Mistr světa vrátil světové jedničce úder

Číňan Ma Long nedal Fan Zhendongovi ve finále ITTF Finals příliš mnoho šancí

V čínském Zhengzhou skončil letošní turnaj 2020 ITTF Finals. Turnaj, který je každoročně vyvrcholením celoročního seriálu World Tour, na který se kvalifikují nejlepší hráči a hráčky na základě výsledků na jednotlivých turnajích. Letošní ročník byl v tomto směru atypický, protože kvůli pandemii byla drtivá většina turnajů zrušena.

Finále tak bylo určeno pro nejlepší hráče a hráčky podle světového žebříčku a fanoušci, kteří celý turnaj sledovali, si bezesporu přišli na své. Mohli sledovat špičkový stolní tenis v podání největších hvězd tohoto sportu. Z vítězství se radovali podle očekávání Číňané. Dvouhru žen vyhrála světová jednička Chen Meng, dvouhru mužů pak zkušený Ma Long.

V soutěži žen Chen Meng prodloužila svoji letošní neporazitelnost. Vyhrála před koronavirovou přestávkou turnaje ITTF World Tour Platinum v Německu i Kataru, přemožitelku nenašla ani na nedávném Světovém poháru a pro vítězný pohár si došla i tentokrát.

Finálový souboj s krajankou Wang Manyu nebyl vůbec snadný a klíčem k vítězství byla koncovka třetího setu. Tu Chen Meng vyhrála 14:12 a ve zbývajících dvou setech už byla lepší. „Byla to velmi dlouhá přestávka a já jsem opravdu moc šťastná, že můžeme opět hrát. Moc bych chtěla poděkovat čínskému svazu a také vedení ITTF za tento restart, mám obrovskou radost, že se mi podařilo opět turnaj ITTF Finals vyhrát a věřím, že se mi bude dařit i na exhibici v Macau příští týden,“ řekla po svém triumfu čínská reprezentantka. Podnik ITTF Finals vyhrála počtvrté za sebou a počtem vítězství se vyrovnala své krajance Zhang Yining.

Závěr skvělého turnaje obstarala dvouhra mužů, ve které se proti sobě postavili Fan Zhendong a Ma Long. Dva hráči, kteří přesně před týdnem usilovali o vítězství na Světovém poháru. Ve Weihai zvítězil po sedmisetové bitvě mladší Fan Zhendong, tentokrát mu však mistr světa Ma Long porážku vrátil.

Začal výborně, vyhrál dva úvodní sety a v tom třetím odvracel setbol. Další vyhraná koncovka ho povzbudila natolik, že i přes ztrátu jednoho setu zápas dotáhl do vítězného konce. Turnaj ITTF Finals tak vyhrál už pošesté a přerušil sérii tří porážek ze vzájemných soubojů s Fan Zhendongem. „Je to vždy těžké porazit tak skvělého hráče, jakým je Fan Zhendong. Zápasy jsou vyrovnané, pod obrovským tlakem a rozhodují maličkosti. Jsem rád, že se mi to dnes povedlo a jsem velmi šťastný ze šestého prvenství na tomto turnaji,“ řekl úřadující olympijský šampion a mistr světa.