K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Kontroly na použití zakázaných lepidel budou i u nás

Kontroly na použití zakázaných lepidel budou i u nás

ITTF zveřejnila aktualizovaný seznam mezinárodních rozhodčích Blue Badge Umpires list (seznam rozhodčích s modrým odznakem). Zeptali jsme se na tento seznam a na změny ohledně lepení potahů místopředsedy svazu, mezinárodního rozhodčího a korespondenčního člena komise rozhodčích ETTU Zdeňka Jiráska.

Co znamená Blue Badge Umpires list?
ITTF zahájila tuto iniciativu v roce 2003.V té době existovalo již okolo 4 000 rozhodčích ke stolu s mezinárodní licencí, bohužel však často s velmi rozdílnými výkony i jazykovými schopnostmi. Úroveň rozhodčích na nejdůležitějších světových akcích pak byla často oprávněně kritizována. ITTF chce tímto způsobem zabezpečit, že kvalita rozhodčích na těchto mistrovstvích bude určitým způsobem zajištěna. To znamená, že na tento seznam se nyní může dostat jen rozhodčí, jehož schopnosti jsou určitým způsobem prověřeny. Je to tedy jakýsi další výkonnostní stupeň mezinárodního rozhodčího u stolu.

Proč se na tomto seznamu nevyskytuje žádný český rozhodčí a co je nutné pro odznak absolvovat?
Vzhledem k úrovni a tradici stolního tenisu v ČR považuji tento fakt za smutný a alarmující. Zatímco v oblasti vrchních rozhodčích máme dva rozhodčí s nejvyšší světovou licencí (Z.Jirásek a P.Bohumský), u rozhodčích ke stolu tomu tak není. S předsedou komise rozhodčích ČAST jsem již o této situaci hovořil a určitě to bude jedna z hlavních priorit a úkolů, které ode mne bude komise rozhodčích mít. Dostat se však na tento seznam není pochopitelně jednoduché. Uchazeč musí splnit určitá kritéria. Absolvovat jednodenní seminář, vedený členy komise rozhodčích ITTF, na konci kterého musí úspěšně složit hodinový písemný test v anglickém jazyce na téma pravidla stolního tenisu. Pokud se toto podaří, musí absolvovat minimálně tři evropské či světové turnaje, kde je při svých praktických vystoupením osobně hodnocen některým z členů hodnotitelského týmu, jmenovaného ITTF. Na závěr celého tohoto procesu absolvuje uchazeč osobní rozhovor vedený pochopitelně v angličtině. Zde se prokáže především jeho jazyková připravenost. Teprve tehdy může být zařazen na tuto prestižní listinu. Je to tedy časově dost náročný proces.

Je třeba udělat nějaké změny v našem systému školení rozhodčích?
Považuji zásadní změnu systému školení rozhodčích za jednu ze svých základních priorit. Platný systém není především motivující. V současné době realizuji pracovní skupinu v rámci komise rozhodčích, která novou strategii připraví. V ní pak proběhne také oponentní řízení. Nový způsob bychom chtěli představit veřejnosti někdy v I.čtvrtletí roku 2008.

Pravidla stolního tenisu, která vydala ITTF, by měla být platná i pro naše soutěže. Výjimky jsou v Pravidlech vyznačeny. Jak je to s lepením pro naše soutěže – platí od 1.1.2008 u mládeže a po OH u dospělých zákaz používání lepidel obsahující škodlivá těkavá rozpouštědla?
Pravidla pro lepení, která nastavila ITTF, plně respektujeme. Zatím neuvažujeme o tom, že bychom je nějakým způsobem upravovali.

ČAST se rozhodla objednat testovací sadu pro kontrolu lepení. Kdo bude mít oprávnění ji používat a při jakých příležitostech můžeme kontrolu očekávat?
Ano. Výkonný výbor na svém zasedání dne 30.10.2007 rozhodl o zakoupení jedné testovací sady, která by měla být k dispozici do konce tohoto roku. Na příštím zasedání VV rozhodneme o tom, kdo bude mít oprávnění ji používat a při jakých příležitostech ji využijeme. Na mládežnickým mistrovstvích České republiky to však bude zcela určitě.

Když bude mít hráč potahy lepené pouze vodou ředitelným lepidlem, ale na dřevo bylo v minulosti použité lepidlo škodlivé, projeví se toto při kontrole (bude nutné mít i nová dřeva)?
To je otázka, na kterou neumím v současné době odpovědět. Praxe teprve ukáže, jak se toto bude projevovat.

Děkuji za informace.