"Říct nám před šesti lety, že budeme dělat turnaj světové úrovně, asi bychom se zasmáli,"přiznává Milan Kurka
Už od roku 2009 mají možnost fanoušci v Hodoníně a okolí sledovat v akci mladé talenty stolního tenisu. Po dvou letech pořádání turnaje Cadet open pod hlavičkou ETTU se od roku 2011 koná na jihu Moravy podnik seriálu ITTF Junior Circuit pod názvem Czech Junior & Cadet Open. Na ten letošní přijelo opět tři sta hráčů a hráček z celého světa, což člena výkonného výboru spolupořádajícího SKST Hodonín Milana Kurku pochopitelně těší.
Jak složité je pořádat každoročně akci takového rozsahu?
Je to pochopitelně složité, ale zvládnutelné. Máme dostatečnou kapacitu sportovišť, tedy naší haly, která je velmi efektivně propojena s malou halou a vlastně i jídelnou. Ubytovacích kapacit je v Hodoníně dostatek i pro větší akci, takže ani v tomto směru problém není.
Kolik lidí se o organizaci turnaje stará?
V době konání akce je to přibližně padesát lidí, ale na samotné přípravě nás pracuje přibližně dvacet. Máme minimum externích spolupracovníků, protože náš klub má přes sto dvacet členů. Ale na jednu důležitou osobu, která není členem klubu, nesmím zapomenout. Ředitelkou turnaje je Andrea Botková, která nám hodně pomáhá s organizací. Především díky ní už před několika lety začali na turnaj jezdit hráči a hráčky z Asie, a to dodalo našemu turnaji obrovskou prestiž.
Jste tedy s účastí na letošním ročníku spokojeni?
Abych řekl pravdu, už tři roky musí competition manager turnaje trochu redukovat přihlášky, protože jich chodí stále víc a víc. Je jen jeho věc, kolik hráčů a hráček nakonec pustí do soutěže. Měli jsme ročníky, kdy jich startovalo tři sta třicet, letos je jich tři sta. To je z mého pohledu optimální. Nechybí mezi nimi hráči a hráčky z Japonska, Koreji, ale také z Německa nebo Ruska. Vlastně s výjimkou Číny, která na podobné turnaje prakticky nejezdí, už jsme v Hodoníně měli hráče všech stolnětenisových velmocí. I to nás moc těší.
A není bez zajímavosti, že řada účastníků i vítězů turnaje v Hodoníně už dobývá velké turnaje mezi seniory. Jako například vicemistr Evropy Francouz Simon Gauzy. Vzpomenete si na další?
Jistě, například Brazilec Hugo Calderano, Rumunka Bernadette Szocsová, Francouzka Marie Migotová, Ruska Jana Noskovová nebo Japonka Rira Ishikawová, která má stříbro z londýnské olympiády. A z těch mladších je to Slovinec Darko Jorgič a dvě největší české naděje Tomáš Polanský se Zdenou Blaškovu. Těch jmen je opravdu hodně.
Jaké jsou vaše plány a cíle do dalších let?
My jsme především rádi, že se nám podařilo pevně usadit mezi turnaji kategorie Premium Events, kterých je letos sedm. Určitě bychom si troufli i na nejprestižnější kategorii Golden Series Events, ale to by musela mít podobný zájem i česká asociace. A dostat do Česka takový turnaj by nebylo vůbec jednoduché. V současnosti nás těší zájem a významná podpora města a kraje, máme radost z toho, že pomáháme nejen mladým českým hráčům a hráčkám, ale zlepšujeme obraz českého stolního tenisu jako celku. Říct nám před šesti lety, že budeme pořádat turnaj této kategorie, asi bychom se zasmáli. Přitom v roce 2013 byla tato akce vyhlášena jako nejvýznamnější sportovní akce v Jihomoravském kraji. Předčili jsme tehdy dokonce slavnou motoristickou Grand Prix v Brně.