Liga mistrů: Vršovice – Pontoise 1:3

Takový zápas jsme u nás už dlouho neviděli! Kdo ze stolních tenistů nebyl v sobotu 17. září navečer osobně přítomen, může jen litovat. Utkání 2. kola Ligy mistrů ve skupině B mezi Lokomotivou Vršovice Aquecon a francouzským týmem Pontoise Cergy AS si zaslouží veškeré superlativy. Vynikající sport, krásná atmosféra, dvě a tři čtvrtě hodiny skvělý stolní tenis. Jedinou vadou na kráse je pro českého fanouška fakt, že náš tým prohrál 1:3. Přesto jsou Vršovice po dvou zápasech v tabulce druhé za Jekatěrinburgem, svým příštím soupeřem 1. října na ruské půdě.

Takový zápas jsme u nás už dlouho neviděli! Kdo ze stolních tenistů nebyl v sobotu 17. září navečer osobně přítomen, může jen litovat. Utkání 2. kola Ligy mistrů ve skupině B mezi Lokomotivou Vršovice Aquecon a francouzským týmem Pontoise Cergy AS si zaslouží veškeré superlativy. Vynikající sport, krásná atmosféra, dvě a tři čtvrtě hodiny skvělý stolní tenis. Jedinou vadou na kráse je pro českého fanouška fakt, že náš tým prohrál 1:3. Přesto jsou Vršovice po dvou zápasech v tabulce druhé za Jekatěrinburgem, svým příštím soupeřem 1. října na ruské půdě.

Do haly Jižního Města přišlo povzbudit českého vicemistra v druhém dějství Ligy mistrů téměř 300 diváků. Nikdo z nich nelitoval, neboť viděli úžasné představení obou týmů. Tři zápasy na maximální počet pěti setů, čtvrtý na čtyři… Škoda, že Česká televize pořizovala jen šot a nikoliv záznam. Galashow s celuloidovým míčkem by tak viděly další tisíce.

Večer plný jednotlivých dramat otevřelo první dějství mezi Kentou Macudairou a Marcosem Freitasem. Na jedné straně 20letá japonská akvizice Vršovic, na druhé o tři roky starší Portugalec. Maličký Japonec (167 cm/57 kg) s vizitkou 46. hráče světa, levoruký Freitas o osm míst ještě lepší. Už první vzácně vyrovnaný set naznačil, čeho se asi dočkáme. V koncovce Kenta sice prohrál, ale od druhého setu už spustil na Freitase palbu z obou stran doprovázenou nenapodobitelným a výborným servisem. Vedl 7:1 a sadu dovedl k jasnému vítězství. V kreacích různorodosti stolního tenisu pokračoval juniorský mistr světa z roku 2006 také ve třetí sadě. Drtil Portugalce a zase vedl 10:4, potom se japonský stroj na chvíli zadrhnul. Po time outu dohrál set 11:7. Vzápětí Macudaira malinko polevil a Freitas je rovněž skvělý hráč, který každé zaváhání potrestá. Byly vidět báječné dlouhé výměny, většinou s rozhodujícím úderem pro hostujícího hráče. Nadšení publika stoupalo a šlo se po pátého setu. Boj o každý míček do půlky setu, potom se Macudaira utrhnul a už ho Freitas nezastavil – 11:6. Ze sympatického Kenty se stal miláček publika.

Do druhého singlu poslali trenéři Milan Orlowski a Christian Adam Jiřího Vráblíka resp. Adriena Matteneta. Na papíře obrovský rozdíl ve World Ranking. Čtyřiadvacetiletý obrýlený Francouz je 25., o čtyři roky starší Vráblík až 152. Tato čísla hodil Jirka za hlavu stejně jako před dvěma týdny v Ochsenhausenu s Rusem Skačkovem. A vybalil na hubeného, 187 cm vysokého Adriena stolní tenis snů. Obrovské tempo, rychlost a razance úderů. Chodil co nejčastěji do útoku, krátce přijímal i servíroval. Pastva pro pingpongové oči. Vráblík vedl 9:4 a i když bubnovou palbu Mattenet opětoval a vyrovnal na 9:9, dvěma odvážnými útoky při podání Francouze náš hráč set přece jen získal.

Když pustíte Matteneta k jeho forhendu, můžete si být jisti, že půjdete sebrat balónek. Vráblík v druhém setu nestačil reagovat na časté Francouzovy ataky. Také třetí sada nezačala dobře a po stavu 1:6 a 2:7 to vypadalo, že Vráblík začíná vyklízet pozice. Včas se však vrátil ke své nátlakové hře a provedl superobrat s výsledkem 11:8. Také začátek čtvrtého setu Vráblíkovi utekl (1:5), ale po stíhací jízdě srovnal na 6:6 a 8:8. Víc míčků už neuhrál. Poslední sada začala, jak jinak, než body Matteneta, který vedl 4:1, ale na otočce už to bylo 5:4 pro robustního Vráblíka (192 cm). Za stavu 8:7, když se Francouz bránil až u ohrádky, přišla po smeči ke slovu páska a vyhodila míček za stůl. Další smůlu měl Jirka vzápětí při forhendovém drajvu hraném hned po svém podání. Opět páska a za desku. Mattenet vyhrál šťastně 11:9, Vráblík prohrál nešťastně 9:11. Paní prezidentové Pontoise Louise Adamové se vrátil na tvář úsměv poté, co nervózně sledovala z povzdálí tento mač s detektivní zápletkou.

Po krátké přestávce se střetli na trojce Michal Bardoň a Chiang Peng-Lung. Třiatřicetiletý slovenský reprezentant (WR 165) a 35letý Tchajwanec (WR 102), který má na Prahu jen ty nejlepší vzpomínky, leč staré už téměř 12 let, kdy vyhrál Czech Open Pro Tour v tehdejší Sportovní hale v Holešovicích.

Chiang hraje penholderem a podle toho jeho styl vypadá – tvrdé, rovné drajvy a bleskurychlé bloky. Hrát mu na forhend se rovná sportovní sebevraždě, pokud tedy nejsou míčky s horní falší, což je tradiční zbraň na tužkové držení rakety. Bardoň se ani nestačil moc rozkoukat a prohrál první set na šesti. Rady Orlowského si vzal k srdci a už byl v druhé sadě mnohem aktivnější a výborně halfoval bekhendem, svou velkou zbraní. Vedl o čtyři míčky, Chiang snížil až na 10:9, po time outu Bardoně byl hned konec setu. Moc těžké to měl Michal proti pohyblivému Chiangovi s vynikající rukou. Stav držel vyrovnaný dlouho, ale Tchajwanec utekl na 9:6. Přece jen se hráč Vršovic dokázal prosadit ve čtvrté sadě a dotáhl stav až na tři setboly. Z nich však za chvíli byl prach a navíc mečbol pro Chianga (10:11). Ovšem po dvou falšovaných bekhendech a dalším úspěšném zásahu Bardoně se šlo do pátého setu. Michal se držel až do stavu 7:7, od této doby už dělal jednu chybu za druhou. Pontoise se ujalo vedení 2:1.

Souboj jedniček, Macudairy a Matteneta, měl být další lahůdkou. Byl, i když méně sladkou než se čekalo. Na vině byla viditelná Japoncova únava po dlouhé cestě a časovém posunu. První dva sety se rozhodovaly až v koncovce. Úvodní získal Francouz, druhý Kenta. A už bylo vidět, že mu ubývá pružnost a dynamika, zatímco pohyblivý Mattenet se cítil jako ryba ve vodě, když odvracel daleko za stolem Macudairovy útoky a ještě stačil forhendem přecházet. Ve třetí sadě zvítězil hladce 11:4 a sebevědomí mu zůstalo i po stavu 1:5 ve čtvrtém setu. Otočil skóre a v kvapíkovém tempu dospěl ke svému vítězství 3:1 a stejně tak svého týmu.

Lokomotiva Vršovice Aquecon – Pontoise Cergy AS 1:3. Macudaira – Freitas 3:2 (-10,4,7,-7,6), Vráblík – Mattenet 2:3 (9,-5,7,-8,-9), Bardoň – Chiang Peng-Lung 2:3 (-6,9,-7,11,-7), Macudaira – Mattenet 1:3 (-10,11,-4,-7). Ochsenhausen – Jekatěrinburg  2:3. Pořadí: 1. Jekatěrinburg 4 (6:2), 2. Vršovice 3 (4:3), 3. Pontoise 3 (3:4), 4. Ochsenhausen 2 (2:6).

Liga mistrů – 2. kolo

Skupina A
Istres – SVS Niederösterreich 1:3 (Chen Jian – Chen Weixing 3:2, Legout – Schlager 0:3, Robinot – Fegerl 2:3, Chen Jian – Schlager 0:3). Pořadí: 1. Grodzisk 4, 2. Düsseldorf 3, 3. Niederösterreich 3, 4. Istres 2 b.

Skupina C
Saarbrücken – Chartres 2:3, Dr. Časl Záhřeb – Charleroi 3:1. Pořadí: 1. Chartres 4, 2. Saarbrücken 3, 3. Záhřeb 3, 4. Charleroi 2 b.

Skupina D
Levallois – Orenburg 1:3, El Niňo – Grenzau 1:3. Pořadí: 1. Orenburg 4 (6:1), 2. Levallois 3 (4:3), 3. Grenzau 3 (3:4), 4. El Niňo 2 (1:6).