Kam chodí nejvíce fanoušků a které zápasy mají největší sledovanost? Přinášíme čísla ze základní části Extraligy mužů

Borová-Liberec se pyšní nejvyšší diváckou návštěvností

Základní část Extraligy mužů sezony 2017/2018 skončila v neděli 8. dubna duelem mezi pražskými týmy KT a El Niňem. Deset týmů odehrálo během necelých osmi měsíců celkem 90 utkání. Co o dosavadním průběhu nejvyšší domácí soutěže prozrazují statistiky Asociace profesionálních klubů (APK)?

Často probíraným tématem v souvislosti se stolním tenisem v Česku je počet diváků, kteří váží cestu do hal. Klubem s nejvyšší návštěvností byl v nedávno skončené základní části SKST Borová-Liberec, na jehož utkání zavítalo celkem 586 fandů, průměrně tedy 65 na zápas. O necelou stovku příznivců méně pohostili v Praze na Elizze, třetí místo dle divácké návštěvnosti zaujalo družstvo KT Praha. Paradoxem je, že poslední dva jmenované týmy jako jediné neprošly do play off.

Z hlediska divácké návštěvy byla nejméně atraktivní utkání Kotlářky Praha. Osmý tým základní části přivítal ve své hale celkem 184 fanoušků, průměrně tedy 20 na jedno střetnutí. Těsně před svým bratrským týmem se umístilo El Niňo. Jeden z favoritů na mistrovský titul se rovněž potýká s chabou návštěvností, statistiky uvádějí dohromady 219 diváků. Na čtyři jarní utkání jich přišlo dokonce jen 38. Pražané však pravděpodobně budou mít ve vyřazovací části dostatek příležitostí, jak toto číslo vylepšit.

Druhou sezonou běží všechna extraligová utkání v přímém přenosu na YouTube kanálech domácích družstev. Největší sledovaností zhruba 2200 příznivců (průměrně 247) se chlubí Elizza Praha a Baník Havířov. Tým Borová-Liberec sice ovládl tabulku návštěvnosti v halách, nicméně v počtu diváků přes internet obsadil poslední příčku s průměrem 142 pozorovatelů. I to je však slušné číslo, které dokazuje, že přímé přenosy jsou v dnešní době očekávaným a oceňovaným standardem.

Statistiky APK dále uvádějí například délku jednotlivých utkání. Hráči Kotlářky Praha a Baníku Havířov se v rámci 20. kola přetahovali plných 270 minut, z výhry 4:3 se radovali svěřenci Kamila Koutného. Druhým nejdelším duelem je pak opět souboj Kotlářky s Havířovem, v 9. kole po 245 minutách uspěli Pražané. Kotlářka si v dlouhých bojích libovala, kdyby se do tabulky započítávaly jen odehrané minuty, byl by tým trenéra Tomáše Vrňáka na prvním místě.

Kotlářka celkově odehrála 1640 minut, tedy zhruba 27 hodin. Průměrně trvala její utkání tři hodiny. Naopak příliš dlouho se za stolem nezdržovali hráči TTC Ostrava 2016, kteří v základní části potřebovali k přemožení všech soupeřů 18,33 hodin (dvě hodiny na utkání).

Zajímavý pohled nabízejí rovněž statistiky žlutých karet. Napomenutí od rozhodčích si z 59 stolních tenistů, kteří v základní části zasáhli do hry, vysloužilo 16. Nejčastěji trestanými hráči byli havířovský Marek Čihák a dvojice zahraničních akvizic Elizzy Samuel Kalužný a Mohamed Shouma. Všichni obdrželi po třech žlutých kartách.

Děkujeme řediteli Extraligy mužů panu Miroslavu Henželovi za detailní zpracování těchto poučných a vypovídajících statistik.