Družstvo českých kadetů je ve čtvrtfinále! Rozhodla o tom dramatická, více než dvouhodinová bitva, v níž jsme porazili favorizované Němce 3:2. V zítřejším utkání od 11.00 hodin s Dány se ve Schwechatu tak bude hrát o medaili. Přiznejme si upřímně, po těžkém postupu kadetů do osmifinále na poslední barážový pokus tento velký úspěch čekal málokdo.
Tento zápas ukázal, že v play off už je možné všechno. Což dokázali mj. také Rakušané, kteří vyřadili velké adepty na medaili Švédy. Ale zpět k našim. Tak předně: Tomáš Polanský splnil očekávání a byl tentokrát lídrem týmu. Udělal dva body! Nejprve v první dvouhře jasně předčil německou jedničku Nilse Hohmeiera, jehož postavil trenér Klaus Schmittinger na dvojku. Jeho taktický tah mu však nevyšel. Tomáš hrál skvěle, jeho bekhendové halfvoleje dělali soupeři nepřekonatelné potíže a stejně tak forhendové spiny ven ze stolu. Polanský se nenechal vůbec odtlačit od stolu a rychlou hrou nad deskou dostával mladého Němce stále do defenzívy. Jen s výjimkou třetího setu, ale to byl spíše takový jeho time out. V druhé dvouhře nestačil Stanislav Kučera na levorukého topspináře Leonarda Süsse, ale jeho hlavní úkol měl teprve přijít.
Hlavu jsme však svěsili po deblu. Polanský s Němečkem prohráli ve čtyřech setech s Kleinem a Hohmeierem. Jenže tomu tak nemuselo být. Škoda neproměněných setbolů ve čtvrté sadě a také benevolentního rozhodování rakouských sudí, neboť servisy obou Němců byly neregulérní nebo někdy na hranici. Ale prohrávali jsme 1:2 a šli dále do boje. Polanský se Süssem už „tekl“ 0:2 na sety. Na domluvu trenéra Pěnkavy změnil taktiku: více hrál nakrátko, u stolu a najednou se začal výsledek dostavovat. Klíčový moment nastal ve čtvrtém setu za stavu 9:9. Schmittinger si vzal time out, ale nic to jeho svěřenci nepomohlo. Dva Tomášovy body vyrovnaly stav a v páté sadě už kraloval ústecký stolní tenista. Jeho soupeř se dostal do tak hluboké pasivity, že rezignoval. Vyrovnáno 2:2.
Na stůl šel Kučera a viditelně nervózní Hohmeier. První tři míčky patřily našemu reprezentantovi, ale pak už následovala šňůra bodů Němce. Recept na úspěch však vedl přes trpělivou obranu, „hoblování“ až do chvíle, kdy Hohmeier zkazil. Pokud Standa někdy začal nahazovat nebo zbytečně přecházet forhendem, tak bodoval protivník. Bylo třeba, aby dodržel jasnou taktiku. Udržet se na „uzdě“, nic nevymýšlet a sbírat bod po bodu. Až nasbíral tři sety za sebou a možná v prvním okamžiku po utkání nevěřil, co dokázal.
Trenér Luboš Pěnkava: „Loni v Kazani jsme s Němci prohráli 2:3 ve finále. Takže jsme jim porážku tady odvedli, i když teprve mezi šestnácti. Je to přesto velký úspěch. Hlavně jsem rád, že se Tomáš vžil do role jedničky. O celém zápase rozhodlo, že se Süssem otočil stav 0:2. Tím, že Němci schovali Hohmeiera na dvojku, asi tušili, že by mohl mít problémy s obranou Standy Kučery a pokud možno aby se na něj vůbec nedostal. To se jim však nepodařilo. Ve čtyřhře hrály svou roli menší zkušenosti Jakuba Němečka. Chce to nebát se proti takovým soupeřům a hrát na hraně rizika. Předpokládal jsem, že jeden z Němců nebude umět do obrany, proto jsem postavil místo Němečka Kučeru… My jsme sice naposledy s našimi příštími soupeři Dány prohráli, ale na Evropě jsou šance padesát na padesát. Pokud bude Polanský hrát jako dneska a kluci se přidají, tak věřím v úspěch.“
Osmifinále
Česko – Německo 3:2. Polanský – Hohmeier 3:1 (8,4,-5,6), Kučera – Süss 0:3 (-10,-5,-10), čtyřhra Polanský, Němeček – Klein, Hohmeier 1:3 (-11,8,-7,-14), Polanský – Süss 3:2 (-7,-8,6,9,5), Kučera – Hohmeier 3:1 (-4,9,8,7)
Kompletní výsledky na http://www.ettu.org/2012eyc/
Standa Kučera v radostném objetí s trenérem Lubošem Pěnkavou po vítězství nad Němci a postupu do čtvrtfinále. Vpravo plačící Němec Hohmeier.