Kvarteto Čechů ve dvouhře vypadlo už v prvním kole

Lubomír Jančařík sice prohrál, ale nástup na utkání s Ovtcharovem si určitě bude pamatovat

Nesmírně těžký los měli ve dvouhře mužů na MS v Německu čeští reprezentanti pro první kolo. Dalo by se říct, že téměř za trest. Tři nastoupili proti hráčům elitní světové desítky a ten čtvrtý pak proti kvalitnímu soupeři z KLDR, který ovšem kvůli minimálnímu počtu odehraných turnajů nepatřil mezi nasazené. Není tedy divu, že se ani jeden český hráč neprobojoval do druhého kola.

Minimálně dva si však za svůj výkon zaslouží absolutorium. Osmnáctiletý Tomáš Polanský změřil síly se světovou trojkou Číňanem Xu Xinem a prohrál 2:4. Ovšem vstup do zápasu měl famózní, když v koncovce prvního setu svého zkušenějšího soupeře zaskočil. Ve druhém pak Polanský vedl postupně 6:1 a ještě pak 9:7, ovšem pak už diktoval tempo jeho čínský soupeř. „Měl jsem to dotáhnout do vítězného konce. Za stavu 2:0 na sety by byl zápas určitě ještě zajímavější. Jenže on se pak zlepšil, hrál skvěle takticky a vyhrál s výjimkou koncovky pátého setu zbytek,“ shrnul své vystoupení před zaplněnými tribunami Tomáš Polanský. Určitě si během zápasu ani neuvědomil, že v závěru druhého setu si za čínskou lavičku sedl trenér Liu Guoliang a vysílal varovné pohledy směrem k čínskému hráči. Jeho zlepšené výkony pak ovšem pochopitelně odměňoval potleskem.

Český reprezentant předvedl skvělý výkon, jenže na světovou trojku zkrátka nestačil. „Cítil jsem, že hraju dobře. Bylo to z mé strany na hranici rizika, ale ono to jinak nešlo. Občas jsem dokonce cítil, že se s ním dá hrát vyrovnaně. Ale pak jsem za malou chvilku neměl šanci. Ve výměnách byl lepší, to jsem opravdu hleděl. Nikdy jsem proti hráči takové extratřídy nehrál a jsem rád, že už mám tuto zkušenost za sebou,“ dodal Polanský.

Zatímco on v hale číslo 2 lehce škádlil čínského velikána, v hlavní hale ve stejnou dobu trápil Lubomír Jančařík jinou ikonu. Němec Dmitrij Ovtcharov se usmíval na diváky při představování a pak možná ještě v prvních dvou setech, které vyhrál. Pak mu už tolik do smíchu nebylo. Jančařík ho přinutil ukázat kompletní arzenál jeho zbraní. Vyrovnal na 2:2, pak sice další set prohrál, ale v šesté sadě měl dva setboly za stavu 10:8 a další za stavu 11:10. Všechny tři promarnil a umožnil miláčkovi domácího publika zvednout ruce nad hlavu. „Byl to z mé strany určitě velmi povedený zápas, jen škoda, těch neproměněných setbolů. Sedmý set by byl určitě hodně zajímavý. Jsem za tenhle výkon moc rád, protože kvůli bolestem ruky jsem měl obavu, abych vydržel. Ovšem adrenalin udělal svoje a myslím, že diváci viděli kvalitní stolní tenis,“ řekl Lubomír Jančařík.

Také Pavel Širuček začal zápas se světovou devítkou Taiwancem Chuang Chih-Yuan dobře a vyhrál první set. Jenže pak mu došly náboje. Vedl ještě 6:3 ve druhém setu, ovšem od toho momentu měl Chuang více štěstí v koncovkách, chytil správný rytmus a vyhrál 4:1.

Zřejmě největším smolařem z českých hráčů byl Tomáš Konečný. Jeho soupeře Pak Sin Hyok ze Severní Koreje byl poměrně velkou neznámou, ovšem jak se ukázalo soupeřem, který byl nad síly české jedničky. Rychlou ruku zdobily ještě rychlejší nohy a skvělá technika. Konečný se snažil měnit tempo hry, hledal vhodnou taktiku, ale víc, než jeden vyhraný set se mu nepodařilo uhrát.

Mistrovství světa jednotlivců, Düsseldorf

Výsledky českých hráčů a hráček

Dvouhra mužů, 1. kolo: Chuang Chih-Yuan (Taiwan) – Pavel ŠIRUČEK 4:1 (-8,7,9,4,6), Xu Xin (Čína) – Tomáš POLANSKÝ 4:2 (-10,9,6,6,-17,9), Pak Sin Hyok (KLDR) – Tomáš KONEČNÝ 4:1 (5,6,7,-9,11), Dimitrij Ovtcharov (Něm.) – Lubomír JANČAŘÍK 4:2 (9,5,-6,-7,5,11).