Lubomír Jančařík bojuje dál o letenku do Tokia

Fantastickým způsobem otočil český hráč duel se Španělem Roblesem a je v semifinále

Český reprezentant Lubomír Jančařík postoupil na světové olympijské kvalifikaci v katarském Dauhá už do semifinále své skupiny. Povedl se mu fantastický obrat v duelu se Španělem Alvarem Roblesem, kdy prohrával 0:2 a 5:9 ve třetím setu.

Dál tak pokračuje v cestě za vysněnou letenkou na olympijský turnaj. Tu si v první fázi kvalifikace zajistí vítězové každé ze tří skupin, ve druhé pak vítěz samostatného miniturnaje, kterého se zúčastní poražení finalisté první fáze a také poražení semifinalisté. Jančařík má tedy jistotu, že se v Dauhá představí nejen dnes odpoledne, ale také i zítra. To budou na programu finále první fáze a začne také fáze druhá.

Souboj s vicemistrem světa ve čtyřhře a aktuálně 63. hráčem světa nezačal Jančařík vůbec dobře. Robles byl jistější ve výměnách, skvěle využíval výhody leváka a až nečekaně snadno získal úvodní dva sety. „On v úvodu vůbec nedělal chyby. To bylo neuvěřitelné. Hledal jsem neustále cestu, jak se s tím srovnal, ale nefungovalo nic,“ řekl k úvodní fázi zápasu český reprezentant.

Ve třetím setu už prohrával 5:9 a byl, sportovní terminologií řečeno, zralý „na ručník“. Jenže nakonec přece jen svitla naděje. Lubomír Jančařík našel recept a dostal se do koncovky. Odvrátil za stavu 8:10 dva setboly a pak udržel pevnější nervy. Set vyhrál 15:13 a byl zpět v zápase. „Věděl jsem, že musím bojovat a něco vymyslet. Začal jsem hrát více bekhendový servis a snažil jsem se ho zaskočit aktivní hrou. Nezústával jen v dlouhých výměnách, kde mě přehrával. Můj systém zůstal stejný, jen jsem výrazně zrychlil a hrál víc na riziko. Tohle zafungovalo.“

V dalším setu českému hráči pomohlo několik prasátek a vyrovnal stav utkání. V dalším dějství prohrával 4:6, otočil na 7:6 a poprvé v zápase to vypadalo, že by mohl soupeře porazit. Španěl si vzal oddechový čas, jenže ani to proti rozjetému Jančaříkovi nestačilo. Český reprezentant nepolevil v koncentraci a po šesti setech se radoval z postupu. „Stále nechápu, jak jsem ho mohl porazit. Je to neuvěřitelné. Mám obrovskou radost, že jsem zůstal dál v boji o olympiádu a teď je už možné úplně všechno,“ řekl i směrem k dalšímu souboji, který ho čeká. Světová patnáctka Angličan Liam Pitchford totiž rozhodně není soupeř, se kterým by nemohl Jančařík svést vyrovnaný souboj.

Světová olympijská kvalifikace, Dauhá

Výsledky českých hráčů a hráček

Dvouhra mužů, 3. kolo: Lubomír JANČAŘÍK – Alvaro Robles (Šp.) 4:2 (-4,-4,13,8,10,10).