Konečný slaví triumf v rakouském poháru, Koldas porazil v dánské lize exmistra Evropy

Vítězství 3:2 nad Michaelem Mazem patří k nejcennějším skalpům českého hráče

Po úspěšném startu do rakouské Bundesligy pokračuje Tomáš Konečný s Wienerem Neustadt na vítězné vlně. Liga musela dát přednost rakouskému poháru, o který bojovalo 56 týmů. A nejúspěšnější byl právě obhájce ligového titulu Neustadt. Ve finále si jasně poradil 3:0 se Stockerau a i díky singlové výhře Konečného ukořistil první pohárový triumf v historii.

Nejtěžší bylo semifinále, kde favorita potrápil Felbermayr Wels. Za něj nastoupil i bodoval Jiří Martinko, ale na výhru to nestačilo. Bodoval totiž i Konečný a jeho spoluhráči, kteří se nakonec radovali po těsném vítězství 3:2.

V německé Bundeslize zase bodoval Tomáš Polanský. Ke svému prvnímu vítězství rovnou přidal i to druhé. V pátém kole nastoupil do dvouhry poprvé v roli favorita, a to proti Maksimu Grebněvovi z Ruska. Byl to sice boj, ale pátý set vyzněl jasně pro českého hráče, který tak vyhrál 3:2. Stejný byl i výsledek celého zápasu, který díky čtyřhře vyhrál Polanského Saarbrücken nad TSV Bad Königshofenem. Druhý zápas dopadl přesně naopak. Polanskému nevyšel ani singl, ani rozhodující čtyřhra s Patrikem Franziskou, a tak se radoval úřadující mistr Borussia Düsseldorf.

Bad Homburg, jehož dres obléká druhý český hráč v Německu Lubomír Jančařík, popáté v řadě prohrál a zůstává tak jediným týmem v lize bez bodu. Stejně tak se nezadařilo ani samotnému Jančaříkovi. Prohrál jak s Alvarem Roblesem ze Španělska, tak i se svým přemožitelem z letošní olympidády Kazachem Kirillem Gerassimenkem.

Dánská liga ale nezačala pro Næstved s Tomáš Koldasem a Radimem Bakem ideálně. První jmenovaný prohrál svou první dvouhru a za celkového stavu zápasu 3:4 musel čelit dánské legendě Mazeovi. Prohra by znamenala konec zápasu a tři body do tábora soupeře.

Od prvních míčků ale bylo jasné, že se Koldas nenechal sevřít nervozitou a aktivní hrou ovládl první set. Maze spíše vyčkával na chyby protihráče, které přišly v následujícím setu. Srovnáno na 1:1. Český hráč ale pokračoval a rozjížděl útok jako první. A úspěšně, dostal se do vedení 2:1. I tentokrát ale dokázal favorit srovnat a rozhodovala tedy pátá sada. V ní si Koldas udržoval vedení, které ale v polovině setu ztratil. Dál ale neztrácel hlavu, nebojácně otevíral výměny prvním topspinem, a to se mu nakonec vyplatilo. Pasivnějšího Mazeho udolal v pátém setu a srovnal zápas na 4:4.

Pak sice Næstved podlehl Roskilde na zlatý set, ale Tomáš Koldas si i přesto ze zápasu odnáší skvělý zážitek. Ve druhé nejvyšší soutěži dostal příležitost pro změnu Radim Bako. A ten může být na svůj výkon rovněž pyšný. Dva zápasy za béčko Næstvedu , dvě výhry a také tři body do tabulky. O den později áčko porazilo Hillerøde 5:3 a v sestavě byl opět Tomáš Koldas. Po dvou odehraných kolech tak jeho tým drží průběžnou třetí pozici.

Z českých hráčů v nejvyšších zahraničních soutěžích se jako jediný za stůl nepodíval Pavel Širuček. Jeho tým Dartom Bogoria sice oba zápasy v polské Superlize vyhrál a dál tak drží sérii bez porážky, Širuček ale zasáhnout nemohl. Trápí ho totiž zranění ramene. Další zápas je na programu až 6. října.