K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Listopad měsícem restartu mezinárodní sezony


Nizozemka Britt Eerlandová bude hrát na Světovém poháru pod vedením trenérky Dany Čechové

Zatímco klubové soutěže v České republice jsou přerušeny a termín jejich opětovného spuštění není vůbec jasný, mezinárodní akce se už konečně hlásí o slovo. Na listopad ohlasila Mezinárodní asociace stolního tenisu RESTART v podobě několika turnajů, které se budou hrát v Číně.

Na programu jsou ale také dva turnaje v Evropě. Tím prvním bude ve dnech 5. – 8. listopadu Hungarian Youth Open v Szombathely. Ambiciózní plán maďarských organizátorů vlivem zhoršujících se podmínek pandemie koronaviru v Evropě bohužel nakonec vyústil v kuriózní situaci. Turnaje se zúčastní pouze domácí mladí hráči a hráčky, které doplní početná výprava z České republiky. Celkem by se v Maďarsku mělo představit dvacet českých nadějí. „Věříme, že už nic nezabrání tomu, aby se turnaj uskutečnil. Je to pro všechny nominované jedinečná příležitost změřit síly s maďarskými soupeři. Nominace je hotová, nyní už jen ladíme detaily kolem testování a dopravy, organizátoři garantují dodržení všech hygienických opatření. Na testy půjdeme všichni v pondělí, ve středu se přesuneme do Maďarska. Tam čeká hráče a hráčky několik tréninkových jednotek a od pátku pak turnaj ,“ říká týden před jeho začátkem předseda Komise vrcholového sportu Petr Nedoma.

Příští týden v neděli pak v čínském Weihai startuje letošní ročník Světového poháru žen. I na něm bude mít Česká republika své zastoupení. Jako osobní trenérka Nizozemky Britt Eerlandové odcestovala do Asie Dana Čechová. Na metodickém webu ČAST v tomto týdnu vyšel první díl Zápisníku z Číny, v němž má Dana Čechová v plánu kolegům a kolegyním z trenérské branže nabídnout své postřehy. Má za sebou náročnou cestu, povinnou karanténu a nyní už i první trénink se svojí svěřenkyní v dějišti turnaje.

Jaké byly její první dojmy z cesty a příletu do Číny? „Už jen získání víz bylo velmi obtížné. Jedinou možností bylo politické pozvání. Nakonec jsem ho získala pár dní před odletem. Ani to mi ale negarantovalo, že do Šanghaje odletím. Musela jsem mít negativní test na COVID ne starší než 72 hodin, který musel být potvrzen čínskou ambasádou. Až na základě tohoto potvrzení jsem mohla nastoupit do letadla. I to byl ale problém. Letový provoz je velmi omezený, do Číny se smí letět jen přes vybrané země. Nakonec jsme vsadily na odlet z Frankfurtu a doufaly, že let nebude zrušen. Vyšlo to. Už nyní ale víme, že nás čekají komplikace při návratu. Byl zrušen náš zpáteční let z Kodaně do Frankfurtu, takže nás čeká noc na letišti, protože díky situaci s COVIDem nás nepustí do hotelu,“ popisuje v první díle plánovaného seriálu.

„Po příletu do Číny jsme musely absolvovat další test na letišti. Pak nás převezli do karanténního hotelu v Šanghaji, kde jsme byly 5 dní. Veškerý personál nosil ochranné obleky, obdržely jsme podrobné instrukce, na pokojích byla vypnutá centrální klimatizace. Jídlo jsme dostávaly v přesných časech za dveře. Nesměly jsme vyjít z pokoje, vše bylo monitorováno kamerami. Při porušení pravidel hrozila diskvalifikace z turnaje. Vzhledem k tomu, že v některých letech (včetně toho našeho) byli zjištěni COVID pozitivní pasažéři, bylo rozhodnuto, že se nesmí míchat účastnici turnaje. To se týká i tréninku. Z původního slibu ITTF, že budeme moci trénovat po skupinkách 4-6 hráček, tedy sešlo. Měly jsme štěstí, že jsme letěly s Němkou Peti Soljou a její trenérkou Jie Schoepp. Díky tomu budeme ve společné tréninkové skupině po dobu 6 dní. Možnost tréninku (2x denně 2 hodiny) bude tedy od 9. dne po příletu.“ Kompletní Zápisník z Číny najdete na metodickém webu ČAST ZDE.

Nizozemka Britt Eerlandová se na turnaj kvalifikovala díky postupu do finále a následnému druhému místu na letošním turnaji TOP 16 v Montreux. Je jednou z šesti Evropanek, které se na prestižním podniku pro jedenadvacet hráček představí.

Po skončení Světového poháru žen se na stejném místě uskuteční také Světový pohár mužů (13. – 15. listopadu) a pak bude ještě následovat turnaj ITTF Finals ve Zhengzhou (19. – 22. listopadu).

Nejlepší české hráče a hráčky ovšem bude zajímat mnohem víc na konci listopadu turnaj 2020 ITTF Swedish International Open. Pořadatelé získali souhlas mezinárodní asociace a přípravy na tuto první velkou akci v Evropě po dlouhé přestávce jsou v plném proudu. Uzávěrka přihlášek je 10. listopadu a do té doby bude potřeba vyřešit jeden zásadní problém. Jak se v době řady omezení v cestování do švédského Helsinsborgu dostat. „Určitě bychom byli rádi, kdyby čeští hráči a hráčky na turnaji mohli startovat, ale doprava je opravdu problém. Věříme však, že se nám podaří najít schůdné řešení a na turnaji nebudeme chybět,“ dodává Petr Nedoma.

Kompletní informace o mezinárodních turnajích najdete ZDE