Kvarteta juniorů a juniorek postoupila ze skupiny

Zápasy ve skupinách dvouhry juniorů a juniorek začal v Hodoníně turnaj světového juniorského okruhu ITTF Premium Junior Circuit – Czech Junior & Cadet Open 2014. Pouze osmičce českých hráčů a hráček se podařilo postoupit do kvalifikace hlavní soutěže, která vyvrcholí ve čtvrtek večer.
Jedním z těch, kdo prošel boji ve skupině bez zaváhání, byl člen zlatého týmu kadetů z loňského MEJ v Ostravě Patrik Klos.

Poradil si nejprve s Turkem Kuscuoglem a postup vybojoval v pětisetové bitvě proti Popovičovi ze Srbska. „Je to pro mne velký úspěch, postoupit na tak velkém turnaji do kvalifikace hlavní soutěže. Například na turnaji v Maďarsku jsem oba své zápasy ve skupině prohrál a se soutěží jsem se musel rozloučit,“ řekl spokojeně. Úvodní duel s tureckým soupeřem nesl tradiční známky nervozity. „Dělal jsem lehké chyby. Například v prvním setu, kdy jsem vedl 8:3, jsem si myslel, že to v pohodě dohraju a najednou jsem prohrával 0:1. Je dobře, že jsem nakonec našel správný rytmus a pak už to bylo v pohodě. Druhý zápas byl mnohem těžší, ale to už jsem věděl, že mám šanci postoupit, takže jsem podal o poznání lepší výkon.“

Patrik Klos se probojoval do hlavní soutěže dvouhry juniorů

Stejně nervózní vstup do soutěže měl i Tibor Pavlík. V prvním setu zápasu s Rumunem Lipanem ztratil za stavu 3:4 sedm balonků. „Pokazil jsem dvakrát svůj servis, pak dvakrát příjem a bylo po setu,“ usmíval se po výhře 3:1. Druhý set totiž Rumuna rozdrtil 11:1 a ani pak už nebylo pochyb, kdo je pánem za stolem. „Určitě to byl klíčový zápas pro postup ze skupiny. Souboj s Italem Muttim tak náročný nebyl.“

Z druhého místa ve skupině se do kvalifikace hlavní soutěže probojovali také Filip Sikora a Jiří Martinko. Obrovskou radost měl především Sikora, jemuž los přisoudil dva exotické soupeře. Peruánce Rodrigueze porazil 3:1, naopak s Japoncem Kanamitsem stejným poměrem prohrál. „Je to skvělá zkušenost, zahrát si s takovými soupeři. Myslím, že proti Japonci jsem nehrál špatně, ale na výhru to bohužel nestačilo,“ přiznal český juniorský reprezentant.

V kategorii juniorek se zápasy ve skupinách nejelegantněji protáhla Karolína Mynářová. Nasazené osmnáctce jen o dvě místa unikl přímý postup do hlavní soutěže, roli favoritky však splnila na jedničku. „Bylo to možná lepší, že jsem si zahrála už dopoledne. Soupeřky nebyly papírově příliš silné, ale na takovém turnaji se snaží každá uhrát maximum. Byly dost nepříjemné, já jsem však podala v obou zápasech dobrý výkon a prozatím jsem spokojená,“ hodnotila své vystoupení.

Z prvního místa postoupily do kvalifikace hlavní soutěže také Barbora Kapounová a Kateřina Čechová. Její druhý zápas proti Slovence Furkové však naznačil, že do stabilní herní pohody má mladá česká reprezentantka ještě daleko. Vyhrála první dva sety, ovšem v tom třetím uhrála pouhé dva míčky. Dovolila soupeřce vyrovnat, aby v pátém setu raketovým nástupem získala postupně náskok 10:4. Pak ale opět zvolnila a proměnila až šestý mečbol. „Tohle se mi stává často. Vedu třeba velkým rozdílem a najednou mi tam nic nepadá. Musím říct, že Slovenka se od třetího setu hodně zlepšila, ale neproměnit tolik mečbolů za sebou je trestuhodné. Nevěděla jsem, co s tím mám udělat, tak jsem do toho při podání soupeřky pořádně bouchla a ono to tam spadlo,“ řekla po zápase nazlobeným hlasem a dodala: “Vítězství ve skupině je super. Hlavně výhra nad Brazilkou mě těší. Ona hodně jezdí po turnajích a má mnohem víc zkušeností. Já jsem jí nepovolila ani set, a to mě těší.“

Czech Junior & Cadet Open 2014

Výsledky českých reprezentantů

Dvouhra juniorů, základní skupiny (tučně vyznačeni postoupili),

Skupina 3: Jakub NĚMEČEK – Samuel Kalužný (Sloven.) 3:1 (7,9,-7,8), Lucas Moland (Fr.) – Jakub NĚMEČEK 3:0 (7,7,4)

Skupina 13: Benjy Capello (Fr.) – Filip HROMEK 3:0 (3,3,8), Adam Brat (Sloven.) – Filip HROMEK 3:1 (7,-6,5,4)

Skupina 14: Adam Dosz (Pol.) – Jiří MARTINKO 3:2 (6,-7,-8,11,8), Jiří MARTINKO – Bogdan Singeorzan (Rum.) 3:1 (-6,9,6,6)

Skupina 15: Tibor PAVLÍK – Teodor Lipan (Rum.) 3:1 (-3,1,8,9), Tibor PAVLÍK – Matteo Mutti (It.) 3:0 (7,5,7)

Skupina 20: Patrik Sukiš (Slovin.) – René KOWAL 3:0 (9,8,8), Verdan Bakac (Chor.) – René KOWAL 3:1 (3,-9,9,7)

Skupina 23: Filip SIKORA – Diego Rodriguez (Peru) 3:1 (8,-5,12,6), Koyo Kanamitsu (Jap.) – Filip SIKORA3:1 (7,-9,5,9)

Skupina 24: Nicolas Reuseau (Fr.) – Martin KOBLÍŽEK 3:0 (7,5,5), Martin KOBLÍŽEK – Takahiro Mikami (Jap.) 3:2 (10,-9,-5,11,9)

Skupina 29: Patrik KLOS – Ismail Kuscuoglu (Tur.) 3:1 (-8,9,7,9), Patrik KLOS – Marko Popovič (Srb.) 3:2 (-7,7,-4,3,8)

Dvouhra juniorek, základní skupiny

Skupina 1: Andreea Clapaová (Rum.) –Veronika KMEŤOVÁ 3:1 (4,-10,4,10), Veronika KMEŤOVÁ – Georgia Chatzilygeroudiová (Řec.) 3:0 (6,4,8)

Skupina 2: Karolina MYNÁŘOVÁ – Damla Uzelová (Tur.) 3:0 (5,7,5), Karolina MYNÁŘOVÁ – Patricia Macielová (Portug.) 3:1 (19,9,-8,7)

Skupina 3: Giorgia Piccolinová (It.) – Michaela KEROUŠOVÁ 3:0 (9,9,9), Michale Pleasuová (Rum.) – Michaela KEROUŠOVÁ 3:0 (8,2,8)

Skupina 4: Kateřina ČECHOVÁ – Bruna Takahashiová (Braz.) 3:0 (6,10,7), Kateřina ČECHOVÁ – Karolina Furková (Sloven.) 3:2 (8,10,-2,-4,9)

Skupina 7: Lisa Lungová (Bel.) – Stanislava SLEZÁKOVÁ 3:1 (-8,7,9,7), Joana Motaová (Portug.) – Stanislava SLEZÁKOVÁ 3:0 (11,7,11)

Skupina 13: Juko Katoová (Jap.) -Nikita PETROVOVÁ 3:0 (2,6,5), Katarzyna Galusová (Pol.) – Nikita PETROVOVÁ 3:2 (9,9,-3-11-9)

Skupina 17: Daniely Riosová (Portor.) – Veronika TUŠLOVÁ 3:0 (8,6,4), Zala Veroniková (Slovin.) – Veronika TUŠLOVÁ 3:0 (5,13,6)

Skupina 18: Barbora KAPOUNOVÁ – Tamara Agostonová (Srb.) 3:0 (7,5,2), Barbora KAPOUNOVÁ – Zsofia Feherová (Maď.) 3:0 (7,8,4)

Skupina 26: Dorina Srebrnjaková (Chor.) – Kamila SIKOROVÁ 3:0 (7,4,3), Ezgi Kapusuzogluová (Tur.) – Kamila SIKOROVÁ 3:1 (9,13,-9,6)