Karin Adámková zvládla vstup do druhého turnaje v Kataru

Po vydřené koncovce prvního setu už byla česká hráčka lepší, než Egypťanka Azizová

V katarském Dauhá skončil první letošní turnaj seriálu World Table Tennis. A ve stejný den začaly boje v kvalifikaci dvouhry turnaje druhého. Z prvního triumfu se na turnaji WTT Contender v nejprestižnějších kategoriích radovali Němec Dimitrij Ovtcharov a Japonka Mima Itoová.

Oba jsou samozřejmě i ve startovní listině druhého turnaje blízkovýchodní „bubliny“. Jde o turnaj vyšší úrovně s dvojnásobnými prize money a také větším množstvím bodů, které mohou nejlepší hráči a hráčky získat do světového žebříčku.

Z české pětice se přímo do hlavní soutěže ve dvouhře dostali Pavel Širuček a Hana Matelová. Ostatní musí bojovat v kvalifikaci o jedno z osmi postupových míst. Bohužel, hned v úvodním kole na turnaji skončila Kateřina Tomanovská, která prohrála s Ruskou Valerií Ščerbatychovou 0:3. Skončila tak stejně jako na předchozím turnaji bez jediného vítězství.

O poznání lépe vykročila za postupem Karin Adámková, když porazila Egypťanku Farah Abdel Azizovou 3:0. Nebylo to úplně snadné vítězství, ostatně Azizová je na světovém žebříčku 158., tedy jen necelých padesát míst za českou reprezentantkou. V zápase byl velmi důležitý první set, konkrétně jeho koncovka. Nejprve měla setbol Adámková, pak hned dva její soupeřka. Až za stavu 13:12 se Karin Adámkové podařilo setbol proměnit a po zbytek zápasu už byla ve větší pohodě. „Koncovka prvního setu byla hodně důležitá, pak už jsem měla hru víc pod kontrolou. Celkově jsem v zápase trochu hůř přijímala, ale ve třetím setu přišlo i několik pěkných výměn a já jsem se dostala do správného tempa,“ řekla po vítězném souboji Karin Adámková.

V dalším kole ji v neděli čeká papírově mnohem těžší soupeřka. Liu Hsing-Yin z Taiwanu, 85. hráčka žebříčku, se kterou Adámková vloni na jaře prohrála na turnaji v Maďarsku. „Bylo to ale docela těsné, prohrála jsem 2:4 a určitě má někde tenhle zápas natočený trenér Janko Medvecký. Připravím se jak nejlépe to půjde a uvidíme,“ dodala směrem k dalšímu kolu.

Velmi těžkého soupeře měl hned v prvním kole kvalifikace Lubomír Jančařík. Maďar Bence Majoros je na světovém žebříčku 60. a byl osmý nasazený hráč celé kvalifikace. Roli favorita splnil a českého reprezentanta porazil 3:2. Zápas byl mimořádně vyrovnaný, Maďar měl lepší začátek a vyhrál první set, ovšem Jančařík obrovskou bojovností otočil nepříznivý vývoj v setu druhém a srovnal. Pak šel dokonce do vedení, jenže ani Majoros to nevzdal. Zápas vyústil v pátý set, v němž se skóre přelévalo ze strany na stranu. Za stavu 3:5 si vzal Majoros oddechový čas a třemi body za sebou šel do vedení. Pak se šel poradit s trenérem Jančařík a rovněž skóre otočil. Vedení 8:6 však do vítězného konce nedotáhl. Z postupu se nakonec radoval maďarský hráč.

WTT Contender, Dauhá

Finálové výsledky

Dvouhra mužů: Dimitrij Ovtcharov (Něm.) – Lin Yun-Ju (Taiwan) 4:1 (7,12,10,-6,6).

Dvouhra žen: Mima Itoová (Jap.) – Yu Mengyu (Singapur) 4:1 (-11,7,9,5,11).

Čtyřhra mužů: Cho Daeseong, Lee Sangsu (Kor.) – Horacio Cifuentes, Gaston Alto (Argen.) 3:2 (3,-9,7,-9,11).

Čtyřhra žen: Kasumi Ishikawová, Miu Hiranová (Jap.) – Cheng Hsien-Tzu, Chen Szu-Yu (Taiwan) 3:0 (6,8,6).

Smíšená čtyřhra: Lin Yun-Ju Cheng, I-Ching (Taiwan) – Emmanuel Lebesson, Yuan Jia Nan (Fr.) 3:2 (7,-11,6,-16,4).

WTT Star Contender, Dauhá

Výsledky českých hráčů a hráček v kvalifikaci

Dvouhra mužů, 1. kolo: Bence Majoros (Maď.) – Lubomír JANČAŘÍK 3:2 (6,-10,-6,8,9).

Dvouhra žen, 1. kolo: Karin ADÁMKOVÁ – Farah Abdel Azizová (Egypt) 3:0 (12,6,7), Valerie Ščerbatychová (Rus.) – Kateřina TOMANOVSKÁ 3:0 (7,9,5).