Jančařík i Matelová bohužel na olympiádě skončili

Skvěle rozehraný zápas český reprezentant proti Gerassimenkovi ztratil

Mohl si zahrát proti legendárnímu Timo Bollovi a potvrdit životní formu v posledních měsících. Jenže Lubomír Jančařík nedokázal ve 2. kole olympijského turnaje v Tokiu dotáhnout skvěle rozehraný duel s Kazachem Kirillem Gerassimenkem. Prohrál ho 3:4 a s turnajem se rozloučil.

Byla to však oboustranně skvělá podívaná a potvrzení předpokladu, že když proti sobě nastoupí dva vyrovnaní hráči s podobným herním stylem, diváci (bohužel tentokrát pouze u obrazovek) se nudit nebudou.

Český reprezentant proti 46. hráči světového žebříčku začal skvostně. První bod uhrál Gerassimenko až za stavu 0:8. Nutno dodat, že to byl jeho první zápas na turnaji, zatímco Jančařík už hrál v 1. kole. Ovšem způsob, jakým agresivní, a přitom velmi soustředěnou hrou ničil svého soupeře, byl nádherný.

Za stavu 0:2 na sety Kazach předvedl, proč je už několik let členem elitní padesátky světového žebříčku. Postupně si přesnými a tvrdými údery ze střední zóny získal respekt, občas mu pomohlo prasátko, občas chyba českého hráče. Ty v prvních dvou setech Jančařík prakticky nedělal. Gerassimeno srovnal na 2:2, jenže Lubomír Jančařík opět přepnul na ještě vyšší obrátky. „Bylo to opravdu velmi blízko. Herně to bylo dobré, asi těžko mohu k tomu něco říct. Hlavně ten začátek, ten se fakt povedl. On musel něco změnit a povedlo se mu to ve třetím setu, kdy začal hrát jiný servis. Sice ho znám, ale prostě mi tentokrát hodně vadil. Další set jsem byl už zase lepší, jenže on měl neskutečné štěstí. Vytáhl pár míčku snad z pod podlahy, dal nějaká prasátka a set vyhrál. Ale cítil jsem stále, že jsem lepší,“ řekl po zápase Lubomír Jančařík.

Opět se dál tlačil do útoku, skvělým servisem, ale také samozřejmě příjmem a mezihrou svého soupeře totálně odzbrojil. Pátý set vyhrál 11:2 a byl opět blíž k vítězství. V šestém setu za stavu 2:5 si kazašský reprezentant vzal oddechový čas a opět i s pomocí prasátek skóre otočil. O vítězi tak musela rozhodnout sedmá sada.

Do ní vstoupil lépe Gerassimenko, český hráč si za stavu 1:4 vzal také oddechový čas, jenže podobného efektu, jako v případě jeho soupeře, se český hráč nedočkal. Kazach dotáhl zápas do vítězného konce a bude to on, kdo ve třetím kole vyzve o postup do osmifinále na souboj Němce Timo Bolla. „Myslím, že v šestém setu jsem udělal snad jedinou velkou chybu celého zápasu. On měl po oddechovém času zase obrovské štěstí a já jsem ten jeho nástup měl nějak zastavit. Taky jsem ještě měl oddechový čas, bohužel jsem ho nevyužil. To si myslím byla chyba. Herně bylo vše v pořádku, jenže v rozhodujícím setu už jsem byl vyčerpaný. Je to veliká škoda a samozřejmě mě to moc mrzí. Olympiáda je jednou za čtyři roky a já si tuhle tvrdě vybojoval. Ale to je zkrátka sport, uděláš chybu a prohraješ. Já tu chybu asi udělal v šestém setu. Měl jsem ho nějak zastavit,“ dodal Lubomír Jančařík.

Ve druhém kole skončila také Hana Matelová. Pro ni to však bylo její první vystoupení na olympijském turnaji. Přípravu měla podobně komplikovanou, jako její reprezentační kolega. Navíc proti ní nastoupila už rozehraná Thajka Orawan Paranangová, která je na žebříčku jen o sedmatřicet míst, níž než česká reprezentantka.

Matelová vstoupila do zápasu dobře a vyhrála v koncovce první set. O další dva následující ovšem přišla. Nekonalo se žádné vyklízení pozic, naopak, česká hráčka vstoupila do čtvrté sady opět lépe a dotáhla ji do vítězného konce. Vyrovnaný souboj ovšem pro sebe přece jen nakonec získala Paranangová. V šestém setu sice málem ztratila slibné vedení 9:4, když Hana Matelová snížila až na 8:9, ale pak si koncovku Thajka pohlídala. Ve 3. kole tak bude moci vyzvat domácí reprezentantku Katsumi Išikavovou.

Olympijské hry, Tokio 2021

Výsledky českých hráčů a hráček

Dvouhra mužů, 2. kolo: Kirill Gerassimenko (Kaz.) – Lubomír JANČARÍK 4:3 (-3,-6,7,8,-2,9,11).

Dvouhra žen, 2. kolo: Orawan Paranangová (Thajsko) – Hana MATELOVÁ 4:2 (-9,5,6,-9,8,8).