Liga mistryň: Historické vítězství Hodonína

Jak zdůrazňuje titulek na první stránce webu ETTU: „Historické vítězství Hodonína“. Má tím na mysli výhru stolního tenistek SKST Mart Hodonín nad AFP Antverpy 3:1 v utkání 3. kola skupiny A Ligy mistryň. Stalo se tak v sobotu večer na předměstí belgický Antverp, v Borgerhoutu. V druhém utkání skupiny porazil Linec AG Froschberg 3:1 TTC Berlín Eastside. Foto ettu: Kateřina Pěnkavová při podání.

První vítězství hodonínských stolních tenistek v této prestižní soutěži se nerodilo lehce. V úvodní dvouhře Hana Matelová prohrála s Ruskou Dariou Mitjukovovou po pěti setech. První dvě sady těsně propásla a když vyrovnala na 2:2 (ve 4. setu odvracela mečbol), tak české reprezentantce utekl začátek (1:6) a náskok 32leté Rusky už nedotáhla. Brzy však bylo vyrovnáno, neboť Kateřina Pěnkavové si se svou levačkou poradila suverénně s Číňankou Wang Wanying ve třech setech.

Stejně tak důležitý bod vybojovala Ivana Pelcmanová nad Margo Degraeveovou. Byl to souboj 19leté hráčky Hodonína s nejmladší účastnicí Ligy mistrů, teprve 14letou belgickou kadetkou. Velkou roli v utkání hrála nervozita, což naznačují výsledky druhého, třetího a čtvrtého setu. Např. Pelcmanová nevyužila řadu setbolů ve třetí sadě (vedla 10:7) a vyhrála až po maratonském průběhu 19:17. Ve čtvrtém setu naopak prohrávala 8:10, ale vývoj otočila a získala sadu i celý zápas. Bod na trojce byl z pohledu Hodonína zlatý, protože ve čtvrtém singlu šla na stůl hodonínská jednička Pěnkavová a po vyrovnaném průběhu prvních tří setů vedla 2:1 a když ve čtvrtém utekla Mitjukovové na 9:3, bylo jasné, že Hodonín bude slavit první vítězství v Lize mistryň.

V druhém utkání skupiny A, které bylo šlágrem dne, porazil Linec AG Froschberg obhájce trofeje TTC Berlín Eastside 3:1. Diváci ve Sportparku Lissfeld byli svědky dramatu do posledních chvil. Závěrečný potlesk nejvíce patřil naší Ivetě Vacenovské, která těsně 3:2 porazila svou odvěkou rivalku už od mládežnických let Maďarku Georginu Pótaovou.

V prvním utkání hrála česká jednička Vacenovská excelentně proti obraně Němky Ireny Ivancanové až do poloviny třetího setu, vedla 2:0 na sety a 6:4. Potom se obraz hry změnil, Ivancanová pětkrát bodovala za sebou a za chvíli snížila 1:2 na sety. Vacenovskou tento náhlý obrat otřásl a začala ztrácet jistotu. Po hladce prohraném setu 2:11 se šlo do rozhodující sady. Vacenovská držela se soupeřkou krok do půlky setu (5:5), potom Ivancanová uhrála čtyři body a dotáhla zápas k vítězství a prvnímu bodu Berlína.
V druhém utkání skvělá Liu Jia porazila Pótaovou 3:0 a hodně záleželo na 18leté Němce v dresu Lince Petrisse Soljaové, jak se jí bude na trojce dařit proti zkušené Maďarce Petře Lovasové. Byl to zcela vyrovnaný zápas s lepším koncem pro Soljaovou. A potom už přišel duel Vacenovské s Pótaovou. Iveta byla vystavena velkému psychickému tlaku, zvláště když po prvním vyhraném setu další dva prohrála po dobře rozehraných stavech 10:8 a 9:8. Zvládla i situaci v páté sadě, Pótaová vedla na otočce 5:2, Vacenovská vyrovnala na 5:5 a v závěru setu proměnila druhý mečbol.

Liga mistryň – skupina A
Linec AG Froschberg – TTC Berlín Eastside 3:1.
Vacenovská – Ivancanová 2:3 (7,8,-8,-2,-7), Liu Jia – Pótaová 3:0 (6,9,10), P. Soljaová – Lovasová 3:2 (-8,9,6,-7,7), Vacenovská – Pótaová 3:2 (9,-11,-9,9,9)
AFP Antverpy – SKST Mart Hodonín 1:3. Mitjukovová – Matelová 3:2 (9,11,-5,-13,6), Wang Wanying – Pěnkavová 0:3 (-5,-9,-4), Degraeveová – Pelcmanová 1:3 (-5,11,-17,-11), Mitjukovová – Pěnkavová 1:3 (-9,9,-10,-5)
Pořadí: 1. Linec 6 (9:2), 2. Berlín 5 b. (7:3), 3. Hodonín 4 (4:7), 4. Antverpy 3 (1:9)