Muži do elitní divize, ženy zůstaly před branami

Petr Korbel splnil úkol, který si dal před mistrovstvím a dovedl tým mužů k vítězství v 1. divizi MS družstev, které znamená postup do Championship division na příštím MS družstev. Blízko postupu byly i české ženy, v přímém souboji o postup prohrály s Chorvatkami v čele s devátou hráčkou světa Tamarou Boroš.

V utkání o třinácté místo čekal naše muže celek Norska. Ústřední postavou byl opět Petr Korbel, který na mistrovství neprohrál a proti Norům získal dva body. Hned v prvním zápase porazil Erlandsona 3:2 a postup završil vítězstvím nad Wang Jianfengem. „S Erlandsonem to byl nepříjemný zápas, ale Petr zahrál v páté sadě výborně,“ řekl k úvodní dvouhře utkání trenér Cecava. „Celkově zahrál famózně. Na šampionátu neprohrál ani jednu dvouhru,“ dodal Cecava k výkonům české jedničky.
Ve druhé dvouhře nevyužil Richard Výborný v prvním setu tři setboly a s čínským rodákem Wang Jianfengem prohrál 0:3. Důležitý druhý bod získal Martin Olejník nad Rumunem s norským pasem Moldovanem. „S přehledem vyhrál a ještě jednou jsem rád, že jsem ho vzal,“ těšilo Cecavu, že mu vzal do Kataru Olejníka místo Josefa Plachého.

Vítězové všech divizí dostali od pořadatelů zlaté medaile. „Není na nich nic napsáno, takže máme stejné kovy jako mistři světa,“ řekl Cecava a ještě jednou vyzdvihl výkon týmu. „Byl to ďábelský systém a je skvělé, že jsme to dokázali,“ dodal. „Postoupili jsem tam, kam si myslím, že český stolní tenis patří a patřil. Je dobré, že jsme to potvrdili a vrátili český ping-pong mezi elitu,“ řekl trenér Miroslav Cecava. Češi nemohli bojovat v Dauhá o medaile, protože byli zařazeni do první divize, v které se hrálo jen o třinácté místo a postup.

V boji o postup nestačily české ženy na Chorvatky a prohrály 1:3. Jediný český bod zařídila Jana Dobešová, naopak jednička týmu Renata Štrbíková dvakrát prohrála. Svěřenkyně Aleše Svitáka obsadily konečné 14. místo, stejně jako před třemi lety.

Mitry světa se v obou kategoriích stali hráči Číny. Muži si ve finále podle očekávání poradili s německými reprezentanty. Stříbrní medailisté z evropského šampionátu uhráli jen dva sety a druhým místem zopakovali své světové maximum z roku 1969. Číňané, kteří světový šampionát vyhráli už počtrnácté, nasadili do finále první tři muže světového žebříčku a němečtí hráči proti nim neměli šanci. Zatímco Timo Boll nezískal proti světové trojce Wang Hao ani set, juniorský mistr Evropy Christian Süss uhrál set na světovou jedničku Ma Lina. Nejvyrovnanějším finálovým zápasem byl souboj Zoltana Fejer-Konnertha s bývalým mistrem světa Wang Liqinem, více než jeden set však ani on nevybojoval.

Výsledky:
Finále mužů:
Čína – Německo 3:0
Wnag Hao – Boll 3:0 (7, 11, 2), Ma Lin – Suss 3:1 (5, -8, 8, 7), Wang Liqin – Fejer-Konerth 3:1 (5, -8, 10, 7).

Muži – o 13. místo
ČR – Norsko 3:1
Korbel – Erlandsen 3:2 (-8, 1, -8, 8, 6), Výborný – Wang Jianfeng 0:3 (-15, -7, -9), Olejník – Moldovan 3:1 (8, -10, 9, 9), Korbel – Wang Jianfeng 3:0 (9, 3, 7).

Ženy – o 13. místo
Chorvatsko – ČR 3:1
Boroš – Vachovcová 3:0 (3, 11, 5), Vaida – Štrbíková 3:1 (6, -9, 14, 2), Bakula – Dobešová 0:3 (-5, -10, -3), Boroš – Štrbíková 3:0 (4, 9, 8).