Liga mistryň: Břeclav – SVS Ströck Niederösterreich 1:3

Po týdnu se v nové hale ve Valticích opět hrála Liga mistryň. Domácí družstvo MSK ČP Břeclav Gumotex hostil v pátek večer od 18 hodin SVS Ströck Niederösterreich. Podle předpokladů české vicemistryně prohrály ve 4. kole skupina A s velkými favoritkami celé soutěže 1:3. A to i přesto, že rakouský celek přijel oslaben a pouze se dvěma špičkovými hráčkami Danielou Dodeanovou a Li Qiangbing.

Po týdnu se v nové hale ve Valticích opět hrála Liga mistryň. Domácí družstvo MSK ČP Břeclav Gumotex hostil v pátek večer od 18 hodin SVS Ströck Niederösterreich. Podle předpokladů české vicemistryně prohrály ve 4. kole skupina A s velkými favoritkami celé soutěže 1:3. A to i přesto, že rakouský celek přijel oslaben a pouze se dvěma špičkovými hráčkami Danielou Dodeanovou a Li Qiangbing.

Do první dvouhry nasadil trenér Petr Nedoma Lenku Harabaszovou a jeho protějšek Liu Yan Jun Li Qiangbing. Lenka začala výborně, vedla 4:1, ale 26letá Rakušanka čínského původu se rychle „oklepala“ a začala se prosazovat svou hrou rychlého kontru nad stolem podpořeného dobrým podáním. Také stejně stará Harabaszová dobře podávala, leč několikrát chybovala a zadarmo odevzdala body soupeřce. Li otočila stav na 6:7, domácí hráčka stačila ještě vyrovnat na 7:7, ale za stavu 8:9 zkazila servis a soupeřka rychle využila příležitost k zisku první sady. V druhém setu držela Harabaszová krok s Li do poloviny sady, potom jí utekla na 5:9. Ve třetím dějství šla Rakušanka do vedení 4:1, kouč Nedoma si vzal time out, který Lence pomohl, dotáhla náskok Li a držela stav až do 9:9. Další dva míčky už patřily 78. hráčce světa.

Kristýnu Mikulcovou a Danielu Dodeanovou dělí ve světovém žebříčku 286 míst ve prospěch rumunské hráčka, a to bylo znát na stole hned od prvních míčků druhého singlu. Velmi rychle šla rodačka z rumunského Aradu do velkého vedení a set zakončila na 11:5. Na Mikulcové byl znát respekt z jedné z nejlepších Evropanek, dělal ji problém příjem a nemohla se vyrovnat s rychlou topspinovou hrou Dodeanové z obou stran. V druhém setu se 19letá Kristýna viditelně zlepšila a už hrála se soupeřkou vyrovnaně. A třetí set k překvapení plné valtické haly (cca 150 diváků) dokonce vyhrála. Dodeanová špatně brala servis levoruké Mikulcové a ta se dostávala k zakončení. Také ve čtvrté sadě sehrála Mikulcová dobrou partii s Rumunkou a osmkrát bodovala.

Protože domácí družstvo v roli outsidera chtělo uhrát co nejlepší výsledek, tak se objevila na postu trojky nejzkušenější hráčka Břeclavi Vivien Éllöová, aby se pokusila bodovat. SVS Ströck tam postavil mladičkou 17letou Nicole Galitchitschovou, kterou od Éllöové dělil nejen 20letý věkový rozdíl, ale hlavně výkonnost. Ve svém družstvu je až šestou hráčkou soupisky pro Ligu mistryň, ale dostala příležitost, neboť Rakušané nechali doma dvě Číňanky včetně obranářky Fan Ying, která nastoupila v prvním utkání. Tchajwanka Huang sice s výpravou přijela, ale seděla na lavičce. Éllöová od prvních míčků předváděla svou větší jistotu v kontrech i topspinové hře než soupeřka. Když 37letá Maďarka snadno vyhrála první set, tak polevila a zvláště ve třetím setu nechala Galitchitschovou více útočit a riskovat, což Rakušance vyneslo devět míčků.

Čtvrtý singl svedl proti sobě Harabaszovou a Dodeanovou. Rumunka je skvělá útočnice, ovládá razantní topspinový útok z obou stran. Má jistý první topspin, ať již z jedné nebo druhé strany a její rychlá ruka je v kontrech často neomylná. Pokud s ní chtěla Lenka držet krok, musela razantně útočit, kdykoliv měla příležitost, a pokusit se stejně rychle přecházet kontraspiny. To se jí někdy více, někdy méně dařilo, nicméně Dodeanová stále měla režii zápasu na své raketě.

Hlasy po utkání
Kristýna Mikulcová: „Ono je hrozně těžké hrát proti takto kvalitní hráčce a samozřejmě jsem měla z Dodeanové velký respekt. Ale chtěla jsem se od něho oprostit a snad se mi to v dalším průběhu dařilo. V setu, který jsem vyhrála, jsem nedělal chyby a ona ztratila koncentraci.“
Petr Nedoma, trenér Břeclavi: „Původně jsem si myslel, že bude hrát na trojce Vivien s Li Qiangbing, ale nakonec to dopadlo jinak. Chtěli jsme udělat jeden bod a trochu prodloužit zápas, už také pro diváky, kterých se sešlo v hale opravdu hodně. To se nám povedlo. Myslím si, že hra Harabaszová a Mikulcové byla podstatně lepší než před týdnem proti maďarskému družstvu.“

MSK ČP Břeclav Gumotex – SVS Ströck Niederösterreich 1:3
Harabaszová – Li Qiangbing 0:3 (-8,-7,-9), Mikulcová – Dodeanová 1:3 (-5,-8,6,-8), Éllöová – Galitchitschová 3:0 (3,7,9), Harabaszová – Dodeanová 0:3 (-7,-6,-5).