Mistrovství republiky staršího žactva: tituly pro Blaškovou a Valentu

Nejúspěšnější byla v Mostě Zdena Blašková - ovládla dvouhru, čtyřhru i smíšenou čtyřhru

V mostecké hale dnes vyvrcholilo mistrovství České republiky staršího žactva. Nedělní blok zápasů odstartovaly semifinále čtyřhry obou kategorií.
Účast ve finále si vybojovali Jan Valenta a Matěj Siwiec, který si v den svých narozenin spravil chuť po sobotním nezdaru ve dvouhře. Filip Vybíral a Michal Blinka sice vyhráli první set, poté však za stolem úřadoval nejvýše nasazený pár. Druhou finálovou dvojici tvoří Radek Skála a František Onderka. Svým soupeřům Petrovi Olejníkovi a Radimu Bakovi nepovolili uhrát ani set a zaslouženě zvítězili.

Mezi dívkami si vítězství v semifinále připsaly Gabriela Štěpánová a Tereza Pytlíková. Kromě druhého setu, který na svou stranu získal pár Linda Záděrová, Anna Stránská, diktoval tempo havířovsko-vlašimský tým. Zdena Blašková a Eliška Šedová také ztratily jeden set, nicméně vítězství nad královehradeckou dvojicí Martina Nováková, Tereza Jirásková si pohlídaly.

Po nich se za stůl proti sobě postavili účastníci semifinále smíšené čtyřhry. Tomáš Martinko a Zdena Blašková včera neprohrál ani set a v zavedeném trendu pokračovali také proti překvapivým semifinalistům Janovi Mokrejšovi a Tereze Jiráskové. Na druhém stole se hrál podstatně vyrovnanější zápas. Dramatický poslední set nakonec vyhráli brněnští Radek Skála a Linda Záděrová. Matěj Siwiec a Gabriela Štěpánová promarnili vedení 2:0 a do finále nepostupují.

Další boje rozhodly o semifinalistech dvouhry. Zápas mezi Zdenou Blaškovou a Anetou Bošinovou byl první tři sety vyrovnaný. Vlašimská hračka dokonce snížila na 2:1, ale poté již Blašková nepřipustila komplikace a jasně ovládla zbylé dva sety. Do druhého čtvrtfinále vstoupila lépe Niamh Štricová. Hračka STC Slaný si vypracovala vedení 2:0, její soupeřka Martina Nováková však dokázal srovnat. Další sady zvládla lépe Štricová a v semifinále se utká se Zdenou Blaškovou. První dva sety v souboji Terezy Pytlíkové a Terezy Jiráskové skončily poměrem 11:9 ve prospěch vlašimské hračky. Jirásková ovšem nesložila zbraně a vyrovnala průběh utkání na 2:2. Za stavu 3:2 pro Pytlíkovou nastal opět zvrat a z vítězství se nakonec radovala Jirásková z Hradce Králové. V posledním čtvrtfinálovém střetnutí si Gabriela Štěpánová vypracovala náskok 3:0, Kristýna Pěnkavová poté snížila vítězstvím ve čtvrté sadě. Štěpánová však další komplikace nepřipustila a v semifinále vyzve Jiráskovou.

Semifinále chlapců začal souboj dvou reprezentantů Jana Valenty a Františka Onderky. Zápas měl jasný průběh, z vítězství poměrem 4:0 se radoval kladenský kadetky Valenta. Překvapivým medailistou ze dvouhry se stal Filip Vybíral. Mezi nejlepší čtyřku jej posunulo vítězství 4:1 nad Filipem Hromkem. Vybíral byl jistější v koncovkách a po zásluze zvítězil. Liberecký Michal Blinka vyhrál první set v souboji s Filipem Černotou. Nicméně další čtyři sady opanoval hráč AC Sparta Praha a zahraje si v odpoledních hodinách semifinále. Jeho soupeřem bude ostravský Tomáš Martinko, jenž porazil levorukého Radka Skálu 4:1. Koncovku třetího setu vyhrál Skála, ale zbylé sety měli jasný průběh a Martinko byl ve všech lepší.

První semifinále dvouhry žákyň mělo jasný průběh. Suverénní Zdena Blašková nepovolila Niamh Štricové ani set a postoupila do finále. V něm se utká s Gabrielou Štěpánovou, která ukončila tažení Terezy Jiráskové. Ve finále se tedy střetnou dvě nejvýše nasazené hráčky.
Ani Jan Valenta se za stolem příliš nezdržel. Stejně jako Blašková, ani on nepovolil soupeři ani set a dál kráčí za obhajobou titulu. Pro Filipa Vybírala je postup do semifinále určitě veliký úspěch. Ve finále vyzve Valentu Filip Černota. V utkání plném zvratů nedokázal Tomáš Martinko najít účinný recept na soupeřovu hru a odešel poražen.

Odpolední finálové zápasy přinesly napínavou podívanou a nové mistry České republiky. Ve všech třech utkáních „řádila“ nejlepší česká kadetka Zdena Blašková. Svůj první titul vybojovala ve čtyřhře po boku Elišky Šedové. Důležitou koncovku druhé sady zvládly lépe nasazené dvojky, pak sice Gabriela Štěpánová a Tereza Pytlíková snížily, ale závěr patřil opět Blaškové a Šedové. Obě děvčata se tak radovala z mistrovského titulu ve čtyřhře. Stejný průběh setů mělo také finále kadetů. Jan Valenta s Matějem Siwiecem potvrdili úlohu favoritů a překonali i poslední překážku na cestě k titulu v podobě Radka Skály a Františka Onderky. Ve finále smíšené čtyřhry byl k vidění skvělý začátek v podání Zdeny Blaškové a Tomáše Martinka. Třetí sada jednoznačně putovala na konto Radka Skály a Lindy Záděrové. Čtvrtý set ovšem znovu patřil Blaškové a Martinkovi a výsledkem 11:6 vítězně završili své putování turnajem. Blašková k nedávnému titulu ve smíšené čtyřhře ze šampionátu dospělých přidala také prvenství mezi starším žactvem.

Zbývaly poslední dva zápasy o nejcennější tituly ve dvouhře.

Veliká favoritka Zdena Blašková nerozehrála svůj souboj s Gabrielou Štěpánovou vůbec dobře. První set prohrála 11:2 a ve druhém odvracela setboly havířovské stolní tenistky. Kriticky moment ovšem Blašková ustála, druhou sadu získala pro sebe a poté za stolem kralovala. Připsala si tedy třetí mistrovský titul z Mostu. „Celé mistrovství pro mě bylo těžké, jak fyzicky, protože jsem odehrála hodně zápasů, tak psychicky, jelikož jsem titul obhajovala a každý se chtěl vytáhnout a hrát proti mě co nejlépe. Určitě se mi mistrovství podařilo, za což jsem ráda. Přípravě jsem moc nedala. Protože jsem byla nemocná, tak jsem začala trénovat až uprostřed tohoto týdne. Určitě mi pomohlo to, že jsem hrála s Jardou Kuncem, trénink s ním je vždycky kvalitní. Dobrý byl také páteční trénink na El Niňu, kde jsem hrála mnoho zápasů, takže jsem se tím dobře připravila. Nejtěžší zápas byl ve finále proti Gábině, což jsem čekala. Hodně si věřila a šla do mě. Lehce vyhrála první set, což mě dost nakoplo. Vyhrála jsem dvě důležité koncovku a potom už jsem si skóre hlídala,“ komentovala své tažení turnajem Zdena Blašková.

DSC00949

Obdobně probíhalo také finále chlapců. Filip Černota vyhrál první set, ve zbytku zápasu ale tahal za kratší konec. Jan Valenta přidal k vítězství ve čtyřhře také singlový titul a potvrdil pozici nejlepšího a českého kadeta. „Moje příprava nebyla vůbec ideální, celý měsíc jsem se léčil ze zranění nohy. Nakonec jsem to zvládl a byl schopen odehrát celé mistrovství. Nejtěžší zápas byl určitě ve finále s Filipem Černotou. Z mého pohledu bylo důležité dodržovat taktiku, což se mi povedlo. Jinak celé mistrovství bylo výborné, vyhrál jsem i čtyřhru, takže jsem maximálně spokojen. Hala byla výborná, organizace také, takže myslím že vážně super turnaj,“ zhodnotil mostecké mistrovství Jan Valenta.