MS veteránů ve Stockholmu: Dnes se začnou hrát pavouky

Naplno se rozběhly včera ve Stockholmu kvalifikační skupiny singlu a deblu 16. mistrovství světa veteránů. V hale Globe a dalších dvou halách si zahrálo 3316 seniorských stolních tenistů a tenistek z 61 zemí v osmi věkových kategoriích.

V „královských“ a tedy nejvíce sledovaných nejmladších kategoriích máme dvě horká želízka, která si vedou zatím dobře. Ve „čtyřicítce“ Martin Olejník suverénně vyhrál svou skupinu a stejně tak v M50 mistr světa a Evropy Miroslav Cecava. Dnes, ve středu se už začne hrát „pavouk“, Olejník je nasazen jako dvojka, když jedničkou je Belgičan Philippe Saive. Cecava je rovněž druhý nasazený, naopak favorit „padesátky“ Švéd Mikael Applegren prohrál ve skupině s Australanem čínského původu Lu Qiwei v pěti setech a zbavil se tak možnosti být nasazen jako č. 1. Tím je Wang Yangsheng z Německa. Jiří Vojtek bohužel pro zranění musel skrečovat všechny své zápasy ve skupině. Obě tyto kategorie jsou nejpočetněji obsazeny. V M40 bylo 148 skupin a v M50 dokonce 170!
V M60 vyhrál 6. skupinu Josef Pořízek a v této kategorii máme v pavouku početné zastoupení – dalších 12 hráčů. Jaroslav Kučera, Miloš Matějíček a Karel Sekanina zvítězili ve 4. resp. 5. a 6. skupině M65. Do k.o. postoupilo dalších 11 českých hráčů, mj. Oldřich Krupník, Karel Hrnčiřík a Václav Tajč, loňský přemožitel Švýcara Neubauera. Tady je nasazenou jedničkou známý německý exreprezentant Wilfried Lieck, dvojkou Dán Niels Ramberg. Josef Rákosník vyhrál 4. skupinu M75, druhý skončil v 5. skupině Josef Seidl. Rákosník je druhý nasazený v pavouku a postoupili do něj také mj. Oldřich Mikula a Karel Ježek.
V další kategorii M80 byl první v 1. skupině Vladimír Buchta a v 2. skupině Zdeněk Lhotka. Postupuje i Josef Cipra. Nad 85 vyhrál 1. skupinu Lumír Ruzha a v osmifinále se střetne se Švédem Bergem. V horní části pavouka je jeho velký soupeř, další Švéd Österholm.

V ženských soutěžích vyhrála 1. skupinu W40 Veronika Ševčíková, postoupila i Ivana Pušová. V kategorii W50 máme čtyři hráčky v k.o. O kategorii výše (W60) máme zastoupení v Janě Hodkové, v W65 je v pavouku Stanislava Vysušilová. Eliška Krejčová v kategorii nad 85 let obsadila druhé místo ve skupině. Bude hrát o medaili s Němkou Bihlovou a když uspěje, střetne se o finále s Japonkou Čibovou.