Liga mistrů: Druhá porážka El Niňa

Také ve svém druhém utkání v Lize mistrů SF SKK El Niňo Praha prohrála. Ve skupině D podlehl český mistr v hale Sparty německému týmu TTC Zugbrücke Grenzau 1:3. Bylo to pro El Niňo dost smolné utkání, nicméně druhá porážka vzdaluje šanci i na třetí místo ve skupině a tím start v Poháru ETTU.

Také ve svém druhém utkání v Lize mistrů SF SKK El Niňo Praha prohrála. Ve skupině D podlehl český mistr v hale Sparty německému týmu TTC Zugbrücke Grenzau 1:3. Bylo to pro El Niňo dost smolné utkání, nicméně druhá porážka vzdaluje šanci i na třetí místo ve skupině a tím start v Poháru ETTU.

Šestinásobný mistr Německa a čtyřnásobný vítěz Poháru mistrů (předchůdce Ligy mistrů) se představil v Praze ve velmi dobrém světle. Trenér slovenského původu Anton Štefko přivezl nejsilnější sestavu Zoltán Fejer-Konnerth, Li Hu a Tomáš Pavelka. Na lavičku usedl náhradních Gilles Michely.

El Niňo už konečně chtělo zlomit prokletí haly Sparty na Podvinném mlýně, kde ještě nevyhrálo mezinárodní utkání v Lize mistrů a Poháru ETTU. Bohužel, ani tentokrát smutnou tradici neporušilo.

K prvnímu utkání vyslal trenér Josef Plachý Tomáše Konečného (WR 99) proti Fejer-Konnerthovi (WR 66). Byl to zápas svým způsobem velmi klíčový, jak se později ukázalo. Pětadvacetiletá jednička domácích Konečný se od prvních míčků „zakousl“ do velezkušeného 33letého německého internacionála. Pokud náš hráč hrál aktivně, tlačil se dopředu a byl dostatečně tvrdý, měl šanci a Fejer-Konnertha dokonce přehrával. Tak tomu bylo v prvním setu, který Konečný otočil ze 7:9 na vítězství 11:9. V druhé sadě však na co sáhnul, to zkazil a prohrával už 0:9. Velmi důležitý třetí set měl získat, nicméně promarnil dva setboly (10:8). Ve čtvrtém dějství už Konečný stejnou chybu neudělal a zápas šel do finále. I když udělal v začátku setu hráč El Niňa zbytečné chyby při příjmu, vedl na otočce 5:4 a zanedlouho 8:4. Ale tento náskok a potom 9:5 prohospodařil, když hrál příliš na jistotu a Němec každou jeho chybu ztrestal. Pět bodů za sebou ho dostalo do mečbolu, první Konečný odvrátil, druhý už nikoliv.

Tím pádem akcie domácích hodně poklesly, protože do druhého singlu se postavili Tomáš Tregler (WR 180) a Li Hu (WR 31). Třiadvacetiletý Číňan se singapurským pasem byl rozhodně velkým favoritem, ale průběh utkání ukázal, že 20letý Tregler mu byl zcela vyrovnaným soupeřem. Když se otrkal po prvním prohraném setu, tak začal úřadovat na stole dobrým příjmem a výborným bekhendem. A nejen těmito údery. Asiata Tomáš rozběhal a chytře zakončoval. Bohužel, v tomto stylu vydržel druhý a třetí set, potom Li Hu změnil taktiku a nedovolil Treglerovi tolik aktivity – dostal se do vedení, které v obou sadách udržel.

Ve čtvrté dvouhře zněly pokyny na obou lavičkách v češtině. To proto, že trenér Štefko je uděloval Tomáši Pavelkovi (WR 121), 31letému bývalému českému reprezentantovi, který nastoupil na trojce proti mladé reprezentační krvi, Michalovi Obešlovi (WR 184). Nutno říci, že Pavelka zklamal očekávání, ale to nesnižuje výborný taktický a herně disciplinovaný výkon Obešla, který předčil soupeře ve všech herních činnostech – rychlosti, tvrdosti, úderové jistotě a změnách falší. Pavelka působil svým stylem jakoby profesorsky, ale hře chyběla jiskra a kreativita. S výjimkou části třetího setu (3:6) stále vedl a udával tón hry Obešlo a po třech setech šel vítězně podat ruku Pavelkovi.

Naděje El Niňa tedy žila a ještě více se nažhavila po prvním setu Konečného s Li Hu, který připomínal zápas s Fejer-Konnerthem. Domácí stolní tenista také otáčel stav ze 7:9, odvrátil setbol (9:10) a set vyhrál. První vyhrání z kapsy vyhání – se naplnilo v případě Konečného v dalším průběhu. Tomáš bojoval, dřel, avšak stejně tak mu odpovědnost a nervozita svazovaly ruce a přílišná snaha spíše produkovala chyby. Li Hu mohl hrát klidněji a odvážněji, což mu přineslo ovoce.

Hlasy po utkání

Zbyněk Špaček, prezident El Niňa: „Soupeř byl velmi kvalitní, ale škoda prvního zápasu. Konečný měl utkání s Fejer-Konnerthem skvěle rozehrané, v druhém setu vedl 10:8, v pátém 8:4 a 9:5. Úplně jinak by se hrálo, kdyby vyhrál. Tomáš Tregler měl proti Li Hu taky šanci. Uhráli jsme spoustu setů, Michal Obešlo po výborném výkonu porazil Pavelku, a je to jen škoda, že jsme nezvítězili.“

Anton Štefko, trenér Grenzau: „Podle mého názoru to bylo vyrovnané utkání. Stejně tak jsme mohli 3:1 prohrát. Kdyby Konečný porazil Fejer-Konnertha, a měl k tomu blízko, tak by určitě hrál lépe i svůj druhý zápas. El Niňo má mladé družstvo a všichni hráči mají velkou budoucnost. Potřebují se střetávat s lepšími soupeři, získávat více zkušeností a budou se zlepšovat. Jsme spokojeni s vítězstvím, protože máme nové družstvo, které si musí sednout, vytvořit tým a to bude chvíli trvat.“

Josef Plachý, trenér El Niňa: „Po vývoji zápasu Konečného s Fejer-Konnerthem je pro nás porážka zklamáním, protože soupeř byl hratelný. Potvrdilo se to ostatně na stole. V prvním zápase rozhodly zkušenosti Fejer-Konnertha. Tomáš Tregler určitě nehrál špatně, škoda ztráty pár lehkých míčků. Michal Obešlo prokázal vzestup formy a předvedl proti Pavelkovi solidní výkon.“

Michal Obešlo: „Z osobního pohledu je moje vítězství nad Pavelkou cenné, ale je škoda, že jsme nevyhráli jako tým. Musím říci, že po dlouhé době jsem hrál dobře a byl jsem se sebou spokojen. Vše mi vycházelo a takticky jsem byl také dobře připraven.“

Tomáš Konečný: „Nevím, co se stalo za stavu 2:2 a 9:5 s Fejer-Konnerthem. Se Singapurcem Li Hu jsem určitě nebyl favorit a rozhodovaly maličkosti. Nepodaří se dva údery a vše se otáčí…“

SF SKK El Niňo Praha – TTC Zugbrücke Grenzau 1:3. Konečný – Fejer-Konnerth 2:3 (9,-4,-12,8,-10), Tregler – Li Hu 2:3 (-7,8,9,-6,-4), Obešlo – Pavelka 3:0 (6,8,7), Konečný – Li Hu 1:3 (10,-8,-4,-8).

V druhém utkání skupiny D prohrál Levallois Sporting Club TT na domácím stole s Fakel Gazprom Orenburg 1:3 (Chuang Chih-Yuan – Ovtcharov 3:2, Rubcov – Samsonov 2:3, Lebesson – Smirnov 1:3, Chuang – Samsonov 1:3). Po dvou kolech má Orenburg plný počet 4 bodů, druhé Levallois a třetí Grenzau mají 3 body a El Niňo 2 body.

Další výsledky 2. kola

Skupina A
Bogoria Grodzisk Mazowiecki – Borussia Düsseldorf 3:1 (Oh Sang Eun – Baum 3:2, Wang Zengyi – Boll 0:3, Górak – Jakab 3:2, Oh Sang Eun – Boll 3:2)

Skupina B
TTF Liebherr Ochsenhausen – UMMC Jeklatěrinburg 2:3 (Gačina – Šibajev 3:1, Skačkov – Hou Yingchao 0:3, Apolonia – Maze 3:2, Gačina – Hou Yingchao 0:3, Skačkov – Šibajev 0:3)

Skupina C
1. FC Saarbrücken – Chartres ASTT 2:3 (Steger – Gerell 2:3, Tokič – Gao Ning 3:2, Monteiro – Gardos 3:1, Steger – Gao Ning 2:3, Tokič – Gerell 1:3)
STK Dr. Časl Záhřeb – VOO Villette Charleroi 3:1 (Ryu Seung Min – Saive 3:1, Tan Ruiwu – Wang Jian Jun 1:3, Kolarek – Kou Lei 3:2, Ryu Seung Min – Wang Jian Jun 3:2)