Rozvolnění protiepidemických opatření bohužel automaticky neznamená návrat za stoly
Na základě zveřejněných informací Národní sportovní agentury (NSA), vydaného opatření Ministerstvem zdravotnictví o povinnosti roušek u sportovců v uzavřených prostorech a usnesením vlády ze dne 30. 11. 2020 rozhodl výkonný výbor ČAST dne 30. 11. 2020 o změnách v soutěžích.
Byla zrušena všechna letošní kola nižších ligových soutěží.
Výkonný výbor ČAST dále dne 3. prosince 2020 rozhodl:
a) extraligová utkání mužů 10. kola plánovaná v termínu 19. 12. 2020 se odkládají,
b) odložená extraligová utkání žen 11. – 12. kola plánovaná na termín 11. – 13. 12. 2020 se odkládají,
c) utkání Českého poháru plánovaná odehrát v termínech do konce roku 2020 se odkládají,
d) mistrovství České republiky staršího žactva v termínu 19. – 20. 12. 2020 se ruší
Aktuální plán změn najdete ve zprávě ředitele soutěží Miroslava Henžela ZDE
Podle jeho slov jsou veškeré změny v organizaci soutěží nevyhnutelné a jejich další průběh velmi složité organizovat. Týdnů, kdy se nemohlo hrát přibývá a nové termíny není snadné najít. „Při všech těchto změnách navíc musíme připustit možnost dalšího přerušení. Dvoukolová základní část je v tuto chvíli nereálná. Hrát každý týden nejde hned z několika důvodů. Nejde jen o kolizi s mezinárodním kalendářem, ale také o fyzickou náročnost a v mnoha případech taky zajištění hracích prostor. Měnit v tuto chvíli vylosování ve smyslu zachování plánovaných domácích utkání není jednoduché. Kluby přitom často bojují o prostor v halách a tělocvičnách s jinými sporty a každá změna jim přináší spoustu problémů,“ vysvětluje.
Nepochybuje o tom, že soutěže už se nyní pohybují na hranici regulérnosti. „Naší snahou je vytvořit funkční model, aby docházelo k minimu situací o nichž by se dalo hovořit jako o znevýhodnění některého z účastníků. Ne vždy se to povede. Taková je ale situace, my s tím nic neuděláme a já pevně věřím, že to snad všichni pochopí. Já nad termínovým kalendářem sedím prakticky denně a stále ho upravuji, podle toho, jak se vyvíjí situace kolem možnosti dál pokračovat v soutěžích. Není to pochopitelně vůbec snadné.“
Kluby v nejvyšších soutěžích, ale také účastníci nižších soutěží řeší otázky dalšího fungování také v souladu s informacemi, které přichází z vládních rozhodnutí. Některé navíc mají i další starosti, týkající se zajištění tělocvičen nebo například zahraničních posil. „Největší problém mají kluby, které hrají v tělocvičnách základních, středních nebo vysokých škol. Dnes jim asi nikdo nezaručí, kdy je zřizovatel školy do tělocvičny pustí. Jedna věc je nařízení vlády a rozvolnění sportování, věc druhá pak osobní přístup ředitelů škol v nouzovém stavu. Tento problém se přitom týká i několika málo extraligových klubů, zejména v soutěži žen,“ pokračuje Miroslav Henžel.
Jestli se v letošní sezoně soutěže dohrají a v jaké formátu to bude, neví v tuto chvíli nikdo. Ředitel soutěží však připomíná, že všechny změny v rozpisech se snaží dělat co nejcitlivěji. Udělat změny ke spokojenosti všech ovšem nejde. „Ozývají se zástupci klubů, které chtějí hrát a nemohou se dočkat. Ale jsou i případy, kdy vedení klubu by nejraději sezonu ukončilo a nehrálo vůbec. Těch naštěstí není tolik, proto stále věřím, že sezonu zachráníme. Na druhou stranu i nad možností zrušení sezony musím přemýšlet, protože není nikde řečeno, že nedojde k dalšímu nucenému přerušení. Chtěl bych být optimista a doufám, že se hrát po novém roce bude na všech úrovních.“