K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Libuše Uhrová-Grafková na pardubickém chodníku slávy


Bývalá československá reprezentantka nechyběla při slavnostním otevření

Ve společnosti takových legend českého sportu, jakými byly či jsou hokejový brankář Dominik Hašek, útočník Vladimír Martinec, aviatik Jan Kašpar, kanoista Martin Doktor nebo atlet Arnošt Křivka se na chodníku slávy sportovních legend před pardubickým zimním stadionem vyjímá také jméno Libuše Uhrová-Grafková. Bývalá československá reprezentantka ve stolním tenise patří mezi prvních sedmnáct osobností pardubického sportu, kterým se této pocty dostalo.

Město Pardubice hodlá postupně přidávat další a postupně zaplnit žulovými kostkami se jmény členů Síně slávy celé náměstí před stadionem. Město uvádí každoročně do síně slávy zhruba dva sportovce, na chodníku se objeví i jména legend, které vyhrály ocenění sportovec století.

Libuše Uhrová-Grafková reprezentovala Československo v letech 1952 až 1963. Hráčka, která se stolním tenisem začala v roce 1947 v klubu Český lev Beroun, debutovala na mistrovství světa v roce 1954 v Londýně. Bylo z toho čtvrté místo v soutěži družstev a osmifinále čtyřhry spolu s Eliškou Krejčovou-Fürstovou. Následovalo dalších pět světových šampionátů v letech 1955, 1957, 1959, 1961 a 1963. Z mistrovství Evropy v letech 1958 a 1960 si Libuše Uhrová-Grafková přivezla dva cenné kovy. Oba byly ze soutěží družstev a měly bronzovou hodnotu. Na „domácí scéně“ získala sedm mistrovských titulů: čtyři ve čtyřhře žen, dva v soutěži družstev a jeden ve smíšené čtyřhře. Po skončení aktivní hráčské kariéry prošla všemi možnými funkcemi od oddílových až po svazové. V letech 1990 až 2000 byla ve VV ČAST a předsedkyní TMK. Kromě toho působila dlouhá léta jako trenérka mládeže a rozhodčí. V roce 1982 byly společně s Evou Kroupovou-Pokornou jako první ženy přijaty do české sekce Swaythling Clubu International (SCI), od roku 1992 do dubna 2015 stála Libuše Uhrová-Grafková v jejím čele.

Největší úspěchy

1958 – bronzová medaile z mistrovství Evropy v soutěži družstev

1960 – bronzová medaile z mistrovství Evropy v soutěži družstev

1954 – 4. místo na MS v Londýně v soutěži družstev

1959 – 4. místo na MS v Dortmundu v soutěži družstev

1961 – 4. místo na MS v Pekingu v soutěži družstev

1955 – osmifinále dvouhry, čtyřhry a mixu na MS 1955 v Utrechtu

pětinásobná mistryně Československa (4x debl, 1x mix)

dvojnásobná mistryně Československa v soutěži družstev

Foto: TZ/Město Pardubice