Litevci byli pro české muže snadnou záležitostí

Tomáš Polanský nastoupil už ke svému pátému zápasu na šampionátu. Potřetí vyhrál

Po dopolední prohře s Belgií nastoupili čeští reprezentanti na mistrovství Evropy družstev v Lucemburku v utkání o 21. – 24. místo s Litvou. Bezezbytku splnili roli favorita a čeká je už poslední vystoupení na šampionátu s týmem Itálie.

Do sestavy se opět vrátil Dmitrij Prokopcov, který celé utkání zahajoval. V prvním setu proti Alfredasi Udrovi si vytvořil mírný náskok a v koncovce měl dva setboly. Jako kdyby však sledoval předchozí vystoupení českých žen a výkon Hany Matelové v úvodním dějství. Stejně jako ona setboly promarnil, sadu prohrál, a stejně pak po zbytek zápasu dominoval. Vybojoval tak první bod na který navázal hned vzápětí Tomáš Polanský.

Pro nejmladšího člena týmu to byl pátý zápas na turnaji, jako jediný ještě nechyběl ani v jednom utkání. A potvrdil, že z toho má radost. „Zatím jsem nepocítil, že bych fyzicky nemohl. Takže v tomto směru je to dobré. Jsem moc rád, že hraju a takové ty povinné zápasy vyhrávám. Kdyby to bylo jinak, asi bych seděl na lavičce,“ řekl po vítězství nad Medardasem Stankeviciusem. „Tohle nebyl moc těžký soupeř, spíš nepříjemný. Hodně riskoval, takže buď pokazil první balonek, nebo mě poslal. Ale vyhrál jsem poměrně jasně, takže je to v pohodě.“

Při ohlednutí zpět však Tomáš Polanský přiznal, že ne všechny jeho zápasy byly v pohodě. Hlavně proti Turecku se mu vůbec nevedlo. „Tam se sešly hned dva faktory. Jednak mě Li Ahmed opravdu rozbil a já jsem mu to navíc svoji špatnou hrou dost usnadnil. Tohle nebylo povedené. Pak jsem ještě prohrál s Belgičanem Cedricem Nuytinckem, ovšem to bylo jiné. Myslím, že jsem odvedl dobrý výkon, ovšem měl jsem trochu smůlu a prohrál jsem 9:11 v pátém setu. Za tenhle zápas se stydět nemusím,“ dodal s úsměvem.

Souboj s Litvou dovedl do úspěšného konce Tomáš Konečný. Ve druhém setu souboje s Matasem Skucasem sice lehce zaváhal, ale zápas měl pod kontrolou. Češi si tak zajistili nejhůře 22. příčku, o tu 21. si to rozdají s Italy.

Také soutěž mužů už zná své medailisty. Ve čtvrtfinále si podle očekávání Německo poradilo s Ukrajinou 3:0, stejně jako Francie s Řeckem. Mimořádně dramatický souboj svedli Slovinci se Švédy. V rozhodujícím duelu Darko Jorgič porazil Par Gerella a o několik okamžiků později byl obsypán svými spoluhráči. Slovinci si tak totiž zajistili historicky první medaili na mistrovství Evropy družstev. Čtvrtým semifinalistou jsou Portugalci, kteří porazili Chorvatsko 3:1.

Mistrovství Evropy družstev 2017, Lucemburk

2017-EC_Logo-PNG_8b01a_f_1010x0

Výsledky

Muži, skupina o 21. – 24. místo: ČESKÁ REPUBLIKA – Litva 3:0. Dmitrij PROKOPCOV – Alfredas Udra 3:1 (-10,8,7,11), Tomáš POLANSKÝ – Medardas Stankevicius 3:0 (10,11,5), Tomáš KONEČNÝ – Matas Skucas 3:1 (8,-5,6,9).

Čtvrfinále

Muži: Německo – Ukrajina 3:0, Francie – Řecko 3:0, Slovinsko – Švédsko 3:2, Portugalsko – Chorvatsko 3:1.