem podání. Dotáhla na 2:2, což jí podle mých propočtů stačilo na první místo ve skupině. Pak začala set velmi špatně, prohrávala 0:5 a již nestačila ztrátu dohnat.
Všechny juniorky tedy postupují ze skupin, Kačka jediná z druhého místa. Losování je na pořadu v 13:30 hodin, budeme je netrpělivě očekávat, bude jistě hodně důležité. Japonky a Číňanky mají výkonnostní náskok a budeme je chtít dostat co nejpozději.

Po obědě se hrají debly, věřím, že oba postoupí – Iveta s Kačkou před Američanky a Lenka s Martinou přes Indky. indky jsou velmi nebezpečné, nesmíme je podcenit.
Ze Santiaga zdraví Petr Nedoma

Program pokračoval odpoledními zápasy, po nich se ozvali trenéři znovu.
Odpolední program nepřinesl našim barvám žádnou radost. V prvním kole deblu prohrály oba naše páry, Žiga s Kleprlíkem prohráli 0:3 s prvním nasazeným čínským párem Zhang, Zheng, ve druhém setu naši hráči nevyužili setbol. Jinak byl soupeř nad naše síly. Více šancí na postup měli Konečný s Urbánkem proti Polákům Chmielovi a Perekovi. Kluci vedli 2:1 na sety, bohužel v dalším průběhu nevyužili řadu nadějných stavů a prohráli v pěti setech.
Před chvilkou skončily boje v singlu o postup do osmifinále, los nám přidělil hráče z Koree, naše přemožitele ze čtvrtfinále v družstvech. Oba naši hráči shodně prohráli 1:4. Tomáš Konečný neproměnil v prvním setu setbol a ve čtvrtém mu nestčilo k získání setu ani vedení 9:7 a servis. V koncovce mu navíc soupeř vrátil prasátko a místo 2:2 na sety bylo 1:3. V posledním setu za stavu 1:1 došlo ke kuriózní situaci, když hrací plocha byla znečistěna nějakým ptákem. Hra byla asi na 10 minut přerušena, bohužel ani tato přestávka nám nepomohla, Tomáš vyšel z tempa a do konce zápasu již získal jediný bod. Luboš Žiga prohrál tři ze čtyř setů v koncovce a neproměnil řadu setbolů. Velkým problémem ce hře byl příjem podání.
V klíčových momentech zápasů schází našim hráčům přesnost a jistota zahraných úderů. V koncovkách děláme lehké chyby, naopak vyspělí soupeři nám zadarmo vůbec nic nedarují.
Dnešní program končí soutěží mixu, Žiga s Harabaszovou budou bojovat o postup mezi osm nejlepších párů světa.
Ze Santiaga zdraví Pavel Steffek

Trenér juniorů Petr Nedoma mohl být spokojenější:
Mezi nejlepšími šestnácti máme tři hráčky. Kačka Pěnkavová bohužel prohrála s Rumunkou Neculou 2:4. Kačka těsně prohrála první sety, poté našla správnou taktikou skuliny ve hře Neculy. škoda nevyužitého vedení v šestém setu. Přesto Kačka hrála velmi dobře a zatím tady zanechala výborný dojem. Zítra ji ještě čeká debl s Ivetou.
Iveta si v nervózním zápase poradila s velmi nepříjemnou a houževnatou Indkou. Lenka hrála pozorně a nedala Američance nejmenší naději. Martina hrála s Němkou Gaby Rohr a šla bleskově do vedení 2:0. Pak jí chvíli trvalo, než zareagovala na změnu hry soupeřky, která srovnala na 2:2, další dva sety již kontrolovala.
Bohužel k nám byl trochu krutý los a všechny naše hráčky se utkájí s Číňankami, Nicméně se o vítězství a postup do dalšího kola porveme.
Ze Santiaga Petr Nedoma.

Výsledky:
Junioři, mezi 32:
Žiga – Lim (KOR) 1:4 (8,-7,-9,-11,-12), Konečný – Lee (KOR) 1:4 (-11,6,-5,-9,-2).
Juniorky, mezi 32:
Pěnkavová – Necula (ROM) 2:4 (-11,-4,-7,8,5,-7), Smištíková – Rohr Gaby (GER) 4:2 (4,3,-7,-8,5,7), Vacenovská – Roy (IND) 4:0 (14,5,11,9), Harabaszová – Ping (USA) 4:0 (4,10,4,11).