Z několika zdrojů jsem byl informován o špatném modelu a přípravě M-ČR jednotlivců mládeže, na internetu je i zaručená informace kdo vše zavinil i co jsem prohlásil. Považuji proto za potřebné, abych se k této situaci vyjádřil, i když raději diskutuji na osobních setkáních, jakými byla například nedávná porada se zástupci KSST nebo červencový aktiv ligových družstev.
Abychom měli ucelený přehled o M-ČR a hlavně účasti na něm, je vhodné ohlédnout se zpět. Okolo roku 1980 až 1990, kdy byla velká podpora sportování mládeže, v činnosti byla tréninková střediska mládeže a „Přebory ČR“ hrála silná generace našich současných úspěšných třicátníků, hrálo tyto soutěže 64 chlapců a 32 dívek. O několik roků později (v té době byl předsedou KM dr.Botek), byl počet chlapců snížen na 48. Zdůvodněno to bylo fakty, že i mezi 48 jsou všichni naši nejlepší, soutěž bude vyrovnanější, kvalitnější, nemáme tolik špičkových hráčů. Ti co se neprobojují mají dostatek herních příležitostí na seriálu bodovacích turnajů. Souhlasím, hráči i oddíly si vážili své účasti a nemalý díl při rozhodování sehrály i náklady.
Tak probíhaly bez větších problémů přebory, později přejmenované na mistrovství až do roku 2003, kdy nové vedení KM (předseda KM ing.Petříček) prosadilo změnu a místo 48 + 32 byla účast podstatně navýšena, ve všech kategoriích (dorost, st.žactvo, ml.žactvo) ve dvoustupňové soutěži hrálo vždy 80 chlapců a 56 dívek.
Nyní někdo poukazuje, že při novém systému (sníženo na 64+48) budou nevyrovnané zápasy a sportovní úroveň bude nižší. Já myslím, že nižší úroveň začala navýšením ze 48 na 80.
K určení nového počtu účastníků 64+48 došlo po vyhodnocení dvou posledních MČR, kdy jsme dostali kritické připomínky na loňský model soutěže. Nevhodné se ukázalo soutěžení ve dvou stupních a to pro obě skupiny – ti co nepostoupili do 2.stupně nemohli hrát čtyřhry, nedostali asociací hrazené stravování, museli si sami platit nocleh. A to k zařazení přímo do 2.stupně jim stačilo třeba jen pár bodíků v BTM a tím zlepšení o nějaké místo v nasazovacím žebříčku.
Spokojeni ale nebyli ani ti, co byli přímo zařazeni do 2.stupně a to zejména v případě, že svůj úvodní zápas prohráli. Pak byl na vině špatný systém, kdy jejich soupeř byl již rozehraný a zvyklý na hrací podmínky.
Připraven je proto systém, který by měl uvedené nedostatky odstranit (i když nevylučuji, že se mohou objevit nové)
všichni účastníci budou hrát dvouhry od počátečních skupin,
všichni účastníci budou mít právo hrát čtyřhry,
nikdo nebude finančně zvýhodňován pouhou účastí.
Rozpočet ČAST na r. 2005 nebyl dosud schvalován, nemohu proto zodpovědně napsat, že budou mít účastníci placeno vše jako tomu je na MČR dospělých, já bych však vždy upřednostnil úplné hrazení účasti na MČR mládeže.
Poukazováno bylo i na další nevýhody loňského modelu soutěže (umělé vytváření nesehraných čtyřher z hráčů kteří postoupili do 2.stupně – nerovnoměrnost postupu mezi 32, kdy chlapci postupovali ze skupin po 1, dívky po 2 – nevhodné čekání a náklady v případě, že jednomu vedoucímu postoupil hráč do 2. stupně, hrál další dvouhry a čtyřhry a další hráči již byli vyřazeni).
Chci být ale spravedlivý a vidět i přednosti. V řadě případů to bylo pro hráče první seznámení s velkou soutěží. Dosud se nesetkali se zápasy, kdy jim delegovaný rozhodčí počítal u stolu. I na tuto atmosféru si i přední hráči museli někdy začít zvykat. Řada z účastníků hrála prvně podle časového plánu, prvně byli na soutěži která byla zahajována nástupem a státní hymnou a k tomu téměř vždy výborné hrací podmínky a organizace. Toto pochopitelně přeji co největšímu okruhu našich mladých hráčů. Snad letošní snížený počet na 64+48 některé hráče či jejich rodiče neodradí.
K novému modelu nepřistoupil VV ČAST unáhleně a bez předchozího jednání. Soutěže 2003/04 byly vyhodnoceny v STK a závěry k mládeži byly projednány na poradě „větve“ VV ČAST pro výkonnostní sport s předsedou KM. Vše bylo zpracováno i písemně a předem zasláno členům VV ČAST, kteří materiál doplnili a na schůzi 7.6.2004 jednomyslně schválili.
Oddílům, KSST, členům komisí i všem dalším činovníkům byl nový model soutěže oznámen v „Oběžníku STK“ a „Hodnocení“ dne 8.6.2004. Je mi divné, že až nyní se rozběhla diskuse k dávno známému stavu. Nechce se mi věřit, že by to bylo neuspokojivým pořadím některých hráčů v pořadí BTM a tím očekávanému horšímu umístění na nasazovacím žebříčku, podle kterého bude určováno právo přímé účasti na MČR. Jinak si ale bouři po období klidu neumím vysvětlit.
Rozepisovat bych se mohl i k dalším bodům ohledně MČR. Účast hráčů z krajů (i v době nejmenší účasti 48+32 měl každý kraj alespoň 2+1, nyní bude 64+48 z krajů 2+2). Postupovost v našich soutěžích je dána předpisy v soutěžním řádu. Nebo názor STK na rovnoměrnost postupu z krajů – ano rovnoměrně není dobré, diferencovat podle výkonnosti, ale z podstatně větší části účastníků MČR (přímá účast pouze reprezentanti). Ale současně akceptujeme systém BTM, jejich váhu pro nasazovací žebříček a význam pro naši mládež. Výsledkem jednání je model připravený pro MČR v letošní sezóně. Ukáže-li se na něm něco špatného a dokážeme-li vymyslet lepší, tak to změňme. Ale jednáním předem, ne napadáním na webu nebo e-mailovými zprávami. Bude konference, aktiv oddílů, jsou i další setkání kdy je vhodné své názory přednést.
Omlouvám se, že na webu, v diskusním fóru, v debatě, lampárnách apod. nediskutuji a mé podobné vystoupení na webových stránkách je spíše ojedinělé. Mými úkoly v ČAST jsem plně vytížen a raději Vám třeba častěji aktualizuji stránky na teletextu TV Nova.
Byl bych nerad, aby si z tohoto článku někdo vyňal nějakou větu a rozebíral ji dalšími argumenty. Počítat ale musím i s touto možností, možná že někdo na další „plodnou“ diskusi již čeká.
Nakonec ještě jednu zatím nepublikovanou zprávičku. Snažili jsme se k soutěžím a hlavně MČR mládeže získat co nejvíce názorů od rodičů, vedoucích, trenérů z malých oddílů i trenérů nejpřednějších. Při MČR st.žactva 29-30.5.2004 v Hustopečích jsme připravili jednoduchý dotazník – anketu. Připraveno bylo 150 lístků s pár otázkami, které mohly být vodítkem při rozhodování o formě MČR. Na tomto anketním lístku formátu A5 stačilo zaškrtnout několik údajů (možno bylo psát i jiné připomínky), tyto formuláře byly předávány rozhodčími při prezentaci, kam musel každý vedoucí. A výsledek ankety – zpět (opět ke stolku rozhodčích) jsme dostali 3 odpovědi s rozdílnými myšlenkami.
Zdravím všechny příznivce i odpůrce, hlavní je pro mne zapojení co největšího počtu zájemců do našich řad.
Václav Drozda, místopředseda ČAST