Minikadetky stříbrné na turnaji v Rintelnu

Lucie Juchelková, Veronika Poláková a Vendula Šichanová na stupních vítězů

Ve dnech 20. – 22. září 2019 se v německém Rintelnu uskutečnil 33. ročník mezinárodního turnaje mládeže TTVN Grand Prix 2019. Turnaj je určen pro hráče a hráčky ročníků 2006 a mladší, na turnaji se hrají soutěže jednotlivců i soutěže družstev- Stejně jako v loňském roce byl zařazen spolu s turnaji v Minsku a v Bratislavě do seriálu turnajů International Minicadet Ligue. V letošním roce se turnaje zúčastnilo dvanáct družstev ze sedmi zemí a pěti německých regionálních výběrů.

Na turnaj bylo nominováno šesti hráčů, kteří se podobně jako v uplynulých letech zúčastnili přípravného kempu v německém Hannoveru. Nominováni byli tito hráči a hráčky: Lucie Juchelková, Veronika Poláková, Vendula Šichanová, Petr Hodina, Martin Slaný a David Sochor.

Soustředění probíhalo od úterý do čtvrtka. Ve vedení tréninků se střídali trenéři regionálního centra Niedersachsenu Nebojsa Stevanov, Oliver Stamler a Monika Pietkiewiczová spolu s trenéry naší výpravy Martinem Bajgerem a Martinem Linertem a trenéry výprav Běloruska, Dánka, Lucemburska a Slovenska. V pátek ráno jsme se přemístili do Rintelnu, kde byl dopoledne zahájen turnaj soutěží družstev.

Na turnaji se hrála soutěž tříčlenných družstev, a to nejprve ve čtyřech tříčlenných skupinách s následnou dohrávkou o konečné umístění. Dále se hrála soutěž jednotlivců, která byla zahájena v šesti skupinách po šesti hráčích, ze kterých se postupovalo do dalších šestičlenných skupin, po nichž se opět dohrávalo o konečné umístění. Na účastníky turnaje tak čekalo ve 2,5 dnech minimálně patnáct, u některých až devatenáct náročných zápasů s kvalitními soupeři. Výsledky jednotlivých hráčů jsou bodově ohodnoceny,  sečteny a je vyhlášeno i umístění jednotlivých výprav.

V soutěži družstev naši chlapci obsadili velmi pěkné 5. místo, když prohráli pouze v základní skupině s pozdějšími vítězi s výběrem Bavorska 2:3. Výborného výsledku dosáhla naše děvčata. Vyhrála základní skupinu díky lepšímu poměru setů, když porazila v úvodním utkání družstvo Baden-Württemberg 3:2 a stejným poměrem prohrála s favorizovaným výběrem Hesenska. Klíčové bylo vítězství Veroniky Polákové nad Brendou Rühmkorffovou, později bronzovou v soutěži jednotlivců.

V semifinále holky celkem jednoznačně porazily 3:0 družstvo Bavorska.  Ve finále již bohužel nestačily na výběr Německa, který startoval pod vedením našeho bývalého úspěšného reprezentanta Jaroslava Kunze a prohrály 0:3. Vendula Šichanová nejprve prohrála s pozdější vítězkou turnaje jednotlivců Magdalenou Hübgenovou, se kterou se již utkala v srpnu na Eurominichamps, kdy prohrála 10:12 v pátém setu. Tentokrát Vendy působila příliš zakřiknutě a prohrála 0:3. Ve druhé dvouhře Veronika Poláková svedla další souboj s Faustýnou Stefanskou (finalistka soutěže jednotlivců a 9. hráčka na turnaji Eurominichamps). Zápas byl plný zvratů, Verča prohrála první set v koncovce, ve druhém setu prohrávala 0:5, srovnala na 5:5, prohrála 6:11, ve třetím setu vedla 5:0 a nakonec prohrála opět v koncovce. Šanci na získání bodu pro naše družstvo měla Lucie Juchelková v souboji se Siennou Steltingovou. Lucka vedla 2:1 na sety a 3:0, po time outu soupeřka zvrátila průběh setu a srovnala na 2:2. V rozhodující sadě vedla Lucka 7:5, bohužel soupeřka opět zvrátila průběh setu a po výsledku 7:11 vybojovala vítězství pro družstvo Německa. Přes porážku ve finále vybojovaly holky výborné druhé místo.

V soutěžích jednotlivců se našim hráčům nedařilo v základních skupinách. Nejblíže do bojů o 1. – 12. místo měl David Sochor, který v přímém souboji o postup s později čtvrtým Holanďanem Ivanem Kahnem vedl 2:1 a 10:6, bohužel set nakonec prohrál a jelikož v bojích o 13. – 24. místo nepoznal přemožitele, obsadil konečné 13. místo. Petr Hodina sehrál ve skupině několik vyrovnaných zápasů, ale bohužel nakonec obsadil 5. místo ve skupině. V bojích o 25. – 36. místo rovněž nenašel přemožitele a obsadil 25. místo. Martin Slaný obsadil v základní skupině 5. místo, v dalších bojích prohrál pouze jeden zápas a obsadil 27. místo.

V soutěžích děvčat byla nejblíže k postupu Vendula Šichanová, která v základní skupině prohrála s později čtvrtou Melanií Merkovou z Badenska-Würtemberska 9:11 v pátém setu. V bojích o 13. – 24. místo opět vyhrála všechny své zápasy a obsadila 13. místo. Veronice Polákové se nepodařil vstup do skupiny, kdy prohrála tři zápasy a jelikož v dalším průběhu již neprohrála, skončila též na 13. místě. Na Lucku Juchelkovou na závěr turnaje dolehla tíha tohoto kvalitního a náročného turnaje a obsadila 21. místo, přestože v soutěži družstev prohrála na pozici třetí hráčky pouze ve finále (viz. výše) a v základní skupině obsadila třetí místo.

Naše družstvo se v celkovém hodnocení výprav tentokrát umístilo na 7. místě.

Kompletní výsledky naleznete na adrese:

Turnaj byl letos opět slušně obsazen. Kromě hráčů z Běloruska, Slovenska, Dánska, Lucemburska a Nizozemí se letos zúčastnilo množství hráčů a hráček ze širší německé špičky ročníků 2006 – 2008.

Vystoupení našeho družstva bylo celkem dobré, v soutěžích družstev podávali naši hráči a hráčky velmi dobré výkony, v soutěžích jednotlivců jim chybělo více štěstí a zkušeností v koncovkách rozhodujících zápasů. Jsme rádi, že naše mladé naděje měli možnost zúčastnit se této akce a doufáme, že zkušenosti získané v průběhu kempu i turnaje budou motivací do dalšího tréninku.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem našim hráčům a hráčkám za vzornou reprezentaci ČR a mému kolegovi Martinovi Bajgerovi za úspěšné zvládnutí náročného programu.