MČR Brno 2012: finále Vráblík – Košťál a Vacenovská – Štrbíková

Ve finále dvouhry na 20. mistrovství České republiky v Brně se střetnou Jiří Vráblík (Lokomotiva Vršovice Aquecon) a Radek Košťál (Sokol Králův Dvůr) a Iveta Vecenovská (Linec AG Froschberg) a Renáta Štrbíková (KTS Zamek Tarnobrzeg). První titul získali Jan Urbánek a Kateřina Pěnkavová ve smíšené čtyřhře. Ve finále porazili pár Antonín Schwarzer – Martina Smištíková 3:1 a potřetí za sebou získali zlato. Zlaté medaile patří rovněž párům Tomáš Konečný – Tomáš Tregler a Dana Hadačová – Kateřina Pěnkavová. Zatímco Konečný s Treglerem překazili obhajobu dvojici Michal Obešlo – Petr Kaucký (3:1), tak vítězky dámské čtyřhry jsou mistryněmi republiky již potřetí za sebou a dvojici Hana Matelová – Aneta Kučerová porazily 3:0.

Obě semifinále mužů přinesla sedmisetové bitvy. Vráblík v utkání vynikající úrovně porazil 4:3 Lubomíra Jančaříka (Sokol Králův Dvůr) a Košťál stejným výsledkem Martina Olejníka (GKS Gorzowia Gorzów).

Pro 28letého Vráblíka je to první finále mužů dvouhry na mistrovství republiky. Dosud byl dvakrát bronzový, naposledy v Rakovníku 2009. Jeho finálový soupeř Košťál (38 let) má s účastí v závěru domácího šampionátu větší zkušenosti. Je dvojnásobným držitelem zlata z let 2005 (Plzeň) a 2008 (Hodonín). Nechme mluvit vítěze Jirku Vráblíka po utkání: „Bylo to strašně těžké. Luboš si věří, je vidět, že má natrénováno. Hrál výborně, stále mě tlačil, musel jsem neustále dotahovat. Celý zápas jsem byl pod tlakem a navíc špatně přijímal. V posledním setu jsem se do toho zakousnul a snažil to vybojovat. V koncovce rozhodovaly nervy a ty jsem měl asi lepší. V závěru sedmé sady jsem byl překvapen, jak Luboš špatně přijímal, přitom na začátku neměl problémy s mým servisem. Když jsem měl mečbol, tak už jsem si věřil a dal jsem do míčku úplně maximum.“ V posledním setu vedl Vráblík 4:1 a na otočce 5:2, později 9:6, ale Jančařík srovnal na 9:9. Kritickým momentem bylo riskantní rozehrání Vráblíkova podání, které dal za stůl. Předtím totiž přijímal pasívně z forhendu a několikrát balónek vysoko nahrál.

V menším tempu se odehrával duel mezi Košťálem a o dva roky starším, 40letým Olejníkem. Košťál vedl 3:1 na sety, potom ještě 3:2 a 6:1. Ovšem od této chvíle nedal míček! Do sedmého setu vstoupil lépe Olejník (2:0), potom už šel do vedení Košťál (6:4, ale 6:6), další míčky patřily pouze stolnímu tenistovi Králova Dvora. Po zápase Radek říkal: „S Martinem se dobře známe. Věděl jsem, že chce využít šanci vyhrát celé mistrovství, protože dvakrát byl blízko. Byl to zápas tak trochu nahoru a dolů, jednou jsem měl navrch já, potom zase to spustil Martin, hlavně za stavu 6:1 pro mě v šestém setu. V prvních třech setech jsem měl neskutečné štěstí, dával jsem prasátka, kanty na stůl. Nemyslím si, že jsme hráli nějaký dobrý pingpong. Lítalo nám to pomalu.“

Semifinále Štrbíková – Pěnkavová se odehrálo velmi rychle. Ze strany vítězky, 33leté Štrbíkové to byl skvělý taktický a herní výkon a soupeřka na ní uhrála v průběhu čtyř setů pouhých 23 míčů oproti 44. Štrbíková: „Vím, co mám na Kačku hrát a to mně vycházelo. Také si na mě nevěří, protože mě ještě nikdy neporazila na turnaji. A když prohrávala hladce 0:2, tak to bylo vidět. Byla jsem soustředěnější a taktičtější. Nehrála jsem pasívně a tak daleko od stolu.“

Drama zažili diváci v druhém semifinále. Hadačová vedla 2:0 na sety a mohlo to být i 3:0. Jenže 25letá Vacenovská, obhájkyně titulu, stáhla náskok soupeřky a set vydřela. Naopak v pátém setu neproměnila setbol. V sedmém již vedla 8:3, ale Hadačová rychlou hrou na hranici rizika srovnala na 8:8 a později měla v koncovce dva mečboly. Vacenovská proměnila až čtvrtý mečbol a vyhrála sadu 16:14. Hadačová: „V koncovce při mých mečbolech to bylo o tom, že jsem špatně přijímala a dostala se pod tlak.“ Vítězka viděla zápas takto: „Myslím si, že to byl jeden z nejlepších zápasů, co jsme kdy s Danou odehrály. Hrála dobře, já jsem byla na začátku taková ztuhlá a kazila jsem i svoje výměny. Pak se to otočilo, Dana zřejmě znejistěla. Ale za stavu 2:2 jsem vedla 7:3 a sama si set prohrála, protože jsem to uspěchala. V sedmém setu jsem opět zbytečně začala po vedení 8:3 hrát úplně něco jiného, než na Danu platí a co nemám dělat. V koncovce potom rozhodují úplné maličkosti. Stejně jako jsem vyhrála já, mohla vyhrát ona. Takže si nemyslím, že bych dneska byla nějak lepší. Měla jsem i hodně štěstí na prasátka. Také poslední balónek jsem zahrála tak trochu hranou.“

Semifinále dvouhry mužů
Jančařík – Vráblík 3:4 (8,-9,2,-14,-6,8,-9), Košťál – Olejník 4:3 (9,-10,4,10,-7,-6,6)

Semifinále dvouhry žen
Vacenovská – Hadačová 4:3 (-9,-8,8,4,-11,9,14), Štrbíková – Pěnkavová 4:0 (4,5,7,7)