Muži prohráli na evropském šampionátu s Ruskem

Jediný bod zařídil Pavel Širuček výhrou nad Kirillem Skachkovem

Zatímco české reprezentantky se úvodní den závěrečného turnaje evropského šampionátu družstev radovaly z výhry nad Srbskem, muži podlehli Rusku 1:3 a jejich naděje na postup ze skupiny je v oblasti teorie. Už protože ve druhém utkání skupiny 1 je čekají obhájci titulu Němci.

Byl to doslova pekelný los, vzhledem k tomu, že ze skupiny postupuje pouze vítěz, byla i tak naděje nepříliš vysoká. Ovšem svěřenci trenéra Josefa Plachého potřebovali především porazit v úvodním duelu Rusko. Tým, se kterým si vloni na mistrovství světa poradili hned dvakrát. Jenže to bylo vloni.

Rusové přiletěli do Francie v nejsilnějším složení a trojice Alexander Shibaev, Kirill Skachkov a Vladimír Sidorenko byla nad síly českého týmu. Hned v úvodním zápase Lubomír Jančařík nestačil na Shibaeva. Mrzet ho může zejména koncovka druhého setu, kdy měl výhodu setbolů a vzal si dokonce i oddechový čas. Nic nepomohlo a ruský reprezentant dotáhl zápas do vítězného konce.

Pavel Širuček vykřesal naději výhrou nad veteránem Kirillem Skachkovem. Po prohraném prvním setu našel na zkušeného ruského reprezentanta recept a koncovky dalších tří setů patřily jemu. Jenže pak přišel nečekaný zásah do ambicí českého týmu. Junior Vladimír Sidorenko nebojácnou hrou zatlačil Tomáše Polanského do defenzívy. Český hráč s výjimkou jednoho setu neustále dotahoval, marně hledal recept soupeřovu hru a ve čtyřech setech prohrál.

Skvěle hrající Alexander Shibaev vedl ruský tým směrem k vítězství. Pavel Širuček mu v prvním setu vzdoroval, prohrál ho 10:12, ale soupeř byl tentokrát nad jeho síly. Trenér Josef Plachý to po utkání uznal. „My jsme už před tímto soubojem věděli, že Rusko je velmi těžký soupeř. Zvlášť ve formě, v jaké v poslední době Shibaev hraje. Sestava byla v pořádku, ruský trenér nás ničím nepřekvapil, takže to všechno bylo na tom, jak se kluci poperou v jednotlivých zápasech. Celkově je potřeba říct, že Rusové byli lepší, Shibaev jasně nejlepší hráč utkání. My jsme bohužel v některých momentech nevyužili šance, které hráči měli v koncovkách setů. To by pomohlo, ať už jde o Luboše Jančaříka, nebo také Tomáše Polanského. Nedá se nic dělat, teď nás čeká Německo. Je to veliký favorit, ale my samozřejmě budeme bojovat dál,“ řekl k utkání kouč českého národního týmu.

Mistrovství Evropy družstev, Nantes

Výsledky v základních skupinách

Muži

Skupina 1: Rusko – ČESKÁ REPUBLIKA 3:1. Alexander Shibaev – Lubomír JANČAŘÍK 3:0 (4,14,10), Kirill Skachkov – Pavel ŠIRUČEK 1:3 (7,-9,-9,-8), Vladimír Sidorenko – Tomáš POLANSKÝ 3:1 (9,3,-8,7), Alexander Shibaev – Pavel ŠIRUČEK 3:0 (12,8,7).

Skupina 2: Rumunsko – Maďarsko 3:1

Skupina 3: Španělsko – Slovensko 3:2

Skupina 4: Dánsko – Ukrajina 3:1

Skupina 5: Chorvatsko – Nizozemsko 3:0

Skupina 6: Anglie – Lucembursko 3:1

Skupina 7: Srbsko – Belgie 3:2

Skupina 8: Portugalsko – Turecko 3:0