K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Letošní Czech Open byl nejlepší v osmileté historii


Zítra v Nantes začíná ME družstev, bude na něm i finalista turnaje na Hané Dimitrij Ovtcharov

Už zítra vstoupí do bojů o evropské tituly nejlepší družstva, která se ve dvoufázové kvalifikaci probojovala na závěrečný turnaj do francouzského Nantes. Čtyřiadvacet v soutěži mužů a stejný počet v soutěži žen. Mezi nimi řada hráčů a hráček, kteří před deseti dny startovali na turnaji 2019 ITTF World Tour v Olomouci.

Byli na Hané spokojeni? Líbil se jim turnaj? A jaký vlastně letošní Czech Open z pohledu organizátorů byl. Místopředseda České asociace stolního tenisu a ředitel turnaje Nikolas Endal v tom má jasno. Byl to nejúspěšnější ročník v celé historii.

Měli jsme největší počet účastníků v historii, do soutěží nastoupilo tři sta sedmdesát hráčů a hráček. Byl nejlepší i z pohledu kvality, s výjimkou nejlepších Číňanů se na turnaji představila absolutní světová špička. V mužích musel hrát kvalifikaci například Marcos Freitas, který byl v době zahájení turnaje 24. na světovém žebříčku. To je neuvěřitelné. Byli tady tři hráči a čtyři hráčky světové desítky.

O tom, že se v Olomouci hrál skvělý stolní tenis svědčí i divácký zájem. Máte určitě radost, že byly všechny čtyři dny hlavní soutěže vyprodány. Je to tak?

Jednoznačně ano, co víc si přát. Kapacita byla pět set diváků každý den, když tomu připočteme volný vstup první dva dny kvalifikace, turnaj jako takový navštívilo určitě přes tři tisíce diváků. Plus k tomu musíme připočítat samotné účastníky, kteří také fandí. Díky tomu byla v hale skvělá atmosféra. Letos jsme poprvé vstupenky prodávali prostřednictvím profesionální ticketingové agentury a byl to rozhodně krok kupředu. Zájemci si mohli komfortně koupit vstupenky podle svých představ a my jsme snad až na jednu dvě drobné výjimky přímo v hale neměli s prodejem žádné starosti.

Jak se turnaj líbil zahraničním hráčům a funkcionářům ITTF?

Snažíme se každým rokem dělat pro hráče něco navíc. Letos jsme například zvětšili players lounge, aby měli účastníci odpovídající podmínky pro přípravu na zápasy. Byli z toho nadšeni. Těm nejlepším – nasazeným a vybraným hráčům jsme nabídli zdarma možnost využití welness prostor pro regeneraci, masáží či posilovny přímo v objektu OMEGA centra sportu a zdraví. To jsou bonusy, které my jako pořadatelé nejvýše nasazeným hráčům nabízíme. A hráči jako Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov a další toho využili. To je vlastně také jeden z důvodů, proč hrajeme turnaj v této hale a proč jsme zde velmi spokojeni. Blízkost NH hotelu, kde se účastníci stravují dává celé akci nádech absolutní pohody co se zázemí pro účastníky týče. Z rozhovorů s jednotlivými hráči víme, že náš turnaj patří, co se týče podmínek pro hráče, v rámci světového okruhu mezi nejlepší vůbec. Proto se do Olomouce všichni rádi vracejí.

V hledišti se finálový den objevili i někteří vzácní hosté, kteří následně předávali nejlepším ceny. Můžete k tomu říct pár slov?

Letos se nám poprvé podařilo získat zájem čínského velvyslance v ČR pana ZHANG Jianmin, který projevil o náš turnaj zájem a my jsme mu umožnili předání cen medailistům z Číny. V rámci neformálních jednání v průběhu turnaje jsme se dohodli na budoucí spolupráci s touto stolně tenisovou velmocí. Již pravidelně se našeho turnaje účastní i Japonský Rada a zástupce velvyslance pan Toru Furugori. Mezi hosty byli samozřejmě i zástupci města Olomouce a Olomouckého kraje, stejně jako proděkan Univerzity Palackého, se kterou rozšiřujeme spolupráci v oblasti vzdělávání trenérů. Nás pochopitelně těší, že má turnaj takovýto přesah a diplomaté ze zemí, kde je tento sport nesmírně populární, si našli čas povzbudit své hráče.

Projevily se podmínky také na výkonnosti a výsledcích domácích českých hráčů a hráček?

Není žádným tajemstvím, že dalším významným důvodem pro pořádání tohoto turnaje je možnost nasadit přímo do hlavní soutěže jednoho zástupce. Ať už jde o dvouhru, nebo o každou čtyřhru. Pro ty nejlepší jsou to jisté důležité body do světového žebříčku a šance zahájit turnaj z pozice nasazeného. Hana Matelová toho letos využila a postoupila mezi šestnáct nejlepších. Ale nebyla sama, komu se dařilo. Bylo tam hned několik dílčích úspěchů, nečekaných postupů v kvalifikaci a my z toho máme radost. I v tomto směru patřil letošní ročník mezi ty neúspěšnější. Je přitom potřeba si uvědomit, že tento typ turnaje se dá úplně klidně srovnat se světovým šampionátem, protože ta konkurence je obrovská. Ovšem na mistrovství světa startují jen čtyři Číňané nebo Japonci, tady jich bylo třeba deset.

Jednou z novinek letošního ročníku byl ve čtvrtek a pátek stůl číslo čtyři, na němž hráli své zápasy všichni čeští hráči a hráčky. Jak se vám toto osvědčilo?

Byl to náš návrh a požadavek směrem k České televizi, když nám nabídla možnost vysílání turnaje v atraktivním sobotním čase a chtěli jsme ukázat naše hráče v akci, což je pro českého diváka vždy nejzajímavější. Tým, který připravuje přenosy v rámci ping-pong.tv, dodal všechno na klíč. Dohodli jsme se se světovou federací, takže jsme mohli právě na tomto stole natočit nejzajímavější záběry českých reprezentantů a pak je ve dvouhodinové reportáži nabídnout divákům. Ti samozřejmě nebyli ochuzeni o záběry z finálových bojů, ale primárně jsme se chtěli soustředit na české barvy. Jistě, někdo namítne, že jejich zápasy nebyly streamovány živě, ale my jsme díky úzké spolupráci s Českou televizí dostali náš turnaj do hlavní zpravodajských relací, a to je pro nás velmi důležité. Osobně si myslím, že to bylo moc fajn a pokud bude tato možnost i v příštím roce, rádi bychom ji využili. Další z letošních rekordů byl počet odvysílaných hodin v České televizi.

Máte už představu, co by se dalo a mělo vylepšit do příštího roku?

Nemůžeme se jen chválit, to je jasné. Uvědomujeme si, že naším největším problémem je horko v hale, zapříčiněné srpnovým počasím. Pro diváky to bylo velmi nekomfortní sedět celý den na tribunách v takovém vedru. Ovšem tohle není důvod k tomu, aby k nám nejezdili nejlepší hráči a hráčky. Oni jsou na podobné podmínky zvyklí, někdy hrávají ještě v horších podmínkách – vlhko, zima z klimatizace, špatné osvětlení. My se pokusíme zlepšit podmínky pro fanoušky. Hledáme nějaká řešení, není vůbec jednoduché sehnat v Česku tak výkonné mobilní klimatizace tak, aby to zase nerušilo hráče. Už letos jsme měli oproti třeba loňsku vylepšili podlahu, protože pod Taraflex jsme položili ještě jednu speciální podložku aby povrch byl rovnější a tvrdší. Hráči si ho pochvalovali. Příští rok navíc budeme investovat do nákupu nový taraflexu, takže jsme letos nabídli použitý k odprodeji. Tím, že pořádáme tak velký turnaj máme možnost klubům nabídnout použitý Taraflex za velmi příznivou cenu. Letos jsme prodali dva tisíce čtverečních metrů.

Příští rok se drobně změní termín. Vnímáte to jako pozitivum?

Určitě ano, byť to bude jen o týden, konkrétně od 25. – 30. srpna. Ale možná práv těch pár dnů nám pomůže a teploty už nebudou tak vysoké. Ono není snadné sehnat jiný termín. Ptal se mě například Timo Boll, kterému se v Olomouci moc líbí, proč to hrajeme právě v srpnu. On moc dobře ví, jak je kalendář nabitý a jak je těžké jakoukoliv razantnější změnu vyjednat. Co bude v roce 2021 ovšem ještě neví nikdo. Mezinárodní federace plánuje změny, já jsem ovšem přesvědčen o tom, že turnaj světového okruhu v Česku zůstane. V jaké bude kategorii, to je v tuto chvíli předčasné říkat. Rád bych při této příležitosti chtěl poděkovat všem, kteří se na hladném průběhu celého turnaje podíleli. Zejména pak brigádníkům, bez jejichž pomoci by to snad ani nešlo uspořádat. Dvakrát v průběhu nocí přestavovali halu, prakticky nespali a ráno už opět stáli na svých pozicích.