Kadetky se otřepaly z nešťastné prohry a porazily Turecko

Tereza Bártová při premiéře na MEJ rozhodla souboj s nepříjemným soupeřem

Dva české týmy, které neuspěly v osmifinále soutěže družstev na MEJ v Ostravě, bojovaly o první šanci záchrany v elitní divizi. Povedla se pouze kadetkám, které po boji porazily Turecko 3:2. Naopak junioři nestačili na Italy a prohráli 1:3.

Trenér českých kadetek se v důležitém utkání musel obejít bez Nely Hanákové, která vyčerpána z prohraného osmifinálového utkání se Slovenskem zůstala s horečkami v posteli. Do boje tak musela nastoupit Tereza Bártová. A byla to mimořádně těžká premiéra na mistrovství Evropy. Prohrála první zápas s Yagmur Sewal Karacaovou, pak společně s Helenou Sommerovou neuspěly ani ve čtyřhře. Ovšem díky dvěma výhrám české jedničky Sommerové nastoupila ještě k jedné dvouhře. V ním měla proti Feyze Demirové ve čtvrtém setu výhodu pěti mečbolů. Ani jeden nevyužila. V pátém setu naopak prohrávala 6:9, ale vše nakonec dopadlo dobře. Vyhrála 3:2 na sety, stejným poměrem Češky porazily Turecko a obsadí na šampionátu nejhůře 12. místo.

Pro trenéra Martina Pytlíka to byl psychicky hodně vyčerpávající duel. „Zestárl jsem o několik let,“ smál se při odchodu z haly. „Musel jsem poprvé na turnaji postavit Terezu Bártovou a ona hned první zápas vedla 2:1, ale prohrála 2:3. V tom druhém to bylo málem přesně naopak. Připadal jsem si jako na houpačce. Nejprve měla v rozhodujícím zápase mečboly, pak doháněla v pátém setu ztrátu. Jsem samozřejmě rád, že jsme vyhráli, vždyť skončíme lépe než vloni,“ řekl.

Jistotu účasti v elitní divizi pro příští šampionát v chorvatském Záhřebu naopak ještě nemají junioři. V prvním utkání ve skupině o 9. – 16. místo prohráli s Itálií 1:3 a čeká je další zachraňovací boj proti Moldávii. Souboj s Italy přitom nezačali Češi vůbec špatně, když Tomáš Martinko porazil Andreu Puppa. Pak ale František Onderka i Radim Bako na své soupeře nestačili a Martinko v závěrečném duelu podlehl Carlo Rossimu.

Mistrovství Evropy juniorů 2019, Ostrava

Výsledky českých týmů v soutěži družstev

Junioři, skupina o 9. – 16. místo: Itálie – ČESKÁ REPUBLIKA 3:1. Andrea Puppo – Tomáš MARTINKO 2:3 (9,-6,8,-2,-3), Carlo Rossi – František ONDERKA 3:1 (-11,8,6,4), John Oyebode – Radim BAKO 3:1 (12,-8,8,9), Carlo Rossi – Tomáš MARTINKO 3:2 (7,6,2).

Kadetky, skupina o 9. – 16. místo: ČESKÁ REPUBLIKA – Turecko 3:2. Tereza BÁRTOVÁ – Yagmur Sewal Karacaová 2:3 (-8,9,8,-11,-6), Helena SOMMEROVÁ – Feyza Demirová 3:1 (8,-8,12,5), Tereza BÁRTOVÁ, Helena SOMMEROVÁ – Yagmur Sewal Karacaová, Feyza Demirová 0:3 (-8,-3,-5), Helena SOMMEROVÁ – Yagmur Sewal Karacaová 3:1 (-4,7,6,10), Tereza BÁRTOVÁ – Feyza Demirová 3:2 (-9,6,9,-12,9).

Kompletní informace o MEJ v Ostravě a také „live scoring“ najdete na stránkách ETTU ZDE